Aktualności arrow AMP arrow AMP: UWM w czołówce!!
AMP: UWM w czołówce!!
Udanie dla reprezentacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zakończyła się kolejna edycja Akademickich Mistrzostw Polski.  W gronie ponad  200 uczelni wyższych UWM został sklasyfikowany na 3 miejscu w klasyfikacji medalowej i na 15 miejscu w klasyfikacji punktowej. Na tak wysokie miejsce naszej Uczelni w roku akademickim 2012/13 złożyły się starty w 31 dyscyplinach sportu na poziomie eliminacji regionalnych, strefowych i finałach.

Jako pierwsi  po medal sięgnęli przedstawiciele futsalu czyli halowej odmianie piłki nożnej.  Po wygraniu  eliminacji strefowych w Białymstoku drużyna męska awansowała do finałów w Lesznie zajmując 8 miejsce w klasyfikacji generalnej i  zdobywając srebrny medal   Mistrzostw Polski Uniwersytetów. Bardzo dobrze UWM zaprezentował się w biegach przełajowych rozegranych w Łodzi. Drużyna męska była najlepsza w klasyfikacji Uniwersytetów, natomiast żeńska w tej samej klasyfikacji zdobyła srebrny medal.

Jak zwykle bez medalu zazwyczaj nie wracają nasi badmintoniści. Tym razem obrońcy tytułu Akademickiego Mistrza Polski  z poprzedniego roku musieli się zadowolić brązowym medalem  w klasyfikacji Uniwersytetów na turnieju w Warszawie.

Kolejną medalową dyscypliną to pływanie. Po powstaniu wyczynowej sekcji w AZS UWM nasi reprezentanci znacznie poprawili  swoje pozycje w tej dyscyplinie. Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został Piotr Puciło,  zdobywca  2 złotych medali na 50 i 100 stylem klasycznym. Równie udanie startowała Joanna Zachoszcz zdobywając brązowy medal na dystansie 100 stylem dowolnym. Dodatkowo w klasyfikacji Mistrzostw Polski Uniwersytetów j drużyna kobiet  zdobyła brązowy medal.

Aż 5 naszych judoków awansowało do finałów które odbyły się w Białymstoku. Klasą błysnął Kacper Witkowski zdobywca brązowego medalu w klasyfikacji generalnej. Duże tradycje, wiele medali na AMP przynosiła nam piłka siatkowa mężczyzn. I tym razem nasi siatkarze nie zawiedli. Po wywalczeniu awansu do finałów na turnieju w Łodzi znaleźli się w najlepszej szesnastce drużyn akademickich w Polsce. W finale w Warszawie zdołaliśmy awansować do czołowej czwórki.  Niestety po zaciętych meczach nie udało się zdobyć medalu w klasyfikacji ogólnej. Na pocieszenie został nam tytuł Mistrza Polski Uniwersytetów.
Również do finałów awansował zespół męski w piłce ręcznej i kobiet w koszykówce. Oparta o zawodników II ligowego AZ UWM drużyna szczypiornistów w turnieju finałowym w Katowicach zdołała awansować do czołowej ósemki drużyn akademickich w kraju, ostatecznie zajmując 7 miejsce w klasyfikacji ogólnej i 3 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów. Koszykarki po raz trzeci z rzędu  awansowały do czołowej szesnastki drużyn w Polsce. Tym razem do medalu w klasyfikacji Uniwersytetów zabrakło niewiele, ostatecznie nasze dziewczęta zajęły 4 miejsce.

Po raz pierwszy medale z zawodów akademickich przywieźli przedstawiciele trójboju siłowego. Złotym medalistą Akademickich Mistrzostw Polski został Mariusz Grotkowski. Najwięcej medali indywidualnych zdobyli nasi lekkoatleci. Akademickimi Mistrzami Polski zostali: Karolina Bołdysz w rzucie oszczepem, dwukrotnie Kacper Kozłowski na 200 i 400 m. oraz Paweł Regin w pchnięciu kulą. Nasi studenci wywalczyli jeszcze wiele medali w klasyfikacji Uniwersytetów. Na zawodach w Jeleniej Górze udanie ścigali się  kolarze górscy.  W klasyfikacji generalnej nasza drużyna zajęła wysokie 7 miejsce, a w klasyfikacji Uniwersytetów zdobyła złoty medal.

Do kolekcji medali UWM dołożyli się studenci  uprawiający jeździectwo i siatkówkę plażową. Srebrne medale w klasyfikacji Uniwersytetów we Wrocławiu wywalczyły Natalia Palmowska w skokach profesjonalistów i Agnieszka Łojas w ujeżdżeniu profesjonalistów. Do finałów w siatkówce plażowej zakwalifikowały się  trzy nasze pary: 2 w kategorii mężczyzn i jedna żeńska. Najlepiej spisali się Tomasz Górka i Adam Winckiewicz  zdobywcy brązowego medalu w klasyfikacji  Uniwersytetów.

Oprócz medali w przedstawionych dyscyplinach Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego reprezentowali przedstawicie brydża sportowego, tenisa stołowego, narciarstwa, snowboardu, szachów, piłki siatkowej kobiet, koszykówki mężczyzn, futsalu kobiet, szachów, piłki nożnej mężczyzn, ergometru wioślarskiego i żeglarstwa. Mimo że nie zdobyli medali również im należą się słowa uznania za zaangażowanie w przygotowaniach i ambitny start. Swoją cegiełkę do sukcesów naszych studentów dołożyli  trenerzy dzięki którym odnotowaliśmy tak dobry wynik na Akademickich Mistrzostwach Polski.