dr hab. Jarosław Moszczyński, prof. UWM

 

 

Zatrudniony jest w Katedrze od roku 2003. W 2016 roku został Kierownikiem Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej i pełnił tą funkcję do stycznia 2020 r. W latach 1988-2003 pracował w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP jako ekspert, naczelnik Wydziału Daktyloskopii oraz zastępca dyrektora CLK KGP. Przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju polskiej daktyloskopii – wdrożył krajowy system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej (AFIS), który umożliwia wykrywanie w ciągu roku kilku tysięcy sprawców przestępstw, a także weryfikację tożsamości osób zatrzymanych, przekraczających granicę państwa oraz NN zwłok. Rozwinął sieć nowoczesnych, policyjnych laboratoriów daktyloskopijnych, gdzie wykorzystywane są zaawansowane technologicznie, skuteczne metody wizualizacji śladów linii papilarnych. Przeprowadził badania, dzięki którym rozwinięte zostały m.in. techniki luminescencyjne. Odbył miesięczny staż w Laboratorium Kryminalistycznym New Scotland Yardu (1991).  Był członkiem czterech grup roboczych Interpolu ds. standaryzacji identyfikacji daktyloskopijnej (1996-2001). Posiada uprawnienia eksperta daktyloskopii oraz badań dokumentów. Wykonał ponad 2 tys. ekspertyz kryminalistycznych oraz przeprowadził ok. 400 oględzin miejsc przestępstw.

 Jest autorem ponad 110 publikacji. Swoje prace publikował w periodykach zarówno krajowych (np. Problemy Kryminalistyki, Problemy Współczesnej Kryminalistyki), jak i zagranicznych (np. Forensic Science International, Journal of Forensic Identification).  Monografia pt. Daktyloskopia. Zarys teorii i praktyki stanowi podstawowe kompendium wiedzy z zakresu daktyloskopii (ceniona jest także za granicą, np. na Litwie, w Czechach i Słowacji), zaś podręczniki kryminalistyki, których jest współautorem, np. Kryminalistyka – czyli rzecz o metodach śledczych, cieszą się bardzo dużą popularnością i są wykorzystywane na uczelniach w całym kraju. Wygłosił referaty w ponad 70 naukowych konferencjach krajowych i zagranicznych.  Kierował trzema projektami badawczymi. Wypromował ponad 150 prac magisterskich oraz 5 rozpraw doktorskich. W ramach programu ERASMUS+ prowadził wykłady na uniwersytetach w Hiszpanii i Czechach.

 Jest trzykrotnym laureatem Konkursu im. Prof. Tadeusza Hanuska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki (2008, 2009, 2019) oraz Nagrody im. Prof. Brunona Hołysta za najlepszą pracę habilitacyjną z zakresu kryminalistyki i nauk penalnych (2012). Uzyskał także nagrodę indywidualną I stopnia Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia naukowe (2012). Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2001) raz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013).Jest wiceprezesem i członkiem Rady Naukowej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

 Z dorobkiem naukowym Pana Profesora można zapoznać się na stronie Biblioteki http://bu.uwm.edu.pl/pl/uslugi/bibliografia-publikacji-pracownikow-uwm