Program ERASMUS+

Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 
 

Erasmus WRiL strona główna Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Przewodnik po Programie Erasmus
ERASMUS
SMARTRURAL Project
ERASMUS
Water Harmony Project
Kalendarz Akademicki Zawarte umowy
Erasmus Student Network FACEBOOK Erasmus Student Network ESN Polska Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej UWM Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Studenci Programu Erasmus Ogólne zasady rekrutacji w programie Erasmus+ International Exchange Erasmus Student Network Erasmus EU programme for education, training, youth and sport

English version   Wersja polska   Ustaw jako stronę startową   Napisz do nas   Wydrukuj zawartość tej strony


OGÓLNE ZASADY REKTRUTACJI STUDENTÓW NA STUPANDIUM ERASMUS+

  1. Kwalifikacja kandydatów odbywa się w podstawowych jednostkach organizacyjnych, które zawarły umowę międzyinstytucjonalną z uczelniami partnerskimi.
  2. Wymiana studentów UWM musi być poprzedzona podpisaniem umów międzyinstytucjonalnych pomiędzy uczelnią wysyłającą, a instytucją przyjmującą. Uczelnie zagraniczne muszą posiadać Kartę ECHE (Erasmus Charter for Higher Education), uprawniającą do uczestnictwa w programie.
  3. Stypendia przyznawane w programie Erasmus+ mają charakter uzupełniający – są przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w instytucji przyjmującej.
  4. Wyjazd stypendialny w programie Erasmus+ wymaga podjęcia w uczelni przyjmującej studiów stacjonarnych (full time), a w przypadku praktyki – pracy w pełnym wymiarze godzin.
  5. Osoba ubiegająca się o wyjazd w ramach programu Erasmus+ powinna być studentem jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
  6. W ramach programu Erasmus+ każdy student otrzymuje możliwość kilkukrotnego wyjazdu (na studia i praktyki) trwającego łącznie nie więcej niż 12 miesięcy na każdym stopniu studiów, a 24 miesiące w przypadku jednolitych studiów magisterskich. Pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby, które aplikują po raz pierwszy.
  7. Studenci, którzy byli już beneficjentami programu Erasmus (także studenci z grantem zerowym) mogą ubiegać się o kolejny wyjazd, pod warunkiem, że spełniają warunki formalne.
  8. Dopuszcza się możliwość wyjazdu obywatela kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus+ do uczelni w jego kraju macierzystym, jeżeli w kraju, z którego będzie wyjeżdżał na stypendium Erasmusa+, znalazł się w celu realizacji studiów prowadzących do uzyskania dyplomu uczelni wysyłającej.
  9. Student zakwalifikowany do wyjazdu może posiadać status obcokrajowca lub bezpaństwowca.
  10. Kwalifikacja studentów powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem warunków umów międzyinstytucjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem liczby wysyłanych studentów, okresu (liczby miesięcy) studiów zagranicznych, poziomu studiów i znajomości języka.
  11. Studenci nie posiadający certyfikatu językowego na poziomie B2 (z języka wymaganego na uczelni partnerskiej), będą zobowiązani do przystąpienia do egzaminu językowego organizowanego przez Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej. Termin egzaminu zostanie ogłoszony po zakończeniu kwalifikacji wydziałowej.
  12. W przypadku kwalifikacji studentów trzeciego roku studiów licencjackich lub czwartego roku studiów inżynierskich, warunkiem wyjazdu na studia jest udokumentowanie ich przyjęcia na studia drugiego stopnia przez UWM w Olsztynie. W momencie wyjazdu do uczelni partnerskiej student musi posiadać status studenta UWM w Olsztynie. W wyżej wymienionym przypadku zaleca się kwalifikację studentów tylko na wyjazdy realizowane w semestrze letnim pierwszego roku studiów drugiego stopnia.
  13. Podczas procesu rekrutacji Koordynator Wydziałowy sporządza wykaz wszystkich kandydatów (w postaci protokołu), którzy złożyli wymagane dokumenty w procesie rekrutacji. Protokół ten powinien zawierać informację o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
  14. W przypadku rezygnacji studenta, któremu przyznano stypendium, Koordynator Wydziałowy zgłasza kandydaturę kolejnej osoby z listy rezerwowej. Osobie tej przysługuje stypendium według warunków finansowych przyjętych w danym roku akademickim.
  15. Student może ubiegać się o wyjazd na stypendium na podstawie umowy zawartej przez wydział inny niż macierzysty, pod warunkiem uzyskania zgody obu Koordynatorów Wydziałowych. W takiej sytuacji studenta należy uwzględnić w protokole komisji kwalifikacyjnej wydziału, który ma podpisaną umowę z uczelnią partnerską. W protokole tym należy jednak uwzględnić nazwę wydziału macierzystego studenta.
  16. W przypadku dużej liczby rezygnacji studentów, którym zostało przyznane stypendium, Koordynator Wydziałowy w porozumieniu z Biurem ds. Współpracy Międzynarodowej przeprowadza wydziałową rekrutację uzupełniającą. Terminy dodatkowej rekrutacji na semestr letni zostaną ogłoszone i podane do wiadomości na początku danego roku akademickiego. Tryb postępowania kwalifikacyjnego jest jednakowy jak w przypadku rekrutacji głównej.
  17. Student zakwalifikowany zobowiązany jest do wypełnienie aplikacji dostępnej na stronie Biura ds. Współpracy Międzynarodowej i dostarczenie jej do Koordynatora Wydziałowego w terminie ustalonym przez wydział, ale nie później niż do 15 marca.
  18. W takcie otrzymywania stypendium Erasmus+ student nie może pobierać innego stypendium z funduszy Unii Europejskiej.
  19. Student może ubiegać się o wyjazd bez dofinansowania i otrzymać status studenta programu Erasmus+, tzw. wyjazd z grantem zerowym.
  20. Osoby niepełnosprawne z udokumentowanym stopniem niepełnosprawności (w szczególności z dużymi ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu się i osoby wymagające specjalnej opieki medycznej) mogą ubiegać się o dodatkowe fundusze pochodzące ze specjalnego funduszu przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. Zasady wnioskowania o dodatkowe fundusze z tytułu niepełnosprawności wraz z formularzem są dostępne na stronie internetowej www.erasmusplus.org.pl
  21. Wysokość stypendium ustalana jest przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ (NA). Ustalone kwoty dofinansowania nie ulegną zmianie, nawet w przypadku rezygnacji studentów z wyjazdów i/lub uzyskania dodatkowych środków z NA.
  22. Wysokość stypendium Erasmus+ jest podawana w informacji publikowanej przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.
  23. Studenci uprawnieni do otrzymywania lub otrzymujący stypendium socjalne, przy wyjeździe na studia otrzymują dodatkową kwotę do stawki miesięcznej grantu (dodatkowo 200 € do stawki miesięcznej).
  24. Warunkiem przyznania stypendium studentowi, który przeszedł procedurę aplikacyjną, jest podpisanie umowy w Biurze ds. Współpracy Międzynarodowej.
  25. Student zobowiązany jest zapoznać się z założeniami programu Erasmus+ oraz sprawdzać stronę Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM w Olsztynie (Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej (uwm.edu.pl)), gdzie zamieszczane i aktualizowane są informacje o programie.
 
 
© 2007-2022 WRiL, UWM w Olsztynie