MAGAZYN WETERYNARYJNY. 2004, 13(86): 68-69.

21. Kongres Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej

Prof. dr hab. Józef Szarek
Zespól Weterynarii Sadowej i Administracji Weterynaryjnej, Wydzial Medycyny Weterynaryjnej, UWM, Olsztyn,
Dr Malgorzata Sobczak-Filipiak
Katedra Nauk Klinicznych, Wydzial Medycyny Weterynaryjnej, SGGW, Warszawa

Przez kilka kolejnych ostatnich lat prezentowane byly na lamach Magazynu Weterynaryjnego coroczne kongresy Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej (ESVP). Obecnie, z mysla o najblizszym Kongresie – Olsztyn 2004 r., spójrzmy na zjazd w Dublinie z ubieglego roku.

W dniach 9. - 13. wrzesnia 2003 r. w Trinity College w centrum Dublina mialo miejsce juz 21. - spotkanie czlonków i sympatyków Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej (ESVP) – http://www.esvp2003.com (ryc 1). Przewodniczacym Komitetu Organizacyjnego i Naukowego wymienionego kongresu byl prof. dr Brian Sheahan (Department of Veterinary Pathology, Faculty of Veterinary Medicine, University College Dublin, Belfield, e-mail: vetpathoff@ucd.ie) – ryc. 2.

Uczestnicy kongresu
W wiekszosci uczestnikami kongresu byli patolodzy z medycyny weterynaryjnej i ludzkiej oraz toksykolodzy i ci, którzy prowadza badania naukowe na zwierzetach. Nie zabraklo tez praktykujacych lekarzy weterynarii, których znaczna grupa zechciala w ten sposób poszerzyc sobie wiedze, zwlaszcza z zakresu patologii klinicznej. Kongres zgromadzil okolo 400 uczestników z 28 panstw swiata, w tym najliczniejsze grono lekarzy weterynarii bylo z Republiki Federalnej Niemiec i Wloch. Jak zawsze obecni byli Amerykanie, Japonczycy, Kanadyjczycy i przedstawiciele krajów afrykanskich i arabskich (ryc. 3). Podobnie jak zwykle na tym tle bardzo slabo wypadla Europa Srodkowa i Wschodnia, na liscie uczestników odnotowano tylko po dwie osoby z Polski i Wegier, a po jednej z Macedonii, Estonii i Rumunii.

Program naukowy kongresu
Program naukowy Kongresu przewidywal wyklady plenarne (6), prezentacje ustne (81), sesje plakatowe (124 plakaty) i warsztaty (ryc. 4). Tematyka wykladów plenarnych obejmowala:
- zaburzenia ukladu immunologicznego prof. dr Kingston Mils (Uniwersytet w Dublinie, Irlandia),
- neuropatologie – prof. dr Brian Summers (Cornell Uniwersytet, USA) i prof. dr John O’Leary (Trinity College w Dublinie, Irlandia),
- nowotworzenie na podlozu biologii molekularnej – prof. dr Paul Harbin (Uniwersytet w Belfascie, Irlandia),
- biologie molekularna w patologii weterynaryjnej – dr Kevin Morgan (Firma Aventis Pharmaceuticals, USA),
- modele zwierzece zapalenia pluc – dr Martyn Foster (Firma Astra Zeneca, Anglia).
Obszerne streszczenia tych wykladów wraz z bogatym pismiennictwem zamieszczono w materialach zjazdowych.
Prace uczestników byly referowane na równoleglych sesjach z zakresu chorób zakaznych tla bakteryjnego, wirusowego, pasozytniczego (trzy sesje), ponadto neuropatologii, patologii nowotworów, patologii skóry, ukladu kostnego i miesni. Jako ciekawostke z tych spotkan mozna wymienic wystapienie prof. dr. M. Donalda McGavina (Zaklad Patobiologii Uniwersytetu w Tenessee, USA) prezentujace przypadki blednych ilustracji przedlozonych wraz z publikacjami do druku w czasopismach naukowych. Uczestnicy z Polski wystapili z trzema pracami:
- Sobczak-Filipiak M., Degórska B., Krawiec M.: Glomus tumour in a dog – clinical case report,
- Sobczak-Filipiak M., Malicka E.: Immunohistochemical methods in the diagnosis and prognosis of canine mammary tumours,
- Szarek J., Lipinska J., Guziur J., Andrzejewska A., Skibniewska K., Babinska I.: Pathomorphological pattern of the internal organs in carp (Cyprinus carpio) from a pond nearby a pesticide tomb.
W ostatnim dniu kongresu mialy miejsce warsztaty w zakresie:
- dermatopatologii, zorganizowane przez prof. dr Maje Suter z Instytutu Patologii Zwierzat z Uniwersytetu w Bern (Szwajcaria).
- integracji cytologii i histopatologii, zorganizowane przez prof. dr Joy Archer (przewodniczaca Europejskiego Towarzystwa Klinicznej Patologii Weterynaryjnej – ESCVP, Uniwersytet w Glasgow, Anglia).
Na uwage zasluguje tez fakt, ze wyjezdzajac na kongres mozna bylo, po dodatkowym oplaceniu uczestnictwa, wziac udzial w kursie przeprowadzonym przez Oddzial Europejski Fundacji Charlesa Louisa Davisa. Bylo to 12 wykladów przeprowadzonych, pod haslem „Postep w medycynie weterynaryjnej”, w ciagu dwóch dni poprzedzajacych zjazd ESVP. Glównym organizatorem kursu, w imieniu fundacji, byl prof. dr Alun Williams (Zaklad Patologii i Chorób Zakaznych Królewskiego Uniwersytetu Weterynarii, North Mymms Hatfield, Herts, Anglia).


Ryc. 1. Trinity College, Dublin, Irlandia – miejsce obrad 21. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Patologii.

Ryc. 2. Prof. dr Brian Sheahan, przewodniczacy Komitetu Organizacyjnego i Naukowego, wita uczestników kongresu podczas spotkania na Zamku Dublinskim.

 

Program kulturalno-rozrywkowy
Organizatorzy zadbali równiez o strone kulturalno-rozrywkowa kongresu o charakterze integracyjnym. W pierwszym dniu zjazdu uczestnicy po powitaniu i uroczystym otwarciu kongresu zostali zaproszeni przez prof. dr. Briana Sheahana na zwiedzanie Zamku Dublinskiego oraz korzystanie tam z goscinnosci organizatorów (ryc. 3, 5).
W trakcie trwania Kongresu mialo miejsce zwiedzanie Wydzialu Weterynaryjnego zlokalizowanego w nowo wybudowanych budynkach na obrzezu Dublina. Tam tez odbyl sie uroczysty bankiet, któremu towarzyszyla m.in. muzyka irlandzka.
Po uroczystym zamknieciu kongresu byla mozliwosc wyjazdu na wyscigi konne.


Plenarne zebranie, przyjecie nowych czlonków
W ramach Kongresu odbylo sie plenarne zebranie czlonków ESVP, polaczone w tym roku z wyborami nowych wladz. Jest tradycja Towarzystwa, ze kolejnym przewodniczacym ESVP zostaje dotychczasowy Honorowy Sekretarz, tak wiec prof. dr Manfred Reinacher (z Zakladu Anatomii Patologicznej w Gissen, RFN), manfred.reinacher@vetmed.uni-giessen.dec) bedzie pelnil te funkcje do 2006 r. Stanowisko Honorowego Sekretarza objela po raz pierwszy w historii Towarzystwa kobieta, prof. dr Cizia Benazzi (Bolonia, Wlochy, benazzi@vet.unibo.it). Skarbnikiem pozostal dr wet. Klaus Krauser (RFN, klaus.krauser@abbott.com).
ESVP obecnie zrzesza ponad 500 osób. Siedemnastu nowych czlonków przyjeto na tegorocznym zjezdzie. Odbylo sie to jak zazwyczaj, na podstawie zyciorysu naukowego i pisemnych rekomendacji wystawionych przez dwóch aktywnie dzialajacych czlonków ESVP. Sylwetki nowych kandydatów byly omawiane na zebraniu plenarnym, a przyjecie mialo miejsce po uzyskaniu akceptacji w glosowaniu. Obecnie z Polski do omawianego stowarzyszenia nalezy zaledwie kilka osób. Zapraszajac raz jeszcze do wstepowania do omawianego stowarzyszenia wskazujemy adres internetowy zawierajacy szczególowe informacje – http.//lang.bris.ac.uk/eurovet/esvp.htm. Skladka czlonkowska w ESVP wynosi 75 euro.
Na plenarnym zebraniu nagrodzono najlepsze prezentacje plakatowe (ryc. 6).


Ryc. 3. Posród uczestników kongresu wyrózniala sie liczna grupa lekarzy weterynarii z Japonii (osoby na planie pierwszym).

Ryc. 4. Dr Trpe Ristoski (Zaklad Anatomii Patologicznej Uniwersytetu Cyryla i Metodego, Skopje, Macedonia) przed swoim plakatem (po prawej stronie zdjecia).

 

Europejskie Kolegium Patologów Weterynaryjnych (ECVP)
Okolo polowa czlonków ESVP nalezy do ECVP. Obecnie przewodniczaca ECVP jest prof. dr Maja M. Suter z Instytutu Patologii Zwierzat (Bern, Szwajcaria). Pierwsze zasady przynaleznosci do wymienionego stowarzyszenia ustalono podczas 12. kongresu ESVP w Mondovi (Wlochy) w 1994 r. Aktualnie warunkiem przynaleznosci do ECVP jest posiadanie odpowiedniego dorobku naukowego z zakresu patomorfologii weterynaryjnej, prowadzenie zajec dydaktycznych z wymienionej dyscypliny oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zdanego przed odpowiednia komisja. Europejskie Kolegium Patologów Weterynaryjnych poprzez Komitet Edukacyjny w ramach tzw. Letnich Szkól prowadzi szeroko zakrojona akcje doksztalcania, przygotowujaca do zdawania wymienionego egzaminu (informacje na stronie internetowej - http://bris.ac.uk/pathandmicro/eurovet/eurovet.htm oraz u prof. dr Anji Kipar (akipar@liverpool.ac.uk).


Ryc. 5. Uczestnicy 21. Kongresu ESVP podczas uroczystego otwarcia kongresu na Zamku Dublinskim.

Ryc. 6. Prof. dr Monika Wyers (Katedra Anatomii Patologicznej, Uniwersytet w Nantes, Francja) odbiera nagrode za najlepsza prezentacje plakatowa pracy naukowej.

Ryc.7. Prof. dr hab. Józef Szarek wraz z pracownikiem obslugi technicznej zjazdu przygotowuja prezentacje nt. 22. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej w Olsztynie.

 

Zapraszamy na nastepne kongresy ESVP
Kolejne Kongresy ESVP odbeda sie:
- w Olsztynie (na Uniwersytecie Warminsko-Mazurskim, w dniach od 15. do 18. wrzesnia 2004 r., przewodniczacy Komitetu Organizacyjnego i Naukowego: prof. dr hab. Józef Szarek),
- w Neapolu (Wlochy, 2005 r.),
- w Edynburgu (Wielka Brytania, 2006 r.),
- w Monachium (RFN, 2007 r.).
Podczas obrad prof. dr hab. Józef Szarek przedstawil wstepny program 22. Zjazdu ESVP oraz zaprezentowal miejsce tego wydarzenia – Uniwersytet Warminsko-Mazurski i Olsztyn (ryc. 7). Prezentacja cieszyla sie zywym zainteresowaniem, a w trakcie trwania Kongresu wielokrotnie i z duza sympatia pytano przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego nastepnego spotkania ESVP o Polske, jej klimat, ciekawe miejsca i zwyczaje.
Zachecajac do wziecia udzialu w 22. Kongresie ESVP odsylamy zainteresowanych do szczególowych informacji na strone internetowa: www.uwm.edu.pl/esvp. Zapewniamy tez praktykujacych lekarzy weterynarii, ze bedzie to równiez i dla nich bardzo interesujace i pozyteczne wydarzenie, m.in. z uwagi na:
- wyklady plenarne i doniesienia naukowe z zakresu patologii klinicznej,
- warsztaty z zakresu patologii rozrodu i patologii klinicznej,
- kurs 12-wykladowy nt. postepów w medycynie weterynaryjnej (organizowany przez Oddzial Europejski Fundacji Charlesa Louisa Davisa w dniach 14. i 15. wrzesnia 2004 r.),
- liczne prace naukowe z patologii chorób zakaznych, nowotworów, toksykopatologii,
- uczestnictwo licznych krajowych i zagranicznych firm specjalistycznych zwiazanych z praca lekarza weterynarii,
- prezentacje europejskiej literatury naukowej z medycyny weterynaryjnej,
- udzial w programie socjalnym.
Zapraszamy juz teraz do wstepnej rejestracji poprzez wyslanie e-maila:
esvp@uwm.edu.pl
z podaniem nazwiska i imienia, tytulu naukowego, adresu, numeru telefonu i faksu oraz e-maila. Jednoczesnie informujemy, ze przewidzielismy mozliwosc mniejszej oplaty za uczestnictwo dla osób z Europy centralnej i wschodniej, a w tym takze z Polski.

Ryc. Autorzy