Dydaktyka

Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I-ego i II-ego stopnia na czterech kierunkach kształcenia: geodezja i kartografia, inżynieria informacji, gospodarka przestrzenna oraz na studiach podyplomowych, są to przedmioty sklasyfikowane w kilku zasadniczych grupach tematycznych:

  • Analizy przestrzenne i modelowanie ekonometryczne obszarów.

Zastosowanie systemów GIS w planowaniu i modelowaniu przestrzeni oraz w analizach geograficznych, realizowane jest przez następujące przedmioty: Modelowanie przestrzeni; Geostatystyka, Geoinformacja w planowaniu przestrzennym; Teoria informacji geograficznej; Inżynieria systemów informatycznych; Technologie informacyjne; Technologie GIS na potrzeby dziedzictwa kulturowego.

 

 

  • Gospodarowanie i zarządzanie nieruchomościami.

Gospodarowanie nieruchomościami i zasobami nieruchomości publicznych, zarządzanie, obrót i wycena indywidualna i masowa nieruchomości, w tym podmiotów gospodarczych oraz ekonomika przestrzeni, realizowane są przez następujące przedmioty: Gospodarka nieruchomościami; Gospodarowanie nieruchomościami i przekształcenia własnościowe; Gospodarka nieruchomościami niezurbanizowanymi; Zarządzanie i obrót nieruchomościami; Organizacja i zarządzanie nieruchomościami; Powszechna taksacja nieruchomości; Podstawy organizacji i zarządzania; Zarządzanie ekonomiczno-finansowe; Ekonomika miast i regionów; Rozwój obszarów zurbanizowanych; Zintegrowany system informacji o nieruchomościach; Wycena podmiotów gospodarczych; Szacowanie obszarów wiejskich, Podstawy rewitalizacji obszarów zurbanizowanych i Rewitalizacja terenów zdekapitalizowanych.

 

  • Prawe uwarunkowania gospodarki przestrzennej:

Prawoznawstwo, Prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska; Prawo cywilne i administracyjne; Samorząd terytorialny; Zagadnienia prawne, techniczne i organizacyjne z zakresu geodezji i kartografii; Prawo rzeczowe i źródła informacji o nieruchomościach.

Zakres dydaktyki wpisuje się w prowadzone przez pracowników Katedry badania naukowe, co wpływa na podniesienie poziomu i atrakcyjności przekazywanych studentom treści. Badania naukowe i zajęcia dydaktyczne stanowią spójną całość.

W ramach Katedry prowadzone są studia podyplomowe z zakresu Gospodarki Nieruchomościami i Podstaw Geodezji, przygotowujące słuchaczy do pracy: w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w urzędach jednostek samorządowych i rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę nieruchomościami, u przedsiębiorców wykonujących działania z zakresu gospodarki nieruchomościami, w tym: geodezji, kartografii, wyceny nieruchomości, czy doradztwa na rynku nieruchomości. Studia także mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników administracji rządowej i samorządowej zajmujących się gospodarowaniem i zarządzaniem nieruchomościami, jak również poszerzenie horyzontów wiedzy innych osób specjalizujących się w obsłudze rynku nieruchomości. Kierownikiem tych studiów jest dr hab. inż. Tomasz Podciborski, funkcję sekretarza pełni dr inż. Jan Kuryj, zaś obsługę administracyjno-techniczną prowadzi mgr inż. Marek Piotrowski.

Katedra organizuje także specjalistyczne kursy z zakresu profesjonalnego zarządzania i administrowania nieruchomościami oraz z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, których celem jest przygotowanie do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia własnej działalności usługowej w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami będącymi w zasobach publicznych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, jak również działalności usługowej w zakresie pośredniczenia w obrocie nieruchomościami i doradztwa na rynku nieruchomości.