Na ostatnim w tym roku spotkaniu Koła zorganizowaliśmy Wigilię, której towarzyszyła niewielka sesja fotograficzna ;)
Konkurs polegał na przygotowaniu filmu lub prezentacji multimedialnej z działalności Koła. Pierwszym etapem konkursu było głosowanie na portalu społecznościowym na najlepszą prezentację. Do konkursu zgłoszonych zostało 56 prezentacji. Byliśmy jedynym reprezentantem z Olsztyna. Po pasjonującym głosowaniu znaleźliśmy się w czołowej ósemce, która była na nowo oceniana przez jury. Zdobyliśmy aż 1965 głosów. Przy ocenie prezentacji przez jury pod uwagę brane były wartości, takie jak: humanizm, bliskość, otwartość, entuzjazm, odwaga, pasja i apetyt na wyzwania. Regulamin konkursu przewidywał nagrodzenie 3 najlepszych organizacji. Wygraliśmy! Zdobyliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Link do prezentacji konkursowych:
https://apps.facebook.com/konkursdanone/?app_data=52
Prezentacja konkursowa znajduje się również pod adresem:
http://www.youtube.com/watch?v=5bWWFUfvp8E&feature=youtu.be
"Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu natury, supernauka lub nauka jednocząca" - Eugene Odum
26/27 października odbyły się pierwsze nocne warsztaty projektowe połączone z dyskusją na temat idei eko-osiedli w Olsztynie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród członków naszego Koła, ale także osób z zewnątrz. W organizowanym przez nas wydarzeniu wzięli udział także reprezentanci Koła Naukowego Młodych Architektów i Urbanistów "KRESKA". Spotkanie zaowocowało mnóstwem pomysłów i wstępnych koncepcji, a różniące się zakresem działania koła naukowe mogły zestawić swoje odmienne punkty widzenia na temat osiedli ekologicznych. Rozpoczęte na warsztatach prace mają zostać zebrane i wykorzystane do wspólnego, międzykołowego projektu konkursowego.
We wrześniu 2012 roku odbył się kolejny obóz naukowo - badawczy Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont”. Każdy z niecierpliwością oczekiwał chwili wyjazdu i rozpoczęcia nowych zadań. Miejscem zakwaterowania studentów było gospodarstwo agroturystyczne utrzymane w rustykalnym stylu. Położone w miejscowości Wygoda, w otulinie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Otoczenie domu, to istnie bajeczna okolica. Wokół rozciąga się las bukowy i malownicze krajobrazy, a pośród nich sady i sadzawki. Tak atrakcyjne miejsce sprzyjała m.in. analizom krajobrazowym. Już pierwszego dnia ochoczo zabraliśmy się do pracy. Dokonaliśmy podziału na grupy. Każda grupa otrzymała inny temat i niezbędne materiały ułatwiające opracowanie zadania. Głównym zdaniem była analiza krajobrazowa gminy wiejskiej i miejskiej Ostróda. Postanowiliśmy jednak, podejść do tematu nieco szerzej. Zajęliśmy się inwentaryzacją pomników przyrody oraz analizą zabytkowych cmentarzy tego terenu. Kolejnym, ciekawym tematem była analiza krajobrazowa zabytkowych układów alejowych gminy. Kluczowe w naszej pracy było także wykonanie projektu aktywizacji miejscowej ludności – estetyzacji mazurskiej wsi. Realizując temat postanowiliśmy przeprowadzić rozmowy ze społecznością lokalną na temat stanu danej wsi i jej potrzeb. Opracowując dany temat wykonaliśmy obszerną dokumentację fotograficzną. Każdego wieczoru konsultowaliśmy wspólnie etapy powstawania projektów i przy wspólnych posiłkach, organizowaliśmy burze mózgów. Jak wiadomo na obozie naukowo badawczym każdemu należy się chwila relaksu, dlatego korzystaliśmy z otaczającego piękna krajobrazu i organizowaliśmy piesze wycieczki do pobliskiego zwierzyńca w Leśnictwie Napromek oraz na Wzgórza Dylewskie. Nie obyło się również bez wspólnego ogniska (grila;) w towarzystwie nieznośnych szerszeni (!). Wszystko co dobre kiedyś się kończy, ale wspomnienia pozostają wiecznie żywe. Podsumowując wspólny wyjazd Koła Naukowego „Horyzont”, należy stwierdzić, że nauczyliśmy się inaczej patrzeć na otaczającą przyrodę i zagłębiać się w to co kiedyś wydawało się niezauważalne. Dziękujemy uczestnikom za wspólną przygodę (więcej na naszym facebook'u). Daria i Eliza
W maju 2012 r. dokonano oficjalnego otwarcia zmodernizowanej, nowoczesnej remizy z dobudowaną świetlicą wiejską, przy której znalazły się boiska sportowe, bieżnia oraz plac zabaw dla dzieci. Unijnych pieniędzy zabrakło jednak na zieleń. Jedna z mieszkanek wsi zwróciła się do Koła Naukowego Architektów Krajobrazu 'Horyzont', działającego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu przestrzeni publicznej otaczającej obiekt. Dokonano inwentaryzacji terenu i stworzono wstępne koncepcje projektowe. Podczas Dni Strażaka 3 maja 2012 r. zaprezentowano pomysły i przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel. Miesiąc później zorganizowano festyn ekologiczny pod nazwą "Zielone integracje". Festyn podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich to warsztaty ekologiczne, podczas których mieszkańcy uczyli się rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i krzewów, projektowania przydomowych rabat oraz przetwarzania domowych odpadów w małe dzieła sztuki o funkcji użytkowej. Druga część festynu polegała na wspólnym zaprojektowaniu i wykonaniu nasadzeń w otoczeniu remizy i wiejskiej świetlicy. Na materiał roślinny dostaliśmy jedynie 500 zł, więc oprócz zakupu roślin w szkółkach należało wymyślić jakiś inny sposób... W sumie udało się pozyskać ponad 250 sadzonek roślin! Dobrym pomysłem okazało się pozyskiwanie roślin od mieszkańców wsi. Ludzie chętnie dzielili się roślinami, które zbytnio rozrosły się im w ogrodach. Ziemię urodzajną oraz korę potrzebną do ściółkowania roślin pozyskano również od lokalnej społeczności. W festynie wzięło udział około 50 osób w różnym wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie z przygotowanych atrakcji. Przed przystąpieniem do obsadzania rabat przeprowadzone zostało szkolenie z sadzenia i pielęgnacji roślin, następnie każdy z uczestników festynu musiał posadzić przynajmniej jedną z roślin. Mieszkańcy początkowo niechętnie zabierali się do pomocy, jednak po pewnym czasie wszyscy zaangażowali się w ten projekt. Niezbędne było odpowiednie podejście socjologiczne i psychologiczne. Pokazano pasję tworzenia oraz chęć bezinteresownej pomocy - stworzono wspólną przestrzeń. Zamierzony efekt został osiągnięty. W ciągu dwóch dni trwania festynu zagospodarowano teren o powierzchni ok. 800 m2. W pewnym sensie udała się również integracja społeczeństwa, jednakże na wyraźne efekty będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Eksperyment nowowiejski pokazał, że podstawową barierą w kreowaniu wizerunku wiejskich przestrzeni publicznych jest przede wszystkim nastawienie społeczeństwa. Umiejętnie przeprowadzone konsultacje społeczne powinny uwzględniać rzeczywiste zapotrzebowanie mieszkańców, którzy są nieodłącznym elementem przestrzeni publicznej.
W dniu 15 maja 2012 roku odbyło się XLI Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie „Koła Naukowe szkołą twórczego działania”. Zgodnie z wieloletnią tradycją Koło Naukowe Architektów Krajobrazu „Horyzont” prowadziło Panel Architektury Krajobrazu. Obrady odbyły się w budynku Katedry Ogrodnictwa w sali rysunku. Miła atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom podczas wystąpień. Komisja w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk, dr inż. arch. Wiesława Gadomska oraz dr inż. Iwona Połucha nagrodziły najlepsze wystąpienia. Zwycięzcą tegorocznego Seminarium został Robert Sobolewski z SKN Dendrologii Stosowanej(Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Swoim referatem dotyczącym praktycznego zastosowania fitoindykacji przy zakładaniu założeń ogrodowych zaciekawił komisję oraz uczestników obrad. Miejsce II przypadło Elizie Krawieckiej oraz Darii Kazimierowskiej z Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont” (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), III miejsce zajął referat Krystyny Boraczewskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Dendrologii Stosowanej (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Wyróżnienia kolejno powędrowały do Mateusza Rawlika z Koła Leśników( Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Anny Kowalskiej i Luizy Dawodowicz z Koła Naukowego Ogrodników ( Uniwersytet przyrodniczy w Poznaniu) oraz Alicji Cichosz i Alicji Kiedrowskiej z Koła Naukowego Architektów Krajobrazu” Horyzont”(Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Dzień obrad zakończył się biesiadą integracyjną, która miała miejsce w Katedrze Pszczelarstwa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
Ukończono koncepcję projektową dotyczącą zagospodarowania strefy wjazdowej do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Plansze projektowe dostępne w zakładce - Projekty. Nieco więcej na temat koncepcji w majowym wydaniu Wiadomości Uniwersyteckich.
Dnia 10.05.2012 r. odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych we Wrocławiu. Jak co roku w przedsięwzięciu brały udział reprezentantki naszego Koła. Tym razem były to Agnieszka Olszak i Magdalena Witkowska. Zaprezentowały referat podsumowujący nasze działanie na obozie naukowo-badawczym, który odbył się jesienią 2011 r. i dotyczył inwentaryzacji detalu architektonicznego w miejscowościach o wysokich walorach krajobrazowych. Wystąpienie pt. "Detal architektoniczny w budownictwie mieszkaniowym i gospodarczym Warmii i Mazur na przykładzie gminy Wiejskiej Ostróda" wzbudziło duże zainteresowanie słuchających i przyniosło naszemu Kołu drugie miejsce. W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych Kół Naukowych z Poznania, Lublina, Bydgoszczy i Wrocławia. Nasza olsztyńska ekipa zaprezentowała się na tle innych wyśmienicie. Gratulacje!
W dniach 24- 26 kwietnia 2012 roku odbyła się Studencka Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Warsztaty „Know- how rewitalizacji. Sposobem na ożywienie przestrzeni powojskowej. Tchnij nowe życie w Koszary Dragonów”. Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. W części referatowej wystąpienie na temat: „Krajobrazowego i turystycznego znaczenia Twierdzy Boyen w Giżycku” miała Magdalena Kąkolewska- członkini Koła Naukowego Architektury Krajobrazu „HORYZONT”. Na konferencji swoje przemówienia mieli również min.: ? prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, ? dr inż. Cezary Kowalczyk z Katedry Planowania i Inżynierii Przestrzennej UWM ? Izabela Rudzka- Główka Specjalistka ds. Rewitalizacji W Biurze Strategii i Rozwoju Miasta, ? Rafał Bętkowski- autor książki „Dragoni z Olsztyna. Dzieje formacji i koszar”, ? Magdalena Skarżyńska- Wawrykiewicz- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, ? Rafał Plucinski- Forum Rozwoju Olsztyna. Ponadto studenci z kół naukowych z całej Polski zaprezentowali 6 referatów: ? Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej/ Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. ? Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej/ Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ? Studenckie Koło Naukowe Nieruchomości/ Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, ? Koło Naukowe Gospodarki Nieruchomościami/ Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, ? Koło Naukowe Architektów Krajobrazu „HORYZONT”/ Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.
W dniu 24 kwietnia reprezentacja naszego Koła (Daria Kazimierowska i Eliza Krawiecka) brała udział w Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Młodych Naukowców - Koła Naukowe – szkołą twórczego działania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Konferencja miała charakter ogólnotematyczny, a nasze koło zaprezentowało temat: „Koncepcja zagospodarowania strefy wjazdowej Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach”. Nasz wysiłek został doceniony przez komisję w części konkursowej – otrzymaliśmy pierwsze miejsce za najlepszy referat konferencji.
W dniach 19-21 kwietnia 2012r. członkowie naszego Koła Naukowego wzięli udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych w Poznaniu pt. „Nauka dla środowiska przyrodniczego”. Obrady odbywały się w dwóch sekcjach - przyrodniczej i interdyscyplinarnej. Studenci z Bydgoszczy, Gdyni, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Siedlec, Suwałk i Wrocławia przedstawili łącznie 30 referatów. Naszymi prelegentami byli Katarzyna Chudzik i Krzysztof Brewka z tematem „Analiza ogrodów przydomowych na osiedlach satelitarnych w Ostródzie” oraz Agnieszka Głombiowska i Milena Łebkowska z tematem „Możliwości wykorzystania i ograniczenia w zagospodarowywaniu byłych składowisk odpadów na przykładzie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku – Szadółkach”. W części konkursowej nasza prezentacja dotycząca składowiska odpadów w Gdańsku zdobyła pierwsze miejsce, co jest dużym sukcesem. Obrady seminaryjne urozmaicone były przez sesję posterową oraz zwiedzanie nowych budynków Uniwersytetu, z których miejscowi studenci i wykładowcy byli bardzo dumni. Organizatorzy zadbali również o dobrą atmosferę podczas konferencji organizując dwa spotkania integracyjne, podczas których uczestnicy doskonale się bawili, a przy okazji wymienili zaproszeniami na kolejne seminaria organizowane w innych miastach Polski.
Dnia 19 kwietnia odbyły się wybory do zarządu Koła Naukowego Architektów Krajobrazu 'HORYZONT'. W skład zarządu Koła weszło, inaczej niż dotychczas, pięć osób. W tym roku zarząd został podzielony na trzy działy. Pierwszy dział obejmuję stanowisko przewodczniczącej i vice przewodniczącej Koła. Drugi dział zajmuję się sprawami naukowymi, trzeci zajmuję się sprawami medialnymi, takimi jak komunikacja społeczna i promocja Koła. W wyborach wzięło udział 15 osób, wszystkie głosy były ważne. W skałd zarządu weszły: przewodnicząca - Magdalena Witkowska ( I MSU) vice przewodnicząca - Eliza Krawiecka ( II ) vice przewodnicząca ds. nauki - Daria Kazimierowska (II ) vice przewodnicząca ds. komunikacji społecznej - Julita Maliszewska (III) vice przewodnicząca ds. promocji - Aleksandra Gregorkiewicz (II) Wybory odbyły się w bardzo miłej i pozytywnej atmosferze. Nowemu zarządowi gratulujemy, życzymy powodzenia oraz owocnej pracy.
Tegoroczna edycja Konkursu Studenckiego odbyła się pod hasłem "Bezpieczniej w mieście". W ramach działalności Koła Naukowego grupa osób (Julita Maliszewska, Mateusz Nogaj, Agnieszka Olszak) zaprezentowała swoją pracę, definiując niebezpieczeństwo jako brak świadomości w poruszaniu się w przestrzeni Parku Kusocińskiego w Olsztynie w postaci "śladoładu". Poniżej prezentujemy prace konkursowe.
W dniach 24-26 lutego 2012 roku odbyła się III Konferencja Kół Naukowych Architektury Krajobrazu zorganizowana przez nasze Koło Naukowe. Uczestniczyli w niej studenci z ośrodków z całego kraju min.: Wałbrzycha, Wrocławia, Sopotu, Lublina oraz oczywiście Olsztyna. Pierwszego dnia odbyła się część seminaryjna, w której studenci przynależący do różnych kół naukowych prezentowali swoje osiągnięcia. Pokazy prezentacji multimedialnych wspierane były również posterami projektów jakie wykonywali studenci. W części konkursowej nagrodzono następujące prace: I Miejsce: Koncepcja architektoniczna zagospodarowania części terenu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów – Gdańsk – Szadółki. Głombiowska A., Łebkowska M. (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie). Przebieg Międzynarodowych Letnich Warsztatów Architektury Fortecznej w Chorwacji i wyniki prac grupy SKN Architektury Krajobrazu, w latach 2010 - 2011 r. Sobieraj W., Staszewska A. (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). II Miejsce: Model ogrodu miejskiego przy domu jednorodzinnym w Ostródzie. Brewka K., Chudzik K. (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie). Koncepcja rewitalizacji osiedla Azory w Krakowie w ramach Ogólnopolskich Warsztatów Urbanistycznych - Kraków 2011 r. Mazur K., Romaniak A. (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). III Miejsce: Koncepcja zagospodarowania terenu na cele artystyczne pod nazwą Abnormals Gallery Poznań. Dobrzyńska O., Kowalewska J. (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie). Historyczny detal architektoniczny w wizualnym odbiorze zabudowy. Olszak A., Witkowska M. (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie). Wyróżnienia: Stan przeobrażeń krajobrazu cmentarzy polskich na przykładzie cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie. Stróż M. (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Ogrody wertykalne. Mazij K., Prokop K., Majtyka M. (PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu). Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania i gratulacje za świetnie przygotowane wystąpienia. Poza częścią konkursową liderzy kół naukowych opowiedzieli również o działalności swoich kół. Pierwszy dzień zakończył się wprowadzeniem uczestników w tematykę warsztatów projektowych oraz integracyjnym wyjściem na lodowisko i nocnym spacerem po Olsztynie połączonym ze zwiedzaniem nowych przestrzeni publicznych w mieście. Drugi dzień rozpoczął się od seminarium "Polskie ogrody botaniczne". Uczestnicy konferencji przedstawili prezentacje dotyczące wybranych ogrodów botanicznych w Polsce. Informacje zawarte w porannych wystąpieniach stały się źródłem natchnienia i inspiracją do pracy podczas warsztatów projektowych. Po otrzymaniu materiałów, międzyuczelnianie zespoły ruszyły do pracy. W przeciągu pięciu godzin 9 zespołów projektowych przygotowało swoją wizję na zagospodarowanie części projektowanego ogrodu botanicznego w Olsztynie oraz koncepcję zagospodarowania przestrzennego dla terenu wokół budynku socjalno-dydaktycznego w kudypskim arboretum. Praca w miłej i koleżeńskiej atmosferze przyniosła same zadowalające efekty. Studenci wykazali się ogromną wyobraźnią i ciekawym podejściem do tematu. W ramach podsumowania każdy zespół zaprezentował swoją pracę. Dzień zakończył się integracyjnym wyjazdem do stadniny koni. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: pokazy tańca, jazdy konnej i szampańska zabawa. Mimo ciężkiej pracy jaka została wykonana podczas warsztatów wszystkim uczestnikom towarzyszyły dobre humory, nie obyło się bez tańców, śpiewów i głośnego śmiechu. Dzień ostatni zakończył się posumowaniem całej konferencji i pożegnaniem uczestników.
Galeria zdjęć...