Dr hab. Janusz Hochleitner, prof. UWM

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, iż w sobotę, 4 sierpnia, zmarł nagle, długoletni pracownik naszego Instytutu dr hab. Janusz Hochleitner, prof. UWM. Miał 52 lata.

Profesor Janusz Hochleitner urodził się 15 maja 1966 r. w Pasłęku. Od 1976 r. mieszkał w Elblągu, tu też ukończył Liceum Ekonomiczne. Następnie podjął studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz realizując swoją pasję – studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uzyskał tytuł doktora, broniąc w 1994 r. rozprawę nt. „Kult św. Jana Nepomucena na Warmii”. W roku 2008 uzyskał stopień dra. hab. na podstawie dysertacji: „Obrzędy doroczne w kulturze chłopskiej Warmii południowej w XVI-XVIII wieku” (UWM w Olsztynie).

Od 1996 r. nieprzerwanie pracował, jako adiunkt, w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie (do 1999 r. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie).

Profesor Janusz Hochleitner nauczał także w elbląskich szkołach: Samorządowej Szkole Podstawowej nr 11 w Elblągu, Zespole Szkół Handlowych, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, którego dziekanem został w 1999 r., piastując tę funkcję przez 10 lat.

Od 1998 r. był redaktorem naczelnym rocznika Akcji Katolickiej Diecezji Elbląskiej pt. „Akcja”. Od 2011 r. pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku ds. naukowo-konserwatorskich. To stanowisko miał piastować do końca sierpnia 2018 r.

Profesor Janusz Hochleitner był autorem ponad 150 artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, a także kilkunastu monografii naukowych.

Środowisko akademickie straciło w Panu Profesorze Januszu Hochleitnerze cenionego naukowca z darem inspirowania różnorodnych projektów naukowych, dydaktyka, wychowawcę wielu pokoleń studentów, opiekuna i promotora prac doktorskich – Kolegę zjednującego sobie otoczenie w niezwykle ujmujący sposób, zawsze gotowego do pomocy i współpracy.

Składamy wyrazy naszego głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim.

Dyrekcja i Pracownicy

Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie