MAGAZYN WETERYNARYJNY. 2003, 12(75): 61-62.

20. Kongres Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej.

Prof. dr hab. Józef Szarek
Zaklad Weterynarii Sadowej i Administracji Weterynaryjnej,
Wydzial Medycyny Weterynaryjnej, UWM w Olsztynie,
ul. Oczapowskiego 13,
10-717 Olsztyn e-mail: szarek@uwm.edu.pl

Kongresy Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej (European Society of Veterinary Pathology – ESVP) zasluguja na uwage ze wzgledu na znaczna role patomorfologii weterynaryjnej w postepie nauk medycznych. 20. Kongres ESVP odbyl sie w Grugliasco kolo Turynu, a jego tematyka skupiala sie wokól patologii weterynaryjnej, doswiadczalnej i toksykopatologii. Istotnym jest tez fakt, ze do 22. kongresu wymienionego stowarzyszenia, który bedzie mial miejsce w Olsztynie we wrzesniu 2004 roku, zostalo juz tylko niecale dwa lata.


Nowoczesne budynki Wydzialu Medycyny Weterynaryjnej w Grugliasco, po prawej stronie jedna z grup uczestników kongresu zwiedzajaca wydzial.

Licznie zgromadzeni uczestnicy kongresu podczas uroczystego otwarcia zjazdu.

W drodze na obrady, po srodku w glebi – prof. dr Franco Guarda, przewodniczacy zjazdu, po prawej stronie prof. dr Richard Ducatelle, przewodniczacy Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej.

Profesorowie (od lewej) Jochen Pohlenz, Andreas Pospischil, Franco Guarda i Johan Mouwen prezentuja swój podrecznik pt. „Colour Atlas of Veterinary Pathology of the Alimentary Tract”.

W dniach od 18. do 21. wrzesnia 2002 r. odbyl sie w Grugliasco, w miescie przylegajacym do Turynu, 20. Kongres Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej (ESVP) - http.//lang-dl-srv.lang.bris.ac.uk/eurovet/esvp.htm). Lokalizacja kongresu miala miejsce na terenie nowoczesnego Wydzialu Medycyny Weterynaryjnej, którego budynki zostaly oddane do uzytku w 1999 roku. Przewodniczacym Komitetu Organizacyjnego byl prof. dr Franco Guarda, a Komitetu Naukowego prof. dr Enrico Bollo. W kongresie uczestniczylo okolo 400 osób z 30 panstw. Posród uczestników nie zabraklo naukowców z Japonii, krajów afrykanskich i z USA.
Uroczyste otwarcie kongresu mialo miejsce na terenie Uniwersytetu w Turynie. Natomiast obrady odbywaly sie w wspomnianym uroczym malym miasteczku – Grugliasco i cieszyly sie duzym zainteresowaniem. Program naukowy obejmowal 221 prezentacji z zakresu tradycyjnej anatomii patologicznej oraz nowej tematyki, czyli o 25 % wiecej niz mialo to miejsce w ubieglym roku w Salonikach. Byly to: 2 plenarne wyklady, 127 plakatów i 92 ustnych prezentacji. Obrady toczyly sie w 18 sesjach dotyczacych patologii chorób bakteryjnych, wirusowych, pasozytniczych i egzotycznych, neuropatologii, transplantacji, patologii molekularnej, doswiadczalnej, toksykologicznej, ukladu rozrodczego i nowotworów oraz edukacji, a jednej z nich przewodniczyl autor artykulu wspólnie z dr. Nikolaos G. Papaioannou z Salonik. Najwieksza liczbe prezentacji odnotowano w zakresie nowotworów i patologii chorób wirusowych. Na kongresie autor niniejszej publikacji prezentowal prace J. Szarka, M.O. Lorka, D. Przezdzieckiej i A. Gugolka pt. „Pathomorphological pattern of the internal organs in foxes fed with a diet supplemented with a new generation feed”. Na uwage zasluguje fakt, ze znaleziono tez czas na szerokie przedstawienie doskonalego podrecznika pt. „Colour Atlas of Veterinary Pathology of the Alimentary Tract”. Dokonali tego sami autorzy– profesorowie Jochen Pohlenz, Andreas Pospischil, Franco Guarda i Johan Mouwen. Zabraklo tylko piatego wspólautora prof. dr. Ingrid van der Gaag. Warto dodac, ze atlas dotyczy 360 chorób i posiada 645 ilustracji. Zostal wydany w jezyku angielskim i wloskim, a wkrótce ukaze sie w wersji elektronicznej. Jest do kupienia poprzez U.T.E.T. Media Agente: Cesare Alberto, Corso Rafaello, 26/e, Torino.


Uczestnicy kongresu podziwiaja Palazzo Carignano Guariniego – jeden z najpiekniejszych budynków w Turynie, o wspanialej falistej ceglastej fasadzie.

Na bankiecie...

Przewodniczacy ESVP prof. dr Richard Ducatelle (z Belgii) gratuluje wyróznien za najlepsze plakaty, po prawej wyróznieni czlonkostwem honorowym dr Gerd Konigsmann i prof. dr Andre Laurent Parodi, po lewej prof. dr Franco Guarda.

 

Na kongresie w wykladach plenarnych omówiono:
- zmiany morfologiczne powstajace w zwiazku z transplantacja (prof. dr Richard Ducatelle z Uniwersytetu w Gent, Belgia),
- role komputera w badaniach patomorfologicznych (prof. dr Mattie J. Hendrick z Zakladu Patobiologii, Uniwersytetu Pensylwanii, USA).
Obszerne streszczenia tych wykladów wraz z bogatym pismiennictwem zamieszczono w materialach zjazdowych. Liczbe wykladów w tym kongresie ograniczono z uwagi na poprzedzenie zjazdu dwudniowym szkoleniem. Zorganizowala je organizacja Charles Louis Davis D.V.M. Foundation, a w jej imieniu – dr Alun Williams z Zakladu Patologii Weterynaryjnej Uniwersytetu w Glasgow. Tematyka szkolenia byla min. patologia watroby, przewodu pokarmowego oraz zmiany w organizmie wywolane infekcja Helicobacter i Mycobacterium. Warto tez dodac, ze uczestnicy z Europy srodkowo wschodniej otrzymywali 50 % znizke oplaty za udzial w omawianym kursie.
20. Kongres ESVP byl tez okazja do poznania uroku okolic Asti, slynacych z produkcji wina, oraz zwiedzania Turynu. Organizatorzy zadbali równiez o dobry nastrój na spotkaniach towarzyskich. W opinii uczestników oraz zarzadu ESVP zjazd zyskal wysoka ocene.
Podczas trwania 20. kongresu dokonano korekty przynaleznosci do stowarzyszenia wykreslajac tych, którzy znacznie zalegali z placeniem skladek czlonkowskich. Przyjeto takze kilkunastu nowych czlonków, w tym jedna osobe z Polski (Pania dr Malgorzate Sobczak-Filipiak z SGGW z Warszawy). Obecnie skladka czlonkowska wynosi 75 €. Sposród osób nalezacych do ESVP 16 naukowców jest wyróznionych czlonkostwem honorowym, a w Turynie grono to zasililo dwóch nowych czlonków: dr Gerd Koenigsmann z Frankfurtu nad Menem (Niemcy) i prof. dr Andre L. Parodi z Alford (Francja). Dzialalnosc stowarzyszenia skupia sie wokól patologii weterynaryjnej, toksykologicznej i doswiadczalnej.

Europejskie Towarzystwo Patologii Weterynaryjnej

Przewodniczacym ESVP od 2000 r. jest prof. dr Richard Ducatelle (Belgia, Richard.Ducatelle@rug.ac.be). Sekretarzem honorowym towarzystwa jest prof. dr Manfred Reinacher (Republika Federalna Niemiec, manfred.reinacher@vetmed.uni-giessen.dec), a skarbnikiem – dr wet. Klaus Krauser (Republika Federalna Niemiec, klaus.krauser@astamedica.de).
ESVP obecnie zrzesza 468 czlonków z róznych krajów swiata (lista czlonków u autora). Nowi czlonkowie sa przyjmowani na dorocznych zjazdach na podstawie zyciorysu naukowego i dwóch pisemnych rekomendacji wystawionych przez dwóch czlonków ESVP (informacje – http.//lang.bris.ac.uk/eurovet/esvp.htm). Sylwetki nowych kandydatów sa omawiane na zebraniach plenarnych towarzystwa, a przyjecie ma miejsce po uzyskaniu akceptacji w glosowaniu.
ESVP zwraca duza uwage na zdobywanie wiedzy w zakresie patologii. Obecnie przez najblizsze trzy lata mozna uczestniczyc w szkoleniu w ramach tzw. Letnich Szkól (http://bris.ac.uk/pathandmicro/eurovet/eurovet.htm): 19. – 29. 08. 2003 r. w Nantes (Francja), 18. - 30. 07. 2004 r. w Padwie (Wlochy), 17. – 29. 07. 2005 r. w Padwie (Wlochy), których tematyka zostala juz podana do wiadomosci. Doskonaleniem wiedzy zajmuje sie Komitet Edukacyjny, którego czlonkami sa: Massimo Castagnara, Philip Detilleux, Pierre Duprat, Anja Kipar, Manfred Reinacher, Eugenio Scanziani i John Vanderberghe. Jego zadaniem jest równiez organizowanie kursów przygotowawczych do egzaminu na czlonka Europejskiego Kolegium Patologii Weterynaryjnej (European College of Veterinary Pathology – ECVP). Obecnie przewodniczaca ECVP jest prof. dr Maja M. Suter z Instytutu Patologii Zwierzat (Bern, Szwajcaria). Pierwsze zasady przynaleznosci do wymienionego stowarzyszenia ustalono podczas 12 kongresu ESVP w Mondovi (Wlochy) w 1994 r. Aktualnie warunkiem czlonkostwa w ECVP jest posiadanie odpowiedniego dorobku naukowego z zakresu patomorfologii weterynaryjnej, aktualne prowadzenie zajec dydaktycznych z wymienionej dyscypliny oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zdanego przed odpowiednia komisja.
Poczawszy od 2002 r. publikacje z zakresu patologii weterynaryjnej, po odpowiedniej ocenie, sa drukowane w czasopismie Journal of Veterinary Medicine A (zaliczonym do Listy Filadelfijskiej). Nalezy je przesylac na adres prof. dr. Felix Ehrensperger, Institute of Veterinary Pathology, University of Zürich, Winterthurerstr. 268, CH-8057 Switzerland, e-mail fehr@vetpath.unizh.ch.
Najblizsze kongresy ESVP

Kazdego roku sa organizowane kongresy towarzystwa, na które przyjezdza od 200 do 400 osób. Najblizszy zjazd bedzie mial miejsce w Dublinie (Irlandia), a przewodniczacym Komitetu Organizacyjnego wymienionego kongresu jest prof. dr Brian Sheahan (adres do sekretariatu zjazdu – Departament of Veterinary Pathology, Faculty of Veterinary Medicine, University College Dublin, Belfield, Dublin 4, fax - +353 1 716 6157, e-mail: vetpathoff@ucd.ie). Oplata za uczestnictwo wynosi 385 €. Kolejne spotkania odbeda sie w Olsztynie (Polska, 2004 r.), w Neapolu (Wlochy, 2005 r.), w Edynburgu (Wielka Brytania, 2006 r.) i w Monachium (RFN, 2007 r.).