Aktualności arrow AMP arrow Piłkarze ręczni nie powtórzą sukcesu sprzed roku
Piłkarze ręczni nie powtórzą sukcesu sprzed roku
ImageImageNiepowodzeniem zakończyły się występy szczypiornistów UWM na półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski. W eliminacjach strefy B zajęli 5. miejsce na 10 zespołów, a kluczowy okazał się przegrany mecz z AWF Warszawa, który całkowicie zamknął drużynie drogę do finałów.

Reprezentanci naszego uniwersytetu rozpoczęli turniej od porażki z Politechniką Warszawską. Mecz od samego początku przebiegał pod dyktando rywali, którzy jako pierwsi wpisali się na listę strzelców, a w 6. minucie osiągnęli już wynik 5:1. Zawodnicy UWM zdołali zniwelować stratę do 3 bramek (5:8 i 6:9), jednak pięć minut później na tablicy widniał rezultat 6:13, informujący o najwyższym jak dotąd prowadzeniu warszawiaków. Na przerwę obie drużyny schodziły przy stanie 9:15. Chwilę po wznowieniu gry wyróżniający się gracz PW, Tomasz Bulej otrzymał czerwoną kartkę za trzecią dwuminutową karę w meczu. Wtedy olsztynianie rzucili się w pogoń. W 36. minucie, po trafieniu Radosława Dzieniszewskiego, ponownie zmniejszyli dystans do przeciwników do 3 bramek - 17:20, a następnie 18:21. Przestój w grze sprawił, że warszawiacy opanowali sytuację. W 46. minucie wynik brzmiał 19:26. Do końca spotkania walka toczyła się „punkt za punkt”. Szczypiorniści schodzili z parkietu pokonani różnicą 7 bramek - 23:30.

UWM Olsztyn - Politechnika Warszawska 23:30 (9:15)

UWM: Dudek, Uściński - Dzieniszewski 8, Ośko 5, Wojciechowski 4, Ziarnicki 2, Kowalczyk 1, Bonk, Łazicki, Pstrągowski, Rykowski, Terlecki, Plichta

PW: (najwięcej) Kubajka 7, Kacprzak 6, Kasprzak 6

Aby zachować szanse na awans, zawodnicy UWM musieli wygrać wszystkie pozostałe mecze w grupie. Drugie spotkanie rozegrali z Politechniką Łódzką. Do stanu 6:6 można było obserwować wymianę ciosów. 6 minut później to łodzianie osiągnęli lekką przewagę (12:8). Olsztyńscy szczypiorniści rzucili jednak 6 bramek z rzędu, wychodząc na prowadzenie 14:12. Do przerwy wynik brzmiał 16:14, a rzut karny równo z syreną obronił Grzegorz Dudek. Po zmianie stron wydawało się, że UWM kontroluje przebieg spotkania. Mimo że w 35. minucie było 26:20, proste błędy i liczne wykluczenia spowodowały zniwelowanie przewagi do dwóch bramek - 29:27. Dzięki mądremu rozgrywaniu akcji i dobrej postawie w szczególności Radosława Dzieniszewskiego, drużyna UWM zakończyła mecz 6-bramkowym prowadzeniem - 34:28. W spotkaniu urazu nadgarstka doznał Łukasz Kowalczyk. Kontuzja wykluczyła tego zawodnika z gry w dalszej części turnieju.

UWM Olsztyn - Politechnika Łódzka 34:28 (16:14)

UWM: Dudek, Uściński - Dzieniszewski 9, Terlecki 6, Wojciechowski 6, Ośko 5, Kowalczyk 4, Plichta 2, Pstrągowski 2, Rykowski, Bonk, Łazicki, Ziarnicki

PŁ: (najwięcej) Gajewski 16, Morawiec 3, Gajdecki 3

Drugiego dnia zmagań nasi zawodnicy rozbili zespół Akademii Leona Koźmińskiego z Warszawy 38:24. Rywale dotrzymywali im kroku zaledwie przez pierwsze osiem minut, do stanu 5:4. Jeszcze cztery minuty później zdołali się zbliżyć na jedną bramkę, jednak od tej pory rzucając 10 bramek, tracąc dwie. Na przerwę schodzili z przewagą 9 trafień. Tak znacząca różnica utrzymywała się również w drugiej odsłonie meczu. W ciągu ostatnich 120 sekund olsztynianie dorzucili cztery bramki, osiągając na koniec największe prowadzenie - 38:24. Przed tym spotkaniem do składu dołączył Marcin Malewski, którego obecność dawała jeszcze większe nadzieje na wyjście z grupy.

UWM Olsztyn - Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa 38:24 (18:9)

UWM: Dudek, Uściński - Dzieniszewski 7, Malewski 6, Ośko 6, Wojciechowski 5, Łazicki 4, Bonk 3, Terlecki 3, Ziarnicki 2, Rykowski 1, Plichta 1, Witczak, Pstrągowski

ALK: (najwięcej) Bieranowski 6, Chętkowski 5, Zawłocki 5

Ostatni mecz w fazie grupowej okazał się decydujący dla obu zespołów. Wygrany uzyskiwał prawo do walki o wyjście do finału. AWF, w którego składzie znalazło się jedenastu zawodników występujących na co dzień na parkietach pierwszej ligi, objął prowadzenie od pierwszych minut i sukcesywnie je powiększał. Rozpoczął od stanu 1:0, następnie 8:2, by na przerwę zejść z przewagą dziesięciu trafień (18:8). Kiedy Łukasz Jaszczyński zdobył bramkę na 21:9, szczypiorniści UWM wzięli się za odrabianie strat, oddając 6 celnych rzutów i tylko raz wyjmując piłkę z własnej siatki. Wynik brzmiał 22:15. Jeszcze w 50. minucie Marcin Malewski zmniejszył prowadzenie przeciwników do 5 trafień (27:22). W ostatnich 60 sekundach warszawiacy dorzucili jeszcze 3 bramki. Mecz zakończył się 30:22 dla AWF. Mimo że zawodnicy UWM wygrali drugą połowę 14:12, zaliczka rywali była tak duża, że nie zdołali oni osiągnąć korzystnego dla siebie rezultatu, odpadając jednocześnie z walki o finał AMP.

UWM Olsztyn - AWF Warszawa 22:30 (8:18)

UWM: Dudek, Uściński - Ośko 6, Dzieniszewski 6, Malewski 4, Wojciechowski 2, Ziarnicki 2, Łazicki 1, Pstrągowski 1, Terlecki

AWF: (najwięcej) Szklarski 8, Jaszczyński 6, Tylutki 5

W niedzielę zawodnikom UWM przyszło się zmierzyć z Uniwersytetem Warszawskim w meczu o 5. miejsce. Mimo że spotkanie nie miało już większego znaczenia, poza wpływem na rozstawienie grup na przyszły sezon, nasi szczypiorniści chcieli pokonać spadkowicza z pierwszej ligi. Grając spokojnie, starając się nie popełniać błędów, zdołali do przerwy osiągnąć bezpieczną przewagę 17:12, którą utrzymywali po wznowieniu gry. W 44. minucie odskoczyli nawet na 10 bramek (29:19). Rozluźnienie szczypiornistów UWM wykorzystał duet Sabaciński - Puszkarski, który w końcówce 6 razy umieszczał piłkę w siatce. Na rzuty zawodników UW olsztynianie odpowiedzieli tylko dwoma trafieniami. Mecz zakończył się wynikiem 31:26.

UWM Olsztyn - Uniwersytet Warszawski 31:25 (17:12)

UWM: Dudek, Uściński - Dzieniszewski 7, Malewski 5, Wojciechowski 5, Ośko 4, Terlecki 3, Łazicki 3, Plichta 2, Ziarnicki 1, Bonk 1, Witczak, Rykowski, Pstrągowski

UW: (najwięcej) Sabaciński 10, Puszkarski 8, Wysocki 3

Szczypiorniści UWM nie powtórzą sukcesu sprzed roku, kiedy zajęli 3. lokatę wśród uniwersytetów i 7. w klasyfikacji generalnej. Należą im się jednak brawa za podjęcie walki z zespołami mającymi w swoich szeregach zawodników występujących w pierwszej lidze. Ze względu na małą liczbę zgłoszeń, awans uzyskały tylko trzy uczelnie - Uniwersytet Łódzki, Politechnika Radomska i AWF Warszawa. Kwestia dyskusyjna, na ile sprawiedliwa jest praktyka przydzielania miejsc finałowych według liczby zgłoszonych ekip i w efekcie odesłanie do domu zespołów dysponujących zdecydowanie większym potencjałem niż część drużyn z pozostałych trzech stref, o którym to potencjale świadczyć mogą chociażby wyniki z ubiegłorocznych Akademickich Mistrzostw Polski.

« poprzedni artykuł   następny artykuł »