Prawnokarne i kryminologiczne aspekty ochrony dziedzictwa kultury pogranicza

Ukazała się nowa monografia naukowa autorstwa pracowników i doktorantów Katedry Kryminologii i Kryminalistyki. Zachęcamy do lektury.

Kultura pogranicza kształtuje się na obszarach zamieszkanych przez przedstawicieli różnych grup narodowych, etnicznych, wyznaniowych, językowych i kulturowych. Jej wytworami jest zarówno dziedzictwo materialne (zabytki, dzieła sztuki), jak i niematerialne (język, zwyczaje). Poprzez pojęcie krajobrazu kulturowego z dziedzictwem kulturowym łączy się również pojęcie dziedzictwa naturalnego (przyrodniczego).

Publikacja jest pokłosiem badań naukowych przeprowadzonych w ramach grantu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki pt. „Dziedzictwo zapomniane, niechciane, nieodkryte. Ochrona polsko-niemieckiego krajobrazu kulturowego byłych Prus Wschodnich” (Das vergessene, unerwünschte, unentdeckte Erbe. Der Schutz der deutsch-polnischen Kulturlandschaft im ehemaligen Ostpreußen) realizowanego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Monografia składa się z 17 rozdziałów, które zostały poświęcone zarówno problemom związanym stricte z obszarem byłych Prus Wschodnich oraz innymi obszarami pogranicza kulturowego, jak również ogólnym problemom prawa ochrony dziedzictwa kulturowego. Publikacja ma charakter interdyscyplinarny. Autorzy poszczególnych rozdziałów przedmiotową problematykę przedstawiają z perspektywy kryminologii, kryminalistyki, prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego, prawa administracyjnego, historii, socjologii, politologii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, architektury. Książka wychodzi zatem poza granice nauk prawnych i wypełnia funkcję ich integracji zewnętrznej.

Maciej Duda, Szymon Michał Buczyński (red.)

Prawnokarne i kryminologiczne aspekty ochrony dziedzictwa kultury pogranicza

Wydawnictwo Difin, Warszawa 2021, 978-83-8370-046-6, ss. 293