Aktualności arrow Badminton arrow Badminton: 7 medali AZS!!
Badminton: 7 medali AZS!!

W dniach 17 i 18 października odbyły się XXII Mistrzostwa Polski AZS oraz V Mistrzostwa Polski Juniorów AZS. Już na początku postawmy sprawę jasno: nasi zawodnicy spisali się naprawdę świetnie, zdobywając aż 7 medali!

W grze pojedynczej kobiet z dobrej strony pokazała się zawodniczka AZS-u, Aneta Walentukanis. W drodze do finału rozprawiła się Z Katarzyną Płonką 21:17 oraz 21:18, a także z Julitą Grzegorzewską (do 14 i 18). W finale po trudnym spotkaniu musiała uznać wyższość Agaty Świst, z którą przegrała w 2 setach do 19 i 18, kończąc walkę ze srebrnym medalem. W grze pojedynczej w konfrontacji mężczyzn Olsztyn reprezentował m.in Jacek Sokołowski, który dostał się do 1/8 finału. W dalszej fazie zrezygnował z gry, co premiowało awansem Wojciecha Poszelężnego. Jego los podzielił również kolega z zespołu, Adrian Wasilewski, który  również wycofał się z konfrontacji. Umożliwił tym samym przejście Adamowi Cwalinie do kolejnego etapu zmagań. Sam Cwalina zakończył walkę w ćwierćfinale, w którym nie sprostał wspominanemu wcześniej Poszelężnemu, przegrywając z nim w ciężkim dla obu, 3-setowym boju (20:22, 21:14, 21:16). Zawiódł Mateusz Dobroński, który, na rzecz Pawła Ćwieka z ŚKB Harcownik Warszawa, nie wyszedł nawet z 1 etapu rozgrywek. W zdecydowanie lepszym świetle pokazał się kolejny z olsztyńskich akademików, Mariusz Nogal, który zdołał się przedrzeć aż do ćwierćfinału. Niestety, podobnie jak Adam Cwalina, tak i on zakończył swoje zmagania w  walce o prawo gry w półfinale, ustępując Dariuszowi Janikowi do 16 i 3. Bardzo dobrą dyspozycją imponował Arkadiusz Smoliński, którzy również przedostał się do 1/4-tej, lecz tam w 2 setach uległ Robertowi Gałkowi. W barwach AZS-u zagrał też Hubert Jaworski, który po przeciętnym występie przegrał z poźniejszym pogromcą Smolińskiego, Robertem  Gałkiem do 23 i 12. Nie zachwycił też Tomasz Kozłowski, który po meczu z Kamilem Koteckim w 2 fazie gier, mógł już śledzić zmagania jedynie jako obserwator. Trochę lepiej radził sobie Paweł Słomka. Jemu z kolei udało się przedrzeć do 1/8, jednak w starciu o awans, szans nie dał mu Hubert Pączek, późniejszy triumfator w tej kategorii.

Teraz kilka słów o poczynaniach pań w grze podwójnej. Magdalena Jaworek i Klaudia Rogalska po raz kolejny udowodniły, że tworzą razem świetny deblowy duet. W finałowej potyczce olsztyńskim zawodniczkom, tylko w 1 secie twarde warunki postawiły Katarzyna Garbacka i Anna Szymańska (zdobyły 18 punktów). 2 set to już pewna wygrana naszych reprezentatek do 13. Para Jaworek-Rogalska po bardzo udanym występie zakończyła  walkę ze złotym medalem.

W grze podwójnej mężczyzn partnerem Piotra Kowenickiego  był Jacek Kołumbajew z zespołu AZS UW Warszawa. Tak jak koleżanki  z zespołu, tak i oni stanęli na wysokości zadania, zdobywając złoty medal w tej kategorii. W batalii o 1 miejsce zmierzyli się  właśnie z olsztyńskim duetem Dryżałowski-Raszkiewicz, który również dotarł do finału. W ostatnim meczu lepsi okazali się jednak Kowenicki i Kołumbajew, zwyciężając do 12 i 21. Para Smoliński-Jaworski bój o lepszą lokatę zakończyła w ćwierćfinale.

Olsztynianie byli jednymi z najlepszych również w grze mieszanej. W półfinale bratobójczy pojedynek stoczyły pary Raszkiewicz-Rogalska oraz Dryżałowski-Jaworek. Po bardzo zaciętej, bezpardonowej walce lepsi okazali się ci pierwsi. Druga para zdobyła brąz. Z kolei w samym finale nie sprostali oni innemu duetowi z Warmii i Mazur, Kowenickiemu i Walentukanis, zadowalając sie srebrnym medalem.

W v Mistrzostwach Polski Juniorów AZS-u dobre zawody rozegrała Aleksandra Jaczewska, które nie miała sobie równych w grze pojedynczej, gładko wygrywając wszystkie swoje spotkania. W finale nie dała cienia szansy rywalce z AZSWAT Warszawa, pozwalając jej zdobyć tylko 7 i 11 punktów w odpowiednio 1 i 2 secie. W grze mieszanej mnóstwo szczęścia mieli Jaczewska na spółke z Kołumbajewem. W wyniku bardzo pomyślnego losowania, do finału dostali się bez żadnych rozegranych uprzednio gier. Tam z wielką łatwością ograli Jakuba Langa i Karolinę Kowalską do 5 i 8.

Podsumowując występy naszych zawodników, nie sposób nie zauważyć ich świetnej postawy w niemal wszystkich kategoriach zmagań. Dowodzi tego punktacja drużynowa uczelni, gdzie olsztyńscy akademicy z dorobkiem 75,5 oczek zajęli 1 miejsce, zyskując tym samym miażdzącą, bo aż kilkudziesięciopunktową przewagę! Znakomicie spisali się też seniorzy, którzy w ogólnej klasyfikacji po zakończeniu zmagań zostali triumfatorami swojej kategorii, dystansując badmintonistów z Krakowa o 7 punktów. Dużo słabiej było w przypadku juniorów. Olsztynianie ze zdobyczą 12 punktów,  uplasowali się w samym środku tabeli.

Doskonały występ graczy z Warmii i Mazur to dobry prognostyk na kolejne mecze. Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne sukcesy!

Materiał przygotował dziennikarz radia UWM FM, Robert Chorzewski. Serdecznie polecam audycję sportową ,,Kwadrans Kibica" w każdy poniedziałek o 16.05 na antenie radia UWM FM. (95,9).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »