previous section previous page next page next section
CMB

Online Lectures on Bioinformatics

navigation


Biological preliminaries



Introduction

W tym rozdziale zostało zwarte krótkie wprowadzenie oraz wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień biologii molekularnej. Informacje te zostały zaczerpnięte z podręczników do biochemii, biologii oraz biologii molekularnej.

DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy) i białka są biologicznymi makrocząsteczkami zbudowanymi z długich liniowych łańcuchów, które są zbiorem uszeregowanych chemicznych komponentów. DNA zbudowane jest z czterech nukleotydów, gdzie każdy jest oznaczany inną literą (A, C, G, T). Natomiast białka zbudowane są z 20 różnych aminokwasów które tak że oznacza się literami ale innymi niż nukleotydy.


table 1.1
the nucleotides

DNA adenina guanina cytozyna tymina
A G C T/U
RNA adenina guanina cytosina uracyl



table 1.2
the twenty amino acids

One-letter code Three-letter-code Name
1 A Ala Alanine
2 C Cys Cysteine
3 D Asp Aspartic Acid
4 E Glu Glutamic Acid
5 F Phe Phenylalanine
6 G Gly Glycine
7 H His Histidine
8 I Ile Isoleucine
9 K Lys Lysine
10 L Leu Leucine
11 M Met Methionine
12 N Asn Asparagine
13 P Pro Proline
14 Q Gln Glutamine
15 R Arg Arginine
16 S Ser Serine
17 T Thr Threonine
18 V Val Valine
19 W Trp Tryptophan
20 Y Tyr Tyrosine


DNA odgrywa fundamentalną rolę w podstawowych procesach życiowych. To właśnie w kodzie genetycznym (sekwencja nukleotydów DNA) jest zaszyfrowana informacja o strukturze białek (kolejności aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym). Każda trójka nukleotydów koduje jeden z 20 aminokwasów. Dlatego też mutacje w DNA (zmiana kolejności nukleotydów) mają zasadniczy pływ na budowę, a tym samym na funkcjonowanie białka w organizmie

...


Białka mają 4 podstawowe struktury. Struktura pierwszorzędowa czyli najniższy poziom organizacji strukturalnej cząsteczki jest wyznaczona przez sekwencję aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym. Jest ona uwarunkowana jeszcze zanim zostanie zsyntetyzowany łańcuch polipeptydowy. Struktura drugorzędowa Struktura drugorzędowa jest uwarunkowana przede wszystkim właściwościami wiązania peptydowego. Jego rzeczywista struktura jest pośrednia pomiędzy dwoma formami, wskutek czego wiązanie pomiędzy atomem węgla grupy karbonylowej, a atomem azotu ma częściowo charakter wiązania podwójnego. Oznacza to, że wiązanie peptydowe, wraz z przyległymi atomami -Ca, tworzy strukturę płaską. Pozostaje jedynie możliwość obrotu wokół wiązania C-Ca oraz Ca-N. Wielkość rotacji w głównym łańcuchu przy wiązaniu między atomami węgla Ca i azotu określa kąt torsyjny j (fi), a pomiędzy węglem Ca i węglem karbonylowym kąty y (psi). Laureat nagrody Nobla Linus Pauling zaproponował dwie podstawowe struktury drugorzędowe: alfa-helise i beta-harmonijki. Struktura trzeciorzędowa wskazuje na sposób "upakowania" poszczególnych fragmentów łańcucha polipeptydowego o regularnej strukturze przestrzennej w makrocząsteczce białka.. Struktura czwartorzędowa jest znana dla małej liczby białek. Na przykład hemoglobina złożona jest z czterech łańcuchów polipeptydowych, parami identycznych, odpowiednio ze sobą połączonych różnego typu oddziaływaniami.

exercises
exercises


DNA jest również zbiorem informacji genetycznej (matryca do syntezy białek), która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Watson i Crick w 1953 roku opisali budowę helisy DNA. Zasady w łańcuchach DNA są do siebie komplementarne. Nukleotydy z jednej nici łączą się wiązaniami wodorowymi z odpowiednimi nukleotydami drugiej nici tworząc odpowiednie pary (A-T, G-C). Ze względu na różną wielkość poszczególnych nukleotydów, podwójna nić DNA przyjmuje strukturę prawoskrętnej helisy. Takie DNA podlega wielu skomplikowanym procesom biochemicznym (replikacja, transkrypcja, translacja) w wyniku których zostaje ono powielone oraz przepisane na sekwencje aminokwasów

Każda pojedyncza nić stanowi matrycę na podstawie której jest syntetyzowana potomna nic DNA. Podczas procesu kopiowania DNA (replikacji) może dojść do zmian w sekwencji nukleotydów (mutacji), lub też są one powielane. Przyjrzyjmy się teraz dwóm krótkim sekwencjom aminokwasów:

V-LSPADKTNVKAAWGKVGAHAGEYGAEALERMFLSFPTTKTYFPHF-DL   HAHU
VHLTPEEKSAVTALWGKV--NVDEVGGEALGRLLVVYPWTQRFFESFGDL   HBHU

SH-----GSAQVKGHGKKVADALTNAVAHVDDMPNALSALSDLHAHKLRV   HAHU
STPDAVMGNPKVKAHGKKVLGAFSDGLAHLDNLKGTFATLSELHCDKLHV   HBHU

DPVNFKLLSHCLLVTLAAHLPAEFTPAVHASLDKFLASVSTVLTSKYR     HAHU
DPENFRLLGNVLVCVLAHHFGKEFTPPVQAAYQKVVAGVANALAHKYH     HBHU

Przedstawione powyżej dwie sekwencje aminokwasów to łańcuchy ludzkiej alfa hemoglobiny (HAHU) i beta hemoglobiny (HBHU). Każdy z łańcuchów zbudowany jest ze 150 aminokwasów, poukładanych w mniejsze bloku aby można było łatwiej je porównywać. Łańcuchy zestawione w jednym bloku są względem siebie ekwiwalentne. Sekwencje te różnią się miedzy sobą występowaniem rożnych aminokwasów w określonych pozycjach, lub też jest brak pewnych aminokwasów. Obie sekwencje są ewolucyjnie bardzo istotne. Można równie porównać procentową zgodność sekwencji aminokwasów w obu białkach. Oczywiście występują pewne limity różnorodności miedzy tymi białkami, gdyż zbyt duża różnorodność tych białek wpływała by niekorzystnie na ich funkcje w organizmie.