Aktualności arrow Historia
Historia AZS Olsztyn

HISTORIA AZS OLSZTYN

Akademicki Związek Sportowy w Olsztynie powstał w 1950 roku. Założycielami AZS byli: prof. Adam Szostkiewicz - ówczesny dziekan Wydziału Zootechnicznego, oraz mgr Leopold Szczerbicki - kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
Początki były bardzo trudne. Zniszczona Uczelnia nie posiadała żadnych obiektów sportowych, a studenci w chwilach wolnych od zajęć pomagali przede wszystkim w budowie nowych bloków akademickich i zakładów naukowych. Mimo tych trudności, niektóre sekcje rozpoczęły swoją działalność.
Do jednych z pierwszych sekcji należały lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, i narciarstwo klasyczne.
W sumie w okresie pięćdziesięciolecia działało ponad 30 sekcji sportowych.
W 1999 roku w wyniku powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego połączyły się sekcje AZS Akademii Rolniczo-Technicznej i Wyższej szkoły Pedagogicznej.
Obecnie Kortowo ma wspaniałe warunki do uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku. Powstało wiele pięknych obiektów sportowych. Do najwspanialszych należą stadion lekkoatletyczny z nawierzchnią tartanową, ośrodek jeździecki, hala widowiskowo-sportowa, przystań żeglarska, korty tenisowe, siłownia, stadion piłkarski, ośrodek sportów zimowych oraz wiele różnych boisk do gier zespołowych.
W ciągu półwiecza istnienia AZS, studenci z Kortowa reprezentowali Polskę na 5 Olimpiadach, szesnastu uniwersjadach letnich i zimowych, dwunastu Mistrzostwach Świata i Europy oraz kilkudziesięciu mitingach, imprezach międzynarodowych i krajowych. W rejestrze sportu studenckiego w byłej Akademii Rolniczo-Technicznej zanotowano do tej pory 10 olimpijczyków i ponad 80 członków kadry narodowej.
Sekcje Klubu Uczelnianego AZS i Studium WFiS w swej historii zdobywały 10 razy pierwsze i 7 razy drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski wśród Akademii Rolniczych.
Historia olsztyńskiego AZS to nie tylko medale zdobywane na Igrzyskach Olimpijskich, Uniwersjadach, Mistrzostwach Świata i Europy, ale także codzienne życie organizacyjne, umiejętne łączenie studiów z czynnym uprawianiem sportu, kształtowanie przyjaźni sportowych, przywiązanie do barw klubowych, propagowanie wychowania fizycznego i sportu jako nieodzownego elementu rozwoju pełnej osobowości człowieka. Wielu czołowych zawodników AZS po zakończeniu studiów i zakończeniu kariery sportowej osiągnęło znaczące pozycje w życiu zawodowym i społecznym, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Prezesi Klubu AZS

  • 1979 prof. dr Wiktor Wawrzyczek
  • 1980 prof. dr hab. Andrzej Hopfer
  • 1985 prof. dr hab. Włodzimierz Baran
  • 1991 prof. dr hab. Andrzej Hopfer
  • 1993 prof. dr hab. Kazimierz Sikorski
  • 1999 prof. dr hab. Andrzej Hopfer
  • 1999 prof. dr hab. Ryszard Górecki

OLIMPIJCZYCY

Imię i nazwisko

Sekcja

Miejscowość

Rok

Stanisław Zduńczyk

Siatkówka

Meksyk

1968

Wiesław Bracław

Żeglarstwo

Meksyk

1968

Danuta Prusinowska

Gimnastyka sportowa

Monachium

1972

Stanisław Iwaniak

Siatkówka

Monachium

1972

Błażej Wyszkowski

Żeglarstwo

Monachium

1972

Tomasz Rumszewicz

Żeglarstwo

Montreal

1976

Mirosław Rybaczewski

Siatkówka

Montreal

1976

Zbigniew Lubiejewski

Siatkówka

Montreal

1976

Włodzimierz Nalazek

Siatkówka

Moskwa

1980

Mariusz Szyszko

Siatkówka

Atlanta

1996

Paweł Zagumny

Siatkówka

Ateny

2004

Michał Bąkiewicz

Siatkówka

Ateny

2004

Monika Bronicka

Żeglarstwo

Ateny

2004