29 Kwietnia 2024

Wydarzenia


Czas na piąty wykład otwarty w ramach cyklu „Naukowe środy na UWM”. Ostatnie spotkanie poświęcimy historiom kryminalnym, a w świat opowieści z dreszczykiem wprowadzi nas dr Andrzej Gawliński z Wydziału Prawa i Administracji – prawnik, kryminalistyk i suicydolog.

Lubimy się bać 

Chyba każdy z nas ma w pamięci choćby jedną historię kryminalną zasłyszaną w środkach masowego przekazu. Tajemnicze zaginięcie, a może brutalna zbrodnia? Mimo że w istocie idzie o realną tragedię, media chętnie chwytają poruszające, przerażające opowieści – ludzie są żądni krwi i łez, więc równie chętnie konsumują tego typu treści. I koło się zamyka… 

Intryguje nas to, co niedopowiedziane, dlatego gdy niemal na naszych oczach rozgrywają się śledztwa, obserwujemy, co się wydarzy. Tworzymy własne hipotezy, dzielimy się nimi z innymi, a tym samym niejako tworzymy alternatywną historię, zgodną z naszymi wyobrażeniami. Mamy potrzebę współdziałania w realnym dreszczowcu. Dlaczego tak w ogóle się dzieje? 

 

Gdy bawimy się w detektywów  

Teorie spiskowe to, zdaje się, norma w kontekście true crime, a co osoba, to nowy możliwy scenariusz wyjaśniający niewiadomą.  

Co tkwi w historiach true crime, że są aż tak angażujące? Co – tak po ludzku – daje nam włączanie się dramatyczne opowieści i śledzenie ich? Jakie mechanizmy tym kierują? Na te pytania odpowie nasz gość, któremu zagadki kryminalne nie są obce.  

Może podczas spotkania zechcecie podzielić się historiami, które Was szczególnie poruszyły i których rozwój Wy z uwagą śledziliście lub śledzicie?  

 

Na ostatnim wykładzie w ramach „Naukowych śród na UWM” widzimy się już:  

  • 8 maja o 12.00,  

  • w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. M. Oczapowskiego 12 B.),  

  • w salach 306, 307.  

Czekamy na Was!  

  

Dr Andrzej Gawliński 

Dr Andrzej Gawliński – prawnik, kryminalistyk i suicydolog. Adiunkt w Katedrze Kryminologii i Kryminalistyki. Opiekun Koła Naukowego Suicydologii WPiA UWM. Autor książek true crime o polskich seryjnych mordercach. W swojej pracy badawczej skupia się na samobójstwach, problematyce maskowania i pozorowania śmierci, a także czynnościach sprawców zabójstw podejmowanymi ze zwłokami w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. 

 

Rodzaj artykułu