dr inż. Zbigniew Nasalski

Rachunek kosztów

Aspekty ekonomiczne produkcji jęczmienia browarnego są bardzo istotne w podejmowaniu decyzji o skali i technologii jego produkcji. W gospodarce rynkowej efektywność ekonomiczna stanowi podstawowe kryterium zarządzania produkcją, a efektywne wykorzystanie czynników produkcji jest kwestią przesądzającą o konkurencyjności gospodarstw rolniczych.

Efektywność produkcji jest z istoty swej pojęciem kompleksowym gdyż uwzględnia nie tylko wszystkie czynniki i siły, jakie wpływają na efekt ale także pozwala odpowiedzieć na pytanie: jakie czynniki i w jakich proporcjach należy zastosować w danych warunkach, aby ich produkcyjność była maksymalna [Woś 1996].

Wykorzystanie rachunku ekonomicznego w planowaniu i prowadzeniu towarowej produkcji jęczmienia browarnego pozwala na stworzenie optymalnej struktury czynników produkcji i ich dopasowanie np. do warunków przyrodniczych, sytuacji na rynku itp. Ujęcie wszystkich tych czynników jest łatwiejsze przy wykorzystaniu komputerowej techniki obliczeniowej
np. arkusza kalkulacyjnego excel.

Produkcja jest opłacalna wtedy gdy wartość produkcji przewyższa koszty poniesione na jej uzyskanie. Dochodowość produkcji wyraża natomiast nadwyżkę wartości produkcji nad kosztami.

Dochodowość towarowej uprawy jęczmienia browarnego zależy od następujących czynników:

Wielkość nakładów na jednostkę powierzchni jest podstawowym czynnikiem decydującym o intensywności produkcji. Możliwość intensyfikacji jest uzależniona od warunków przyrodniczych (jakości gleb, ukształtowania terenu, stosunków wodnych itp.), czynników organizacyjnych tj. zasoby siły roboczej, skala produkcji, technologia produkcji oraz czynników ekonomicznych (zasoby finansowe producenta, ogólna kapitałochłonność technologii, przewidywana opłacalność, ryzyko rynkowe, stopień specjalizacji gospodarstwa itp.)

Pojedynczy producent tylko w niewielkim stopniu może wpływać na poziom cen środków do produkcji. Jego możliwości mogą wynikać ze znajomości rynku i wykorzystywania rachunku ekonomicznego.

Cena jęczmienia browarnego na rynku zależy przede wszystkim od popytu i podaży. Popyt kształtowany jest przez potrzeby podmiotów gospodarczych zajmujących się uzyskiwaniem i przetwórstwem słodu. Podaż jest wynikiem produkcji, która w Polsce jest jeszcze znacznie rozdrobniona. Wiąże się to z mniejszymi możliwościami sprawnego zarządzania jakością i wysokimi kosztami stałymi produkcji przypadającymi na jednostkę produktu.

Podstawowym czynnikiem decydującym o wielkości plonów jest naturalna produkcyjność gleby oraz zastosowana technologia.

Podstawy wyboru technologii uprawy

Rachunek kosztów


Imię i nazwisko:


Twój adres e-mail:



Twoje pytanie:




Strony WWW projektu Eurequa zostały przygotowane przez Annę Bieńkowską i Roberta d'Aystetten