10 stycznia odbył się kolejny pokaz slajdów przygotowany przez członka Koła – Adama Kopytowskiego z pobytu w Finlandii na wymianie studenckiej.
Największe zainteresowanie wzbudził jednak otwarty wykład mgr inż. arch. Wojciecha Gadomskiego, który 17 stycznia mówił o krajobrazie architektonicznym Nowego Jorku. Ciekawym uzupełnieniem wykładu był pełen ekspresji wywód na temat małej architektury tamtejszych placów zabaw syna pana Gadomskiego – Kuby.
Tradycją członków naszego Koła stał się udział w Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych organizowanym przez naszą uczelnię w maju każdego roku. Nikt jednak nie spodziewał się, że wypadniemy aż tak dobrze. Trzy prace zaprezentowane w dwóch sekcjach zostały zauważone i nagrodzone. Największe zainteresowanie wzbudził referat przygotowany przez studentów I roku: Monikę Bronakowską, Artura Chmielewskiego i Annę Lewandowską. Tematem: „Analiza współczesnych zespołów małej architektury placów zabaw” zajęli II miejsce i sprowokowali kilkunastominutową dyskusję po jego prezentacji.
Praca pozostałych studentów również została doceniona. Wyróżnienie uzyskał poster „Rekompozycja placu Łódzkiego w Kortowie” przygotowany przez studentki III roku Dorotę Sikorę, Asię Ziółkowską i Karolinę Zielińską.
W Sekcji Nauk Biologicznych (Botanika) wyróżnienie uzyskał student III roku Mariusz Antolak swoją pracą na temat: "Możliwości wykorzystania i dobór siedliskowy zagrożonych wyginięciem gatunków roślin nasiennych Spermatophyta w projektowaniu terenów zieleni”.
Największym przedsięwzięciem okazał się jednak współorganizowany przez Koło obóz naukowo – badawczy w miejscowości Głotowo koło Dobrego Miasta. Wzięła w nim udział rekordowa, jak do tej pory, liczba studentów wszystkich roczników architektury krajobrazu. Oto lista obozowiczów: Mariusz Antolak, Anna Cybowska, Katarzyna Grabowska, Anna Grucela, Joanna Jakubiak, Marta Jakubowska, Alina Sikora, Dorota Sikora, Justyna Czop, Ewa Krasińska, Justyna Krzemińska, Bogusława Kupska, Martyna Musiał, Marika Orzechowska, Krzysztof Przybyłko, Maciej Szwarcewicz, Marta Szymaniuk, Anna Woźna, Maria Zakrzewska, Monika Bronakowska, Artur Chmielewski. Przez niecałe dwa tygodnie dzielnie wspinaliśmy się po stromych skarpach wąwozu, inwentaryzując zarośnięte założenie kalwaryjne. Efekty pracy są imponujące: kilkumetrowe mapy w skali 1:250 i 1:500, szkice terenowe, kilkadziesiąt stron tekstu, kilkadziesiąt stron tabel inwentaryzacyjnych, nowe doświadczenia… Ale zarazem tysiące miejsc po ukąszeniu komarów, otarcia, stłuczenia, nieprzespane noce. Zdążyliśmy na czas! Było warto.
Obóz zorganizowany został przez Naukowe Koło Architektów Krajobrazu działające przy Katedrze Architektury Krajobrazu i Agroturystyki, w dniach 11 – 23 lipca 2005 roku. Kierownikiem naukowym obozu była dr inż. arch. Magdalena Swaryczewska adiunkt Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnikami obozu byli studenci trzech roczników kierunku Architektura Krajobrazu: Mariusz Antolak, Anna Cybowska, Katarzyna Grabowska, Anna Grucela, Joanna Jakubiak, Marta Jakubowska, Alina Sikora, Dorota Sikora, Justyna Czop, Ewa Krasińska, Justyna Krzemińska, Bogusława Kupska, Martyna Musiał, Marika Orzechowska, Krzysztof Przybyłko, Maciej Szwarcewicz, Marta Szymaniuk, Anna Woźna, Maria Zakrzewska, Monika Bronakowska, Artur Chmielewski.
Obóz odbył się w Głotowie (Glotowie) niewielkiej warmińskiej wsi usytuowanej 4 km od Dobrego Miasta, nieopodal drogi krajowej nr 103 łączącej Dobre Miasto z Ostródą. Uczestnicy obozu zakwaterowani zostali w Domu Pielgrzyma Jerozolima. Gościny udzielił nam ks. proboszcz Marek Proszek kustosza Sanktuarium Eucharystycznego i Kalwarii Warmińskiej w Głotowie, który przez cały czas trwania obozu współpracował z naszym zespołem.
Każdego dnia odbywały się tzw. odprawy, na których wspólnie omawialiśmy efekty pracy z bieżącego dnia, a także rozdzielaliśmy zadania na dzień następny. Na pierwszym takim zebraniu podzieliliśmy się na mniejsze podzespoły trzy – czteroosobowe.
Pracę na obozie podzieliliśmy na dwie części. Pierwszy tydzień objął wstępne prace terenowe, wywiad środowiskowy i inwentaryzację szczegółową. Etap ten polegał na rozpoznaniu najbliższego otoczenia, określeniu charakteru miejscowości, ogólnym zapoznaniu się z ukształtowaniem terenu Kalwarii Warmińskiej i okolicy, stosunkami hydrograficznymi, szatą roślinną, występującymi na tym terenie nawierzchniami oraz małą architekturą. W ramach tego etapu zwiadowcza grupa rowerowa wykonała analizę krajobrazową miejscowości w granicach zasięgu ekspozycji biernej i czynnej. Powstały szkice planistyczne oraz seria rysunków odręcznych dokumentujących walory przyrodnicze i architektoniczne Głotowa. Na podstawie dostępnej literatury opracowano też historię miejscowości i samej Kalwarii Warmińskiej na tle innych sanktuariów warmińskich. W trakcie prac terenowych przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami wsi oraz z Kustoszem Sanktuarium, a także osobami zajmującymi się konserwacją zabytków.
Inwentaryzacja szczegółowa polegała na określeniu położenia, gatunków, grubości i stanu drzew występujących na terenie Kalwarii Warmińskiej. Sformułowaliśmy, także wskazania do gospodarki zielenią. Inwentaryzację wykonywało równolegle sześć zespołów trzy – czteroosobowych na wydzielonych sektorach terenu. Praca w zespołach polegała na mierzeniu drzew, nanoszeniu na notaty terenowe, oraz wykonywaniu opisów w tabelach. Przy inwentaryzacji szczególną uwagę zwróciliśmy na zespoły drzewostanu komponowane w okresie zakładania parku. Wykonana została także szczegółowa inwentaryzacja starego cmentarza parafialnego. Na bieżąco gromadziliśmy też dokumentację fotograficzną w formie zapisów cyfrowych.
Drugi tydzień obozu objął prace kameralne. Przeskalowaliśmy podkład geodezyjny 1:1000 do skali 1:250, co umożliwiło nam dokładne odwzorowanie elementów terenu oraz jednoczesną pracę przy planszy dla większej ilości osób. W oparciu o notaty terenowe geodety wykonane zostały także szczegółowe pomiary rzutów poszczególnych kaplic. Integralną częścią pracy kameralnej było scalenie numeracji drzew z wszystkich sześciu sektorów na planszy oraz w jedno zestawienie tabelaryczne. Jednocześnie na trzech komputerach opracowywana była część tekstowa i fotograficzna.
Na podstawie uzyskanych szczegółowych informacji dotyczących konfiguracji terenu, architektury i drzewostanu, a także układu komunikacyjnego, wyodrębniliśmy zespoły starodrzewia pochodzące z końca XIX w. tj. z okresu zakładania Kalwarii Warmińskiej. Określony został także stan drzewostanu, wody i gleby. Sformułowaliśmy też szczegółowe wytyczne dotyczące gospodarki drzewostanem tj. wytypowane zostały drzewa chore i usychające oraz grupy samosiewów przeznaczone do wyselekcjonowania. Określiliśmy zakres niezbędnych zabiegów sanitarno-pielęgnacyjnych. Wnioski obejmują też konieczność poprawienia stanu ekologicznego wąwozu i bieżącej pielęgnacji parku.
Wyniki naszej pracy zebrane zostały w formie pisemnej w pracy „Kalwaria Warmińska Głotowo (Glotowo) k. Dobrego Miasta. Inwentaryzacja dendrologiczna. Gospodarka drzewostanem”. Praca ta zawiera tekst, zestawienia tabelaryczne do inwentaryzacji drzewostanu oraz dokumentację fotograficzną archiwalną i współczesną. Do pracy załączone są także: szkice i rysunki z natury wykonane przez uczestników obozu, mapa prezentująca orientację z analizą krajobrazową i ekspozycją w skali 1:5000, plan starego cmentarza (skala 1:250), inwentaryzacja ogrodzenia (skala 1:10), a także plan Głotowa z 1838 roku i plan Kalwarii Warmińskiej z 1910 r. Do celów archiwizacji oraz ewentualnej prezentacji pracy na szerszym forum wykonaliśmy wersję multimedialną na płycie CD.
Wyniki pracy przedstawiono także na głównej planszy inwentaryzacyjnej w skali 1:250 zaopatrzonej w legendę i na mapie w skali 1:500 pokazującej rozwarstwienie gatunkowe drzewostanu.
Powstały trzy pełne egzemplarze dokumentacji. Jeden znajduje się u proboszcza głotowskiej (glotowskiej) parafii. Drugi obejrzeć można w Katedrze Architektury Krajobrazu i Agroturystyki. Trzecim natomiast dysponuje Kolo Naukowe Architektów Krajobrazu.
Posiłki jadaliśmy wspólnie w Herbaciarni Domu Pielgrzyma, na zmianę pełniąc dyżury przy podawaniu posiłków, zmywaniu oraz sprzątaniu. W czasie trwania obozu poznaliśmy nie tylko samą Kalwarię Warmińską i Głotowo, ale mieliśmy także okazję docenienia walorów najbliższego otoczenia wsi i pobliskiego jeziora Limajno. Wieczorami odbywały się również spotkania integracyjne przy ognisku. Oprócz tego w środę 20 lipca 2005 roku dane nam było uczestniczyć w XIII Koncertach Letnich zespołu kameralnego PRO MUSICA ANTIQUA, którego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Leszek Szarzyński – profesor Instytutu Muzyki na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Koncerty zespołu odbywają się w zamkach, kościołach i innych obiektach zabytkowych północno – wschodniej Polski, mając na celu promowanie ich wysokich wartości historycznych i turystycznych. Tego to dnia też obóz nasz wizytował kierownik katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk.
Efekty naszej pracy spotkały się z miłym przyjęciem, a proboszcz głotowskiej parafii wyraził nadzieje na dalszą współprace.
Koło naukowe brało czynny udział w organizacji VIII Forum Architektury Krajobrazu "Krajobraz kształtowany przez kulturę rolną". Na Forum MAriusz Antolak i Artur Chmielewski zaprezentowali referat pt. "Kalwaria Warmińska w Glotowie. Inwentaryzacja dendrologiczna i gospodarka drzewostanem" - wyniki pracy letniego obozu naukowo-badawczego.