Aktualności arrow AMP arrow Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu (Kraków 2009)
Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu (Kraków 2009)
Image
W dniach 19-22 lutego na parkiecie hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rozegrany został finałowy turniej Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. W rozgrywkach udział wzięło szesnaście drużyn wyłonionych wcześniej w turniejach eliminacyjnych.

ImageW dniach 19-22 lutego na parkiecie hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rozegrany został finałowy turniej Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. W rozgrywkach udział wzięło szesnaście drużyn wyłonionych wcześniej w turniejach eliminacyjnych.

 

Reprezentacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trafiła do grupy C wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym Kraków, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową Wałbrzych oraz Akademią Wychowania Fizycznego Poznań. W pierwszych dwóch spotkaniach AZ UWM Olsztyn zdobył komplet punktów zwyciężając kolejno uczelnie z Poznania i Krakowa (5:4 i 6:4). O pierwszym miejscu w grupie miał zadecydować mecz z drużyną z Wałbrzycha, która również wygrała swoje dwa pierwsze spotkania. Niestety mimo, że już na początku meczu prowadzenie objął UWM Olsztyn, to w kolejnych minutach gry inicjatywę przejmowali zawodnicy z Wałbrzycha, by ostatecznie wygrać zawody 7:2. Na domiar złego, w tym meczu nieprzyjemnie wyglądającej, ale jak się później okazało niegroźnej  kontuzji doznał najlepszy snajper zespołu UWM Piotr Żurawel. Wykluczyło go to z gry w dalszej części turnieju, znacznie osłabiając tym samym zespół z Olsztyna.

Przegrana z Wałbrzychem rozpoczęła fatalną passę trzech kolejnych porażek. Mecze z Politechniką Warszawską (1:2) i Uniwersytetem Gdańskim (1:6) stopniowo oddalały szansę najpierw na podium , a następnie na miejsca 4-6 w turnieju. Z pewnością nie można odmówić zaangażowania akademikom z Olsztyna, którzy w każdym spotkaniu walczyli do końca. Często posiadali przewagę na parkiecie, ale nie potrafili udokumentować jej bramką.

 W ostatnim spotkaniu zespołowi UWM przyszło się zmierzyć z Uniwersytetem Śląskim z Katowic. Stawką meczu było mało prestiżowe 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji Wyższych Uczelni oraz, na pocieszenie, brązowy medal w klasyfikacji Uniwersytetów. Rywalizacja rozpoczęła się jednak bardzo nieprzyjemnie dla AZS UWM, który jako pierwszy stracił bramkę. Zawodnicy z Olsztyna od razu zabrali się do odrabiania strat. Na placu gry dwoił się i troił Daniel Michałowski, ale mimo licznych sytuacji podbramkowych jego koledzy z drużyny nie potrafili umieścić piłki w siatce. Również szalone rajdy Kuby Lipki nie przynosiły rezultatu w postaci gola. Z pomocą przyszedł więc jeden z piłkarzy z Katowic, który doprowadził do remisu wpychając piłkę do własnej bramki... Wzmożyło to ataki UWM i na pięć minut przed końcem spotkania Łukasz Michałowski strzałem zza pola karnego zapewnił zwycięstwo drużynie z Warmii i Mazur.

Akademickim Mistrzem Polski został Uniwersytet Rzeszowski, pokonując w decydującym meczu szkołę z Wałbrzycha 3:0. Nagrodą za zwycięstwo będzie możliwość reprezentowania Polski na Akademickich Mistrzostwach  Europy, które odbędą się w lipcu w Podgoricy (Czarnogóra).

 

Maciej Skalski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »