W imieniu Rady Programowej oraz Organizatorów, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji Naukowej „Perspektywy rozwoju sektora organizacji pozarządowych”
Uchwalona w 2003 roku ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pozwoliła uporządkować wiele istotnych kwestii w zakresie funkcjonowania i działalności organizacji pozarządowych. Organizacje pozarządowe realizują liczne projekty na rzecz społeczeństwa, często podejmując współpracę z samorządami. Powstało wiele opracowań wdrożenia oraz popularyzacji wiedzy z obszaru przepisów prawnych, regulujących funkcjonowanie i współpracę organizacji pozarządowych oraz instytucji samorządowych i wolontariatu, a rok 2013 był ustanowiony Europejskim Rokiem Obywatela. Jednak praktyka wskazuje, że pojawiają się nowe wyzwania, wymagające zarówno teoretycznych rozważań, jak również wsparcia konkretnego, w tym poszukiwania nowych rozwiązań legislacyjnych, usprawniających kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Celem tegorocznej konferencji jest zapoznanie z problemami, jakie towarzyszą funkcjonowaniu organizacji pozarządowych oraz rozwiązaniami prawnymi i systemowymi w zakresie ich funkcjonowania.
Proponujemy skoncentrowanie uwagi w następujących obszarach:
- kontraktacja usług społecznych – outsourcing
- regranting
- inicjatywa lokalna
- zagadnienia prawne w zakresie sektora organizacji pozarządowych
- współpraca administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi
- rola organizacji pozarządowych w podejmowaniu inicjatywy uchwałodawczej
- rola organizacji pozarządowych w ochronie środowiska
- inne
Nasza konferencja będzie dobrą okazją do prezentacji dorobku naukowego, wymiany poglądów i opinii przez przedstawicieli świata nauki oraz praktyków. Mamy nadzieję, że rezultaty obrad przełożą się w bezpośredni sposób na rozwój wspólnot samorządowych, kształtowanie postaw obywatelskich i upowszechnienie obowiązujących praw obywatelskich.
Termin konferencji: 23-24 października 2014 r.
Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
Centrum Humanistyczne – Aula Teatralna, ul. Obitza 1, 10-719 Olsztyn