Warsztaty projektowe w Ornecie
/3-5 grudzień maj/

W dniach 3-5 grudnia 2010 Koło Naukowe Architektów Krajobrazu ‘Horyzont’ działające przy Katedrze Architektury Krajobrazu i Agroturystyki przy współpracy z Nadleśnictwem Orneta a w szczególności z Panią mgr inż. Małgorzatą Gruca zorganizowało warsztaty projektowe. Opiekę merytoryczną pełnił mgr inż. arch. kraj Mariusz Antolak. W warsztatach udział wzięły: Joanna Kowalewska Olga Dobrzyńska Agnieszka Głombiowska Anna Borowska Izabela Szymańska Magdalena Witkowska.

Rysunek
Praca miała na celu sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej w Bażynach, lecz z przyczyn niezależnych od nas musieliśmy zmienić obiekt badań. Wybór padł na teren przy Zespole Szkół Ogólnokształcących znajdującym się na ulicy 1-go Maja 28 w Ornecie. Zespół tworzą Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Warmii oraz Gimnazjum nr 1. Zmiany jakie zaszły nie wpłynęły w żaden sposób na charakter warsztatów, zmienił się jedynie przedział wiekowy przyszłych użytkowników zagospodarowanego terenu oraz lokalizacja miejsca. Nowym doświadczeniem podczas warsztatów było ocenianie prac konkursowych. Na prośbę Pani mgr inż. Małgorzaty Grucy zajmującej się edukacją przyrodniczą wzięliśmy udział jako jury w ocenianiu prac z konkursu „Przyroda warmińskich lasów w barwach jesieni” wykonanych przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Ornety oraz okolic . Warsztaty projektowe zaowocowały sporządzeniem opracowania, w którym studenci postanowili przedstawić dwie wersje zagospodarowania terenu przy szkole, w zależności od możliwości finansowych szkoły.

Warsztaty projektowe w Warszawie
/19-20 listopad/

19 -20 listopada studenci Koła Naukowego wzięli udział w warsztatach projektowych organizowanych w ramach konferencji „Ogród za oknem – w zgodzie z naturą” przez Manufakturę KunSZTU w Warszawie . Tegoroczna konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na problem przyrody jako tworzywa ogrodu przydomowego, skupienie się na szacie roślinnej, która we współczesnych realizacjach często bywa uprzedmiotowiona, podporządkowana wygodzie produkcji i łatwości w utrzymaniu. Uczestnicy warsztatów i konferencji zajeli się problemem, co zrobić by rośliny w ogrodzie nie były wyłącznie doborem gatunków, by pozostawały w zgodzie z krajobrazem, kompozycją i budowały nastrój miejsca. Jest to zagadnienie, z którym spotyka się architekt krajobrazu w swojej codziennej pracy, z którym mają styczność studenci podczas projektowania nie tylko ogrodów przydomowych, ale także większych założeń. Dobór odpowiedniej roślinności to klucz do sukcesu, dlatego tegoroczna konferencja i warsztaty spotkały się z zainteresowaniem tak licznej grupy członków Koła Architektów Krajobrazu Horyzont.

Rysunek

Rysunek

W warsztatach brali udział: Anna Kniefel, Barbara Sienkiewicz, Diana Hofman, Emilia Szczepkowska, Izabela Szymańska, Joanna Durzyńska, Julita Maliczewska, Katarzyna Karbowa, Magdalena Witkowska, Monika Kapela, Paweł Kowalski, Żaneta Rynkowska, Zuzanna Liedtke.

Była to doskonała okazja na zdobycie nowych doświadczeń w tej dziedzinie, na zapoznanie się z obecnymi rozwiązaniami. A także poszerzenie projektowych horyzontów i zawarcie nowych znajomości.

Żywioły architekta krajobrazu
/7 listopad/

Koło Architektów Krajobrazu HORYZONT wzięło udział w akcji Żywioły Architekta Krajobrazu organizowanej 7 listopada przez studentów IV roku architektury krajobrazu pod opieką merytoryczną mgr inż. Mariusza Antolaka, arch. kraj. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców miasta na rolę, jaką w kształtowaniu przestrzeni miejskiej odgrywa architekt krajobrazu poprzez prezentację tworzywa oraz problemów, z jakimi spotyka się on w pracy zawodowej. Żywioł traktowany był jako tworzywo, z którego powstaje dzieło, a także jako siła sprawcza tego dzieła. W ramach tego przedsięwzięcia zostały zaprezentowane przez studentów oryginalne instalacje, które miały na celu aktywizację społeczeństwa miejskiego o promocję pojęcia architektury krajobrazu wśród społeczności lokalnej. Studentki Emilia Szczepkowska i Magdalena Witkowska zajęły się sporządzeniem instalacji mającej na celu zaprezentowanie żywiołu jakim jest barwa. Do tego celu potrzebowały kolorowych wstążek, które zawisły miotane na wietrze jako barwna kurtyna na wejściu do Wysokiej Bramy i zapraszały przechodniów do wstąpienia w magiczny świat architekta krajobrazu. Akcja spotkała się z ogólnym zainteresowaniem przechodniów a także lokalnych mediów. Okazało się, że jest to doskonały sposób, aby nawiązać z mieszkańcami dialog na temat roli architekta krajobrazu w planowaniu przestrzeni miejskiej. Przedsięwzięcie na pewno zostanie powtórzone w następnych latach.

photo

Obóz naukowo-badawczy w Pieniężnie
/24-31 lipiec/

W dniach 24 – 31 lipca 2010 r. Koło Naukowe zorganizowało obóz naukowy. Tym razem przedmiotem naszych opracowań był rezerwat 'Dolina Rzeki Wałszy' obok miejscowości Pieniężno oddalonej o 67 km na północ od Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim. Opiekę merytoryczną nad prowadzonymi działaniami pełnił mgr inż. arch. kraj Mariusz Antolak, asystent w Katedrze Architektury Krajobrazu i Agroturystyki. W obozie wzięło udział 11 studentów różnych roczników kierunku architektura krajobrazu. Borowska Anna, Dobrzyńska Olga, Kowalewska Joanna, Kowalski Paweł, Micka Sylwia, Misiło Daria, Roszkowska Dorota, Szczepkowska Emilia.

photo

Praca na terenie Nadleśnictwa miała na celu dokumentację oraz analizę istniejącej infrastruktury turystycznej znajdującej się na terenie rezerwatu przyrody ‘Dolina rzeki Wałszy’. Naszym celem stało się określenie wytycznych umożliwiających uatrakcyjnienie przebiegu ścieżki edukacyjnej, odtworzenie ich oraz wprowadzenie nowych form oraz koncepcji projektowego zagospodarowania turystycznego. Wyjazd zaowocował nawiązaniem współpracy z Nadleśnictwem Orneta i późniejszymi warsztatami projektowymi zorganizowanymi w tym miejscu.

Liceum plastyczne w Olsztynie
/czerwiec/

Studenci Koła Naukowego zaangażowali się we współpracę z Państwowym Liceum Plastycznym im Erica Mendelsohna i zajęliśmy się projektem terenu przy szkole. Zależało nam na tym, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych artystów, stworzyć dla nich wyjątkowe otoczenie, miejsce, w którym będą mogli swobodnie wyrażać swoje emocje. W zaproponowanych koncepcjach projektowych zaplanowano miejsca do ekspozycji rzeźb, prac malarskich i innych form działalności artystycznej. Przewidziano też miejsce do wspólnych spotkań, a także wiatę do odbywania zajęć w terenie. Projekty powstawały pod kierownictwem dr Wiesławy Gadomskiej. Zadanie spotkało się z ogólnym zainteresowaniem, ze względu na wyjątkowy charakter projektowanego miejsca.

XXXIX Seminarium Kół Naukowych.
/12-13 maj/

Tradycyjnie już Nasze Koło wzięło udział w organizacji 39 Seminarium Kół Naukowych "Koła Naukowe Szkołą Twórczego Działania"  zajmując się Sekcją Kształtowania i Ochrony Środowiska.
Ze względu na mał± ilość zgłoszeń, w danej sekcji znalazły się referaty o bardzo zróżnicowanej tematyce.Studentów oceniała komisja w składzie: dr hab. Stanisław Sienkiewicz, prof. UWM, dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk, dr inż. Iwona Połucha.
Obrady odbyły się ponownie w Sali Posiedzeń Rady Wydziału Kształtowania ¦rodowiska i Rolnictwa im. Zygmunta Tomaszewskiego. Natalia Osiecka i Dorota Roszkowska z referatem pt."Koncepcje projektowe zagospodarowania tarasów Biblioteki UWM" zajęły III miejsce.
Anna Borowska, Olga Dobrzyńska i Izabela Drwęcka otrzymały wyróżnienie za referat  pt."Kalwaria Warmińska 5-lat działań Koła Naukowego Architektów Krajobrazu HORYZONT"

Spośród przedstawionych referatów Jury wyłoniło nagrodzone opracowania:

I-sze miejsce "Jakość Powietrza w różnych miejscach pracy" Naukowe Koło Mikrobiologów (UWM)

II-gie miejsce "Wybrane właściwości zawiesin popiołowych sporządzanych na bazie odpadów z elektrowni 'Siersza'" K.N. Ekospirit (AGH Kraków)

III-cie miejsce "Koncepcje projektowe zagospodarowania tarasów Biblioteki UWM, KNAK "Horyzont"

Wyróżnienie-KNAK "Horyzont" "Kalwaria Warmińska 5-lat działań KNAK"

Wyróżnienie-SKN Architektury i Ekologii Krajobrazu "Przedogródki leczą smutki" (UP Lublin)

photo

Izabela Drwęcka, Olga Dobrzyńska i Anna Borowska

Wybory
/10 maj/

Na kolejnym spotkaniu odbyły się wolne wybory zarządu Koła. Nowy;) skład przedstawia się następująco: Joanna Kowalewska-przewodnicząca Magdalena Witkowska- z-ca przewodnicz±cej Izabela Szymańska-sekretarz

wybory

Gościniec Niborski
/1 maj/

Gościem naszego spotkania był Pan Andrzej Małyszko, pasjonat historii Warmii, który zaciekawił nas Gościńcem Niborskim. Zapomniany jak i odkrywany na nowo szlak zwany również Starym Gościńcem jest to fragment dawnego traktu handlowego łączącego Warszawę z Królewcem. Odcinek niborski ma 50 km i łączy Olsztyn z Nidzicę. Prawdopodobnie z tego szlaku korzystał sam król Jagiełło czy Jan Kochanowski. Pan Małyszko postawił sobie za cel ocalenie od zapomnienia tej średniowiecznej trasy. Chętnie przyłączymy się do współpracy.

Gosciniec Niborski

Obecnie powstała nawet praca magisterska Moniki Bronakowskiej na temat całego traktu prowadzącego z Królewca do Warszawy

Gardenia 2010
/26-28 luty/

Warsztaty "Ogród dla mieszczucha" odbyły się 26-go lutego w pierwszym dniu targów ogrodniczych "Gardenia" w Poznaniu. Tematem były ogrody w osiedlu domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. W warsztatach jak i na Targach uczestniczyła spora grupa studentów architektury krajobrazu. Więcej informacji: http://sztukakrajobrazu.pl/gardenia.html

Rysunek

Spotkanie ;)
/22 luty/

Sesja zdjęciowa w naszej nowowyposażonej siedzibie koła, przy okazji kolejnego spotkania ;)

wybory

Staromiejski konkurs - Studnie
/10 luty/

W październiku na łamach Gazety.pl Olsztyn pojawiła się informacja o znalezieniu przez ekipę remontową studni przy ul. Lelewela. Okazało się później iż jest więcej takich "skarbów" ukrytych na terenie Starego Miasta m.in. studnia na Targu Rybnym i na zbiegu ulic Okopowej i Kołątaja, a miasto ma zamiar wykorzystać ich wyeksponowanie w promocji Olsztyna. W związku z tym 8 listopada gazeta jak i władze miasta ogłosiły konkurs "na legendę, opowieść, baśń, pomysł, który doda staromiejskim studniom charakteru i sprawi, że staną się atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia". Nasze Koło zainteresowane konkursem dotyczącym nowoodkrytych staromiejskich studni stworzyło obszerne opracowanie z licznymi pomysłami. Ostatecznie w lutym 2010 rozstrzygnięto konkurs tylko na legendę, w którym wzięto pod uwagę historię trzech rusałek Magdaleny Witkowskiej. (projekty-studnie)

Rysunek

Rys. Magdalena Witkowska

"Komisji spodobały się również propozycje wizualizacji studni, które przysłali studenci wydziału architektury krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.(...) Urzędnicy byli na tyle pod wrażeniem zaangażowania i pomysłowości żaków, że deklarują chęć współpracy przy kolejnych akcjach." ¬ródło:Gazeta.pl Olszyn

Design by flankerds.com