strona główna

 

 

 
Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
 
 

Źródło: http://www.ekologeoteka.pl

 

 
 
 
 
 
Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.

 

Serdecznie witamy na serwisie internetowym, który poświęcony jest odnawialnym źródłom energii - energii wody

 

W serwisie znajdziesz najlepsze informacje dotyczące:

  • zasobów hydroenergetycznych na świecie;

  • zagadnień prawnych towarzyszących energetyce wodnej;

  • producentach zielonej energii w Polsce i na świecie;

  • sposobów zagospodarowania hydroenergii pozyskiwanej  z pływów, prądów morskich i falowań;

  • charakterystyki i podziałów elektrowni wodnych w kraju i na świecie;

  • historii energetyki wodnej na świecie;

Coraz bliższa perspektywa wyczerpania się nieodnawialnych paliw organicznych, ciągle wzrastające zapotrzebowanie na energię we wszystkich dynamicznie rozwijających się krajach świata oraz fakt potrzeby ochrony środowiska wpływają na wzrost zainteresowania źródłami alternatywnymi lub źródłami energii odnawialnej.

Źródła energii takie jak: promieniowanie słoneczne, różnica poziomów wody morskiej w czasie przypływów i odpływów, wiatr, biogaz czy obornik słomiasty są praktycznie niewyczerpalne, jednak nie nadają się one do użytkowania w sposób ciągły. Czas przez, który możemy je wykorzystać zależy od kilku czynników min: od stopnia nasłonecznienia i liczby słonecznych dni w roku, od prędkości i częstotliwości wiatru, od ilości gnojowicy w stosunku do zapotrzebowania na biogaz, bądź od pory roku. Źródła te działają z przerwami, które są spowodowane czasowo występującym brakiem odpowiednich warunków. Po przerwie mogą na nowo odnowić swą zdolność do dostarczania energii i dlatego nazywamy je odnawialnymi źródłami.

W obecnych czasach szybkiego rozwoju techniki, a co za tym idzie znacznego wzrostu skażenia środowiska naturalnego konieczne staje się zwiększenie uzyskiwania energii z niekonwencjonalnych źródeł.

Energia wody jest jednym z odnawialnych źródeł energii i uzależniona jest od naturalnego obiegu wody w przyrodzie (parowanie, skraplanie, opad atmosferyczny oraz spływ grawitacyjny) i jest jednym z najstarszych i najbardziej wykorzystywanym źródłem spośród wszystkich form energii odnawialnej. Najczęściej spotykanym sposobem wykorzystania energii wody jest energia spadku (rzeki, zbiorniki), ale oprócz tego w ostatnich latach powstały układy wykorzystujące energię pływów, fal i prądów morskich, a także różnic temperatur występujących na różnych głębokościach mórz, tzw. energia maretermiczna.

 
 

webmaster: Ewa Przybyło