• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

INFORMACJA NAUKOWA I BIBLIOTEKOZNAWSTWO

ZARZĄDZANIE INFORMACJĄalt

INFOBROKERSTWO

ORGANIZACJA WIEDZY


Więcej informacji:

tel.: 89 524 64 40
tel./fax 89 527 36 12


Znajdźcie nas na FB:

INFORMACJA NAUKOWA I BIBLIOTEKOZNAWSTWO

W Olsztynie już od ponad 40 lat kształcą się bibliotekarze i profesjonaliści informacji. Pierwszy nabór na bibliotekoznawstwo w systemie czteroletnich studiów magisterskich odbył się w Wyższej Szkole Pedagogicznej w roku akademickim 1974/1975. Do tej pory ukończyło go ponad 1200 studentów.

Dzisiaj absolwenci kierunku Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (INiB) są nie tylko bibliotekarzami, ale także infobrokerami, brokerami informacji, researcherami oraz menadżerami informacji i wiedzy, znajdującymi zatrudnienie w rozmaitych organizacjach, instytucjach i przedsiębiorstwach z obszaru edukacji, kultury, administracji i biznesu.


Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych (18+, 30+, 40+, 50+)

Godziny zajęć dostosujemy do Państwa potrzeb. Istnieje możliwość indywidualnej organizacji toku studiów.


I ty możesz zostać menedżerem informacji!


Proponowany kierunek studiów to oferta atrakcyjna i potrzebna w regionie warmińsko-mazurskim oraz unikatowa w całej północno-wschodniej części Polski.


Forma studiów

Studia stacjonarne.

Czas trwania studiów

3 lata > 6 semestrów > zajęcia: wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria (m.in. nauka o informacji, zarządzanie wiedzą, technologia informacyjna, komunikacja społeczna, podstawy prawne operowania informacją, metody zarządzania, historia kultury, nauka o książce i bibliotece, prasoznawstwo, historia sztuki, literatura: powszechna, polska i regionalna, psychologia ogólna i inne).



Limit przyjęć

30 osób.

Zasady rekrutacji

W systemie „nowej matury”: na podstawie konkursu (rankingu) sumy % punktów uzyskanych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, w części pisemnej egzaminu maturalnego (3 do wyboru) z przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Konkurs (ranking) średniej ocen uzyskanych z przedmiotów na egzaminie dojrzałości występujących na świadectwie dojrzałości: historia lub wiedza o społeczeństwie, geografia lub matematyka, język polski lub język obcy nowożytny. W systemie „starej matury” na podstawie konkursu (rankingu) średniej ocen uzyskanych na  świadectwie dojrzałości z 3 przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym. W przypadku występowania na świadectwie kilku ocen z jednego przedmiotu, do obliczenia średniej ogólnej przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z tego przedmiotu (końcowej klasyfikacji w szkole średniej oraz uzyskane na egzaminie dojrzałości). W przypadku niewystępowania na świadectwie dojrzałości lub ukończenia szkoły średniej oceny z przedmiotu objętego postępowaniem kwalifikacyjnym, do obliczenia średniej ocen uwzględnia się 0 (zero) punktów z przedmiotu.



Cele kształcenia

Absolwent będzie przygotowany do pracy w różnych instytucjach działających w sferze komunikacji publicznej, kultury, edukacji, biznesu, nauki i administracji zajmujących się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem dokumentów i zbiorów informacji o dokumentach oraz systemami informacyjnymi.


Obszary zatrudnienia
Absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie w ośrodkach i centrach informacji w sektorze biznesu i administracji, mediów, kultury, edukacji, nauki, ośrodkach kultury, firmach infobrokerskich, wydawnictwach, we wszystkich typach bibliotek, archiwów, muzeów.

Treści kształcenia

Dobór przedmiotów oraz liczba godzin opiera się na standardach ministerialnych. Zapewnione jest harmonijne połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Studenci będą wdrażani w proces samokształcenia i korzystania z najnowszych technik informatycznych. Duży nacisk zostanie położony na doskonalenie praktyczne i naukę języków, szczególnie angielskiego. Zajęcia będą się odbywać w salach wykładowych i ćwiczeniowych wyposażonych w projektory multimedialne i komputery oraz w laboratorium komputerowym. Studia będą kończyć się złożeniem pracy dyplomowej (licencjackiej), pisanej w ramach seminariów naukowych pod kierunkiem profesorów, doktorów habilitowanych oraz doktorów posiadających dorobek naukowy i dydaktyczny w zakresie nauki o informacji i bibliotekoznawstwa.


Dostępność do Internetu, literatury i pomocy naukowych
Internet: W budynku Centrum Nauk Humanistycznych (gdzie odbywają się zajęcia) studenci mogą korzystać z bezprzewodowej sieci internetowej w ramach programu EDUROAM, ponadto do dyspozycji jest laboratorium komputerowe.

Biblioteki:
Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteki Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Teologii i Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”, specjalistyczna biblioteka regionalna o profilu humanistycznym w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, księgozbiór Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz biblioteki multimedialnej „Planeta 11”.

Archiwa:
Archiwum Państwowe w Olsztynie, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, Archiwum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

 


Instytut Historii
. ul. Kurta Obitza 1
10-725 Olsztyn
tel.: 89 524 64 40
tel./fax 89 527 36 12 historia.human@uwm.edu.pl