Aktualności arrow Żeglarstwo arrow Żeglarstwo: podsumowanie roku 2010
Żeglarstwo: podsumowanie roku 2010

ImageSekcja żeglarska AZS UWM w roku 2010 brała udział w wielu prestiżowych imprezach, niejednokrotnie odnosząc większe sukcesy. Startującymi członkami nie tylko są aktualni studenci, ale też młodsze pokolenie pływające na Optimistach, Laserach 4.7, jak i odrobinę starsze latające zimą na bojerach. Miniony rok przyniósł dla AZS UWM medale na najważniejszych regatach sezonu - Mistrzostwach Świata, Europy i Polski.


Michał Burczyński w klasie DN zdobył tytuł Mistrza Świata, a niedługo potem srebrny medal Mistrzostw Europy na regatach rozgrywanych w Austrii na jeziorze Neusiedler. W kraju również nie miał sobie równych, wygrywając Mistrzostwa Polski w Okartowie na Śniardwach.

Klasę 470 reprezentowały siostry Madeleine i Nadia Zielińskie. Młode zawodniczki brały udział we wszystkich liczących się imprezach, zawsze zajmując czołowe miejsca. Mistrzostwa Europy rozgrywane nad Zatoką Biskajską w La Rochelle we Francji przyniosły 14 lokatę. Mistrzostwa Świata to nie tylko "wycieczka" do odległego Kataru, ale też niesamowite regaty w całości organizowane przez lokalnych szejków. Zielińskie wypływały siódme miejsce, chociaż gdyby nie pechowa kolizja z Japonkami w ostatnim, medalowym wyścigu, zostałyby na piątej pozycji. Na Mistrzostwach Polski
Seniorek w Łebie Madeleine i Nadia uplasowały się na drugim miejscu, wygrywając konkurencję Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Akademickie Mistrzostwa Polski w Górkach Zachodnich to także pozycja medalowa - srebro.

Żeglarska Formuła 1, jak nazywany jest 49er to brązowy medal Tomasza Januszewskiego i czwarte miejsce Marcina Mickiewicza na Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Dobrzyniu na Wiśle.

W klasach jednoosobowych pierwsze sukcesy odnoszą najmłodsi zawodnicy sekcji żeglarskiej. W klasie Laser Radial Mistrzynią Województwa została Magdelena Juchniewicz, a na nieco mniejszym, Laserze 4,7, Karolina Kisiel wywalczyła brąz. Puchar Olsztyna wygrała Gabriela Dąbrowska, tuż za nią była Anna Bak, natomiast w klasyfikacji drużynowej AZS UWM zajął drugie miejsce.

Tradycyjnie pod koniec września rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Polski w klasie Omega. W generalnej klasyfikacji drużynowej UWM zajął piąte miejsce, w konkurencji Uniwersytetów zdobywając drugie miejsce i srebrny medal. Zespół UWM Olsztyn startował w składzie: Fursewicz Piotr, Futerski Łukasz, Gornowicz Michał, Małecki Piotr, Mazurkiewicz Piotr, Michalczyk Jakub, Michalczyk Bartłomiej, Michakczyk Karol, Płotnikowski Tomasz, Sierzputowski Maciej, Stręk Agnieszka Katarzyna,
Tymoszczuk Tomasz.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »