Online Lectures on Bioinformatics
|
Analysis of individual sequences
Introduction
Aminokwasy w łańcuchach bocznych różniš się między sobš właciwociami fizyko-chemicznymi, takimi jak: hydrofilowoć oraz hydrofobowoć. Zazwyczaj wartoci tych parametrów sš prezentowane na specjalnych skalach liczbowych. Na przykład dla wyznaczania hydrofobowoci istniejš dwie takie skale: pierwsza opracowana przez Hoppa i Woodsa oraz druga sporzšdzona przez Kytea i Doolittlea.
Indywidualne cechy aminokwasów odgrywajš kluczowš rolę w tworzeniu struktur drugorzędowych białek. Obecnie istnieje kilka metod przewidywania struktury drugorzędowej białka. Dzięki nim wyznaczono pewne grupy aminokwasów które majš większe zdolnoci to tworzenia łańcuchów alfa- heliakalnych lub też beta- harmonijek. Na przykład glutamina często była wykrywana w łańcuchach alfa, walina w łańcuchach beta natomiast prolina raczej nie występuje w helisach. Obecnie stosowane metody przewidywania struktury drugorzędowej białek jest procesem bardzo skomplikowanym i wymaga ogromnej wiedzy informatycznej oraz biochemicznej.
Przewidywanie budowy drugorzędowej może być oparte na statystycznej analizie ilociowej występujšcych aminokwasów. Oprócz tych dwóch parametrów można okrelić jeszcze kolejne 200 parametrów aminokwasów. Całoć tych informacji jest publikowana bazach danych. Znajduje się tam cecha (nazwa parametru) oraz jego wartoć liczbowa. Parametry te zostały podzielone na pewne podgrupy. Jednak ze względu na dużš iloć informacji w bazach danych nie były one ze sobš do końca skorelowane. Dlatego Argos przeprowadził selekcję najistotniejszych parametrów a Nishikawa opracował ich wartoci liczbowe.
Ważnš cechš funkcjonalnš białek jest ich stosunek do wody: aminokwasy hydrofobowe (nie lubišce wody) majš skłonnoć do występowania wewnštrz kulistych białek, natomiast na powierzchni takich białek występujš aminokwasy hydrofilowe. Dlatego też w białkach wyróżniamy częci hydrofilowe główki i hydrofobowe ogonki. Pewna okresowoć w występowaniu regionów hydrofilowych i hydrofobowych może wskazywać na kształt przestrzenny białka. Wykorzystuje się to w przewidywaniu struktury przestrzennej epitopów antygenów.
W praktyce do przewidywania struktury przestrzennej białka oraz do okrelania profilu hydrofobowoci i hydrofilowoci bierze się pod uwagš bardzo dużš liczbe paramertów.
Rysunek 1: Miejsca hydrofobowe w łańcuchu białkowym ludzkiej rodopsyny (AC P08100 przy ExPASy) stworzony za pomocš ExPASy-Service ProtScale.
 exercise 1
Obecnie sš dostępne programy do standardowych analiz wielu parametrów białek. Programy te dostarczajš użytkownikom wyselekcjonowanie informacje odnonie wybranej grupy parametrów. Dzięki temu badaczowi łatwiej jest wysnuć odpowiednie wnioski.
Comments are very welcome.
luz@molgen.mpg.de
|