CELE PROGRAMU:

Założenia ogólne BIORAFINERII LIGNOCELULOZOWEJ

Opracowanie technologii produkcji bioetanolu z surowca lignocelulozowego, a następnie implementacja technologii w rolniczej biorafineriilignocelulozowej. U podstaw planowanej technologii znajdują się dwa zasadnicze komponenty – nowe formy biologiczne wysoko-produktywnych roślin lignocelulozowych oraz nowatorskie chemiczne i mikrobiologiczne procesy konwersji do bioetanolu. Oba komponenty zostaną zintegrowane w kompletnym systemie produkcji biopaliwa i lokalnego gniazda energetycznego. W odniesieniu do projektowanej technologii zostaną wykonane analizy środowiskowe oraz społeczno-ekonomiczne ujęte w scenariuszach implementacyjnych w zależności od warunków lokalnych

Cele projektu:

  • opracowanie nowego biologicznego i technologicznego podejścia do produkcji surowca lignocelulozowego oraz jego efektywnej konwersji do bioetanolu.

Cele szczegółowe dotyczą:

  • analizy agrokompleksu ekoenergetycznego z punktu widzenia zmian w agro- i ekosystemach powodowanych przez dedykowane uprawy roślin lignocelulozowych, oraz
  • opracowania efektywnych sposobów wykorzystania biopaliwa w jednostkach kogeneracyjnych. Z technicznego punktu widzenia istotna będzie demonstracja agrokompleksu w postaci rolniczej biorafineriilignocelulozowej i jednostki produkcji energii wprzęgniętej do sieci energetycznej. Warunki zewnętrzne i otoczenie funkcjonowania biorafinerii zostaną opracowane poprzez
  • analizy produkcyjne, techniczne, środowiskowe i socjoekonomiczne. Wszystkie cele szczegółowe projektu są spójne, wzajemnie powiązane, wspomagające technicznie i logistycznie pilotową instalację biorafinerii oraz powiązanej jednostki CHP.

 

Zakładane efekty utylitarne

Rezultatem końcowym projektu będą organizacyjne, techniczne i systemowe założenia ujęte w projekcie biorafinerii i jej implementacja w obiekcie demonstracyjnym. Ponadto, zakłada się, że realizacja projektu przyczyni się do postępu w zakresie wielu wzajemnie powiązanych dziedzin:

 

Energetyka i transport:

-    poszerzenie asortymentu paliw płynnych na rynku jako alternatywy dla paliw kopalnych, -    nowe koncepcje wykorzystania biopaliw w silnikach spalinowych i ogniwach paliwowych oraz kogeneracji energii.

 

Biotechnologia, nowe technologie:

-    nowatorskie biologiczne i chemiczne podejście do procesów biodegradacji i konwersji lignocelulozy. -    w odniesieniu do technologii obecnych, redukcja nakładów energetycznych do minimum, mniejsza korozja urządzeń, unieszkodliwienie fosforanów i ich wykorzystanie jako nawozów -    nowe rozwiązania technologiczne dla efektywnego wykorzystania biopaliw w silnikach i ogniwach paliwowych.

 

Rolnictwo:

-    hodowla nowych form biologicznych roślin na podstawie wartościowych klonów i mieszańców Salix sp. iPopulus, -    innowacyjne, wysoko-wydajneagrotechnologie opracowane dla upraw nowych roślin lignocelulozowych, -    nowe systemy produkcji rolniczej na gruntach marginalnych i z nie uregulowanymi stosunkami wodnymi, które będą gwarantowały produkcję przy deficycie wody i zwiększały produktywność gleb.

 

Akwakultury:

-     nowatorskie rozwiązania dla produkcji wodnych roślin lignocelulozowych.

 

Kształtowanie i ochrona środowiska:

-    nowe koncepcje wykorzystania oczyszczalni ścieków na cele produkcji wodnych roślin lignocelulozowych -    oszacowanie obiegu węgla i wody w środowisku zmienionym przez uprawy roślin lignocelulozowych, -    ocena zmian bioróżnorodności roślin w ekosystemach o zwiększonej skali plantacji lignocelulozowych na cele produkcji bioetanolu.

 

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich:

-    wpływ działalności biorafinerii w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości na terenach wiejskich, -    nowe koncepcje systemów rolniczych (tradycyjny, zintegrowany, ekologiczny) z dużymi powierzchniami zajętymi przez uprawy roślin lignocelulozowych, -    realizacji idei lokalnej samowystarczalności.

Contact Form Powered By : XYZScripts.com