I Międzynarodowa Konferencja studencka w Wilnie „Czy dyplom wyższego wykształcenia traci na znaczeniu?” PDF Drukuj
wtorek, 29 maja 2012 09:25

W dniach 17-19.05.2012 r. członkinie Creative: Marlena Kalitka i Daria Bokuniewicz wzięły udział w I Międzynarodowej Konferencji studenckiej w Wilnie,  w trakcie której wygłosiły referat pt.  „Znaczenie inicjatyw i programów aktywizujących studentów w budowaniu ich potencjału zawodowego”. Referat powstał na podstawie badań określających zaangażowanie studentów w programy i inicjatywy aktywizujące. Zakres podmiotowy obejmował studentów III roku studiów stacjonarnych kierunków Ekonomii oraz Zarządzania.

W pierwszym dniu po zakwaterowaniu w hotelu odbyło się oficjalnie powitanie uczestników konferencji przez Dziekana Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. J. Wołkonowskiego.  Niewątpliwą atrakcją było wystąpienie studenckiego studium teatralnego Filii UwB w Wilnie. Oprócz konferencji, wieczór ten zapoczątkował także uroczyste otwarcie Juwenaliów „Wilno 2012”.

Następnego dnia rozpoczęły się obrady sekcji.  Dr Alina Grynia, Prodziekan Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku uroczyście powitała uczestników konferencji. Pierwsza sekcja dotyczyła tematyki Wykształcenia wyższego a rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Sekcję zapoczątkował dr Krzysztof Żarna z Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłaszając referat pt.: „Stracone pokolenie. Mit czy rzeczywistość?”. Po przedstawieniu wszystkich referatów odbyła się godzinna dyskusja podsumowująca całą sekcję.

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na drugą część uroczystości, której tematyka dotyczyła Znaczenia programów i inicjatyw aktywizujących młodzież. W konferencji wziął również udział zaproszony gość, prof. dr. hab. Bogusław Grużewski reprezentujący Uniwersytet w Białymstoku , który wygłosił referat pt.: „Skuteczność programów i inicjatyw aktywizujących skierowanych do młodych ludzi.” W końcowej części uroczystości odbyła się  dyskusja, w trakcie której osoby, które wygłaszały referaty miały okazję odpowiedzieć na pytania publiczności.

Po uroczystym zakończeniu obrad, kolejnym punktem było zwiedzanie Banku Centralnego Republiki Litewskiej oraz Wilna nocą. Doskonałą okazją do poznania litewskich smaków była kolacja w kawiarni „ Sultiniai” oraz spotkanie w pubie „Sakwa”. Kluczowym punktem imprezy była gra  „Konfrontacja intelektów”, w trakcie której każda drużyna miała okazję wykazać się wiedzą z różnych dziedzin.

W ostatnim dniu pobytu, ciekawym punktem było zwiedzanie uroczych zakątków litewskiej starówki, która urzekała nas swoim pięknem. Po zjedzeniu pysznych cepelinów nadszedł czas na wzięcie udziału w imprezach sportowych przy Białym Moście w ramach Juwenaliów „Wilno 2012”.

Pobyt  dostarczył wiele miłych wspomnień, dał zastrzyk pozytywnej energii oraz satysfakcji, że działalność w kole naukowym jest wspaniałą inicjatywą dzięki której mamy okazję poszerzać swoje horyzonty i wzbogacać nasz potencjał zawodowy.

opr. Daria Bokuniewicz