Aktualności arrow AMP arrow Historia lubi się powtarzać - brąz szczypiornistów UWM!
Historia lubi się powtarzać - brąz szczypiornistów UWM!
W dniach 24-26.05.2013 w Katowicach odbył się finałowy turniej Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. O medale rywalizowało szesnaście najlepszych akademickich drużyn z kraju, które zostały wyłonione w drodze eliminacji (turnieje strefowe). Olsztynianie, po czterech latach przerwy, znów awansowali do finałowej imprezy. Podobnie jak w Radomiu, tak i teraz w Katowicach drużyna trenera Karola Adamowicza zajęła siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, natomiast w kategorii uniwersytetów wywalczyła brązowe medale!

 

W pierwszej fazie finałowego turnieju drużyny rywalizowały w czterech grupach. Olsztynianie trafili do grupy D, której zdecydowanym faworytem była drużyna AWF Katowice. Zajęcie drugiego miejsca – premiowanego awansem do najlepszej ósemki turnieju – było jednak osiągalne, a konkurentami w tej rywalizacji byli szczypiorniści Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa oraz Politechniki Poznańskiej. Pierwszego dnia turnieju reprezentanci Warmii i Mazur wygrali zarówno z UJ, jak i PP, jednak nie były to łatwe spotkania. W sobotni poranek UWM przegrał z faworyzowaną drużyną z Katowic, mimo wszystko awansując do czołowej ósemki.

Rywalizacja o czołowe lokaty katowickiego turnieju rozpoczęła się od dwumeczu z najlepszymi drużynami grupy C. W pierwszym spotkaniu olsztynianie, po bardzo emocjonującym spotkaniu, ulegli drużynie AWF Wrocław 20:23. Jednak zdaniem obserwatorów spotkania, na końcowy wynik wpływ miała nie tylko postawa zawodników obu drużyn. – Nie mam zwyczaju poruszania tematu sędziów, jednak ich decyzje w ostatnich, decydujących siedmiu minutach spotkania były bardzo niezrozumiałe i krzywdzące naszą drużynę – mówił zdenerwowany kierownik drużyny, Sebastian Witczak, który kilka minut po syrenie końcowej złożył na ręce organizatorów i sędziego głównego oficjalny protest. – Niestety, mecz nie został powtórzony, a ewidentnie przepisy gry w piłkę ręczną były łamane. Organizatorzy zapewnili nas jednak, że sędziowie prowadzące nasz pojedynek z wrocławianami już do  końca turnieju nie będą prowadzić meczu z naszym udziałem – dodał Witczak, który w dwóch ostatnich spotkaniach pełnił rolę trenera.

Mecz z Uniwersytetem Warszawskim miał być okazją do rewanżu za porażkę odniesioną w półfinałowym turnieju w stolicy, ale także bezpośrednią konfrontacją o wyższy stopień podium w uniwersyteckiej klasyfikacji. Niestety, mimo bardzo wyrównanego przebiegu, szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili ostatecznie podopieczni trenerów Rzepki i Lisa. Górę wzięło pierwszoligowe doświadczenie, bowiem wszyscy zawodnicy UW na co dzień rywalizowali w rozgrywkach I ligi, grupy A.

Na koniec turnieju olsztynianie zagrali o miejsce siódme w klasyfikacji generalnej, a ich rywalem byli szczypiorniści z Akademii Górniczo – Hutniczej Kraków. Już od pierwszych minut na parkiecie było gorąco, bowiem rywale za wszelką cenę chcieli wyłączyć z gry najlepszego strzelca UWM – Radosława Dzieniszewskiego – niekoniecznie zgodnie z przepisami. Po jednej z prób na parkiecie omal nie doszło do bijatyki, a za brutalny faul rywal otrzymał czerwoną kartkę. Ostrych spięć nie brakowało, gdyż kilkanaście minut później do parteru sprowadzony został Łukasz Olszewski. W wyniku przepychanek z parkietu wyleciał kolejny zawodnik AGH, natomiast po stronie UWM boisko opuścić musiał Olszewski oraz Biliński. Osłabienia nie przeszkodziły akademikom ze stolicy Warmii i Mazur w odniesieniu zwycięstwa, bowiem UWM był drużyną zdecydowanie lepszą i co ważne – grającą zgodnie z duchem fair play.

Siódme miejsce, to identyczny rezultat, jaki przed czteroma laty szczypiorniści AZS UWM osiągnęli podczas finałowego turnieju AMP w Radomiu. – Obecnie mamy trochę inny zespół. Wówczas w dużej mierze nasza gra opierała się na indywidualnych umiejętnościach graczy z Superligi (Marcin Malewski, Marek Rozporski – red.). Obecnie dysponujemy bardziej ogranymi zawodnikami, którzy na co dzień rywalizowali w drugoligowych rozgrywkach w barwach AZS UWM. Korzystając z możliwości dołączyliśmy dwóch chłopaków ze Szczypiorniaka (Łukasz Zakreta i Maciej Malinowski – red.) oraz naszych byłych graczy, którzy z AZS UWM trafili do I ligi (Radosław Dzieniszewski, Mateusz Gawryś i Mirosław Ośko – red.) – tłumaczy kierownik sekcji piłki ręcznej AZS UWM, Sebastian Witczak.

Kierownika poprosiliśmy również o krótkie podsumowanie oraz ocenę turnieju w Katowicach. - Turniej oceniam jako udany, choć apetyty mieliśmy ciut większe. Niestety, w najważniejszych spotkaniach zabrakło trochę szczęścia, bo mieliśmy okazję, aby w niedzielę walczyć o medal w klasyfikacji generalnej. Uniwersytecki brąz też nas bardzo cieszy, a chcielibyśmy zadedykować go naszym kolegom, którzy nie pojechali do Katowic z powodu kontuzji -  Łukaszowi Kowalczykowi oraz Kamilowi Rykowskiemu. Ich brak był widoczny i jestem przekonany, że z nimi w składzie moglibyśmy pokusić się przynajmniej o medal z cenniejszego kruszcu – podsumował turniej Sebastian Witczak.

UJ Kraków – UWM Olsztyn 23:26 (11:14)

UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Dzieniszewski 8, Ośko 6, Ziarnicki 4, Biliński 3, Pstrągowski 3, Wojciechowski 2 Malinowski, Terlecki, Olszewski, Witczak, Nogal, Gniatkowski.

PP Poznań – UWM Olsztyn 25:29 (14:14)

UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Dzieniszewski 13, Biliński 4, Terlecki 4, Olszewski 3, Ośko 2, Malinowski 1, Pstrągowski 1, Wojciechowski 1, Ziarnicki, Witczak, Nogal, Gniatkowski.

UWM Olsztyn – AWF Katowice 21:45 (7:23)

UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Dzieniszewski 7, Ośko 4, Malinowski 4, Gniatkowski 2, Biliński 1, Pstrągowski 1, Olszewski 1, Wojciechowski 1, Terlecki, Ziarnicki, Witczak, Nogal.

UWM Olsztyn – AWF Wrocław 20:23 (12:9)

UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Dzieniszewski 8, Ośko 5, Terlecki 3, Olszewski 1, Pstrągowski 1, Wojciechowski 1, Ziarnicki 1, Biliński, Malinowski, Witczak, Nogal, Gniadkowski.

UWM Olsztyn – UW Warszawa 19:25 (11:12)

UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Ośko 5, Dzieniszewski 4,Wojciechowski 4,  Pstrągowski 3, Olszewski 2, Ziarnicki 1, Biliński, Malinowski, Terlecki, Nogal, Gniadkowski.
Trener Sebastian Witczak

UWM Olsztyn - AGH Kraków 32:29 (16:15)
UWM Olsztyn: Gawryś, Zakreta, Uściński - Dzieniszewski 13, Terlecki 5, Ośko 4, Pstrągowski 4, Olszewski 2, Malinowski 1, Wojciechowski 1, Ziarnicki 1, Nogal 1, Gniadkowski 1, Biliński.
Trener Sebastian Witczak

Klasyfikacja końcowa

1. Politechnika Opolska
2. Akademia Wychowaia Fizycznego Katowice
3. Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa
4. Uniwersytet Warszawski
5. Akademia Wychowania Fizycznego Wrocław
6. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz
7. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Olsztyn  
8. Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków
9. Uniwersytet Rzeszowski
10. Politechnika Warszawska
11. Politechnika Świętokrzyska Kielce
12. Uniwersytet Jagielloński Kraków
13. Politechnika Poznańska
14. Politechnika Wrocławska
15. Politechnika Koszalińska
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »