Aktualności arrow Taekwondo arrow Rok 2009 dla sekcji taekwondo olimpijskiego AZS UWM
Rok 2009 dla sekcji taekwondo olimpijskiego AZS UWM

ImageCo prawda do końca roku 2009 pozostało jeszcze trochę czasu, ale w związku z tym, że zakończyły się wszystkie zawody rangi Mistrzostw Polski, organizowane przez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego, można już pokusić się o wstępne podsumowanie.

 

Taekwondo w wersji olimpijskiej istnieje w strukturach olsztyńskiego AZS już od roku 1989, kiedy to z inicjatywy Dariusza Nowickiego powstała pierwsza sekcja przy Wyższej Szkole Pedagogicznej. Natomiast w roku 1992 z inicjatywy Andrzeja Pomianowskiego powstała sekcja taekwondo przy AZS ART Olsztyn. W roku 2000 w związku z powołaniem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powstał klub AZS-UWM, w którego strukturach znalazła się również sekcja taekwondo, z połączenia dwóch sekcji z klubów AZS WSP (trener główny Dariusz Nowicki) i AZS ART (trener główny Andrzej Pomianowski).

 

W ostatnich latach sekcja taekwondo, będąca czołową sekcją w kraju, prowadzona jest przez następujący zespół trenerów: Dariusz Nowicki -  trener kordynator oraz Tomasz Kobrzyński, Justyna Niedziałek i Wojciech Wawrzynkowski.

 

W roku 2009 w imprezie głównej jaką dla zawodniczek i zawodników związanych ze sportem akademickim była Uniwersjada, w reprezentacji Polski znalazła się dwójka zawodników z sekcji taekwondo:

1.                   Beata Przewłocka, która wywalczyła 5 miejsce

2.                   Maciej Ruta, który został sklasyfikowany na 9 miejscu

 

Natomiast w Mistrzostwach Europy Juniorów, rozegranych w szwedzkim Trelleborgu (27-31.05.2009) w reprezentacji Polski znalazła się aż piątka naszych juniorów:

Agnieszka Benedict (kategoria 59 kg)

Michał Wielgosz (kategoria 59 kg)

Karol Wielgosz (kategoria 68 kg)

Igor Kryszkiewicz (kategoria 78 kg)

Konrad Jastrzębowski (kategoria +78 kg)

Wszyscy oni są uczniami olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, gdzie treningi prowadzone są również przez naszych trenerów: Justynę Niedziałek (trener koordynator) i Tomasza Kobrzyńskiego.

Co prawda nasi juniorzy nie wywalczyli tam medalu, ale pokazali się od dobrej strony wywalczając w większości 9 miejsca w swoich kategoriach wagowych.

 

W startach międzynarodowych – europejskich turniejach klasy „A” (najwyższej rangi w Europie) – zarówno seniorzy jak i juniorzy zdobywali pozycje medalowe.

Wśród seniorów:

Beata Przewłocka: 2 miejsce w German Open (Hanover, 4-5.04.2009, waga 49 kg)

                               2 miejsce w Belgium Open (Herentals 18-19.04.2009, waga 49 kg)

Maciej Ruta:  3 miejsce w Belgium Open (Belgia, Herrentals 18-19.04.2009, waga 62 kg)

                       

Klaudia Wicik: 3 miejsce w Austria Open (Insbruck, 1-2.05.2009, waga 51 kg)

                        

Katarzyna Kalinowska: 3 miejsce w Austria Open (Insbruck, 1-2.05.2009, waga 72 kg)

 

Wśród juniorów:

Igor Kryszkiewicz: 1 miejsce w Austria Open (Insbruck, 1-2.05.2009, waga 78 kg)

1 miejsce w British Open (Manchester, 29-30.08.09, waga + 78 kg)

2 miejsce w Trelleborg Open (Szwecja, Trelleborg, 13-15.02.09, waga 78 kg)

2 miejsce w German Open (Hanover, 4-5.04.2009, waga 78 kg)

2 miejsce w Belgium Open (Herentals 18-19.04.2009, waga 78 kg)

Agnieszka Benedict:  1 miejsce w Trelleborg Open (Szwecja, Trelleborg, 13-15.02.09, waga 59 kg)

1 miejsce w British Open (Manchester, 29-30.08.09, waga 62 kg)

Konrad Jastrzębowski: 2 miejsce w British Open (Manchester, 29-30.08.09, waga + 78 kg)

                               3 miejsce  w Austria Open (Insbruck, 1-2.05.2009, waga +78 kg)

Karol Wielgosz: 3 miejsce w Trelleborg Open (Szwecja, Trelleborg, 13-15.02.09, waga 68 kg)

                               3 miejsce w w Austria Open (Insbruck, 1-2.05.2009, waga 68 kg)

 

W roku 2009 zawodniczki i zawodnicy olsztyńskiego AZS UWM zdominowali rywalizację krajową wywalczając w imprezach rangi Mistrzostw Polski łącznie 46 medali, w tym 20 złotych, 12 srebrnych i 14 brązowych, zdobywając je we wszystkich grupach wiekowych, od juniora młodszego począwszy, poprzez juniorów, młodzieżowców aż po grupę seniorów. Najwięcej możliwości medalowych mieli niektórzy zawodnicy grupy seniorskiej, mający prawo startu w Mistrzostwach Polski Seniorów, Mistrzostwach Polski Młodzieżowców oraz w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski:

 

Beata Przewłocka: 1 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,

2 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów.

Katarzyna Kalinowska: 1 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

1 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Klaudia Wicik: 1 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Magdalena Markiewicz: 1 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,

2 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów.

Grzegorz Babynko: 2 m. Mistrzostwa Polski Seniorów

Kamil Chwesiuk: 2 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Mateusz Lasek: 2 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,

3 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów,

1 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Kamil Gołosiński: 1 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

1 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Maciej Ruta: 1 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Aleksander Rychlik: 1 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,

1 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Piotr Hatowski: 1 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,

3 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Cieszy, że znaczącą ilość medali wywalczyli zawodnicy z grupy juniorów, stanowiący bezpośrednie zaplecze grupy seniorskiej. Wygrali oni klasyfikację drużynową Mistrzostw Polski Juniorów a najstarsi z nich zdobywali też  medale w rywalizacji seniorów:

Konrad Jastrzębowski: 1 m. Mistrzostwa Polski Juniorów

3 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

2 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Agnieszka Benedict: 1 m. Mistrzostwa Polski Juniorów

 2 m. Mistrzostwa Polski Poomse

1 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

3 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Karol Wielgosz: 1 miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów

3 m. Mistrzostwa Polski Seniorów,

2 m. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

 

 

Wyniki medalowe w roku 2009

 

 

Lp

Nazwa/ medale

złote

srebrne

brązowe

 

Międzynarodowe M Polski

4

2

7

 

MP Seniorów

6

4

4

 

Młodzieżowe MP

4

1

0

 

MP Juniorów

6

2

1

 

MP Juniorów Mł (OOM)

0

1

1

 

MP Poomse

0

2

1

 

Łącznie:   46 medali MP

20

12

14

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (kategoria seniorów) – Warszawa 19-20.09.2009)

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

konkurencja

1

Prusaczyk Klaudia

1

- 62 kg

2

Kalinowska Katarzyna

1

+ 67 kg

3

Lasek Mateusz

1

- 68 kg

4

Gołosiński Kamil

1

- 74 kg

5

Wielgosz Karol

2

- 74 kg

6

Jastrzębowski Konrad

2

+87 kg

7

Benedict Agnieszka

3

- 62 kg

8

Wicik Klaudia

3

- 49 kg

9

Wielgosz Michał

3

- 63 kg

10

Ruta Maciej

3

- 63 kg

11

Chwesiuk Kamil

3

- 87 kg

12

Hatowski Piotr

3

- 87 kg

13

Rychlik Aleksander

3

+ 87 kg

 

 

Mistrzostwa Polski Seniorów (Wrocław 6-7.06.2009)

AZS UWM - II miejsce w klasyfikacji drużynowej

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

konkurencja

1

Wicik Klaudia

1

- 49 kg

2

Benedict Agnieszka

1

- 62 kg

3

Kalinowska Katarzyna

1

- 73 kg

4

Ruta Maciej

1

- 63 kg

5

Gołosiński Kamil

1

- 74 kg

6

Rychlik Aleksander

1

+ 87 kg

7

Przewłocka Beata

2

- 49 kg

8

Markiewicz Magdalena

2

- 62 kg

9

Babynko Grzegorz

2

- 58 kg

10

Chwesiuk Kamil

2

- 87 kg

11

Wielgosz Karol

3

- 68 kg

12

Lasek Mateusz

3

- 68 kg

13

Hatowski Piotr

3

- 87 kg

14

Jastrzębowski Konrad

3

+87 kg

 

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski  (Ciechanów  15-17.05.2009)

AZS UWM - II miejsce w klasyfikacji drużynowej

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

Konkurencja

1

Przewłocka Beata

1

- 49 kg

2

Markiewicz Magdalena

1

- 62 kg

3

Hatowski Piotr

1

- 87 kg

4

Rychlik Aleksander

1

+ 87 kg

5

Lasek Mateusz

2

- 68 kg

 

Mistrzostwa Polski Juniorów (Borne Sulinowo 6-7.03.2009/ Bydgoszcz 5.09.2009)

AZS-UWM Olsztyn - I miejsce drużynowo

 

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

konkurencja

1

Walkiewicz Ewelina

1

46 kg

2

Benedict Agnieszka

1

- 59 kg

3

Wielgosz  Michał

1

- 59 kg

4

Wielgosz Karol

1

- 68 kg

5

Kryszkiewicz Igor

1

- 78 kg

6

Jastrzębowski  Konrad

1

+ 78 kg

7

Gadomska Izabela

2

+ 68 kg

8

Szafałowicz Marek

2

- 59 kg

9

Kryger Kamila

3

- 63 kg

 

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

(Końskie , 23-25.04.2009)

 

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

konkurencja

1

Bancewicz Kamil

2

Trójbój M6

2

Okuniewska Sylwia

3

Trójbój K8

 

Mistrzostwa Polski Poomse – ćwiczenia formalne (Bydgoszcz 5.09.2009)

AZS UWM Olsztyn - II miejsce w klasyfikacji drużynowej

 

Lp

Nazwisko i imię

miejsce

konkurencja

1

Benedict Agnieszka

2

Poomse

junior

2

Chojnowski Kryspin

2

Poomse

junior młodszy

3

Okuniewska Sylwia

3

Poomse

junior młodszy

 

 

Opracowanie: Dariusz Nowicki

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »