W dniu 5 lutego 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji po raz pierwszy odbyły się „Ferie naukowe z Wydziałem Prawa i Administracji”. Jest to inicjatywa popularnonaukowa skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych mająca na celu przedstawienie dorobku Wydziału oraz zachęcenie przyszłych maturzystów do skorzystania z oferty dydaktycznej WPiA.
W inicjatywę tą włączyła się również Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej proponując przybyłym na Wydział gościom udział w konkursie o charakterze gry miejskiej. Forma ta stanowi połączenie przyjemnego z pożytecznym czyli nauki poprzez zabawę. Konkurs wiedzowy „Każdy może zostać Sherlockiem Holmesem” wpisuje się bowiem w trend wykorzystywania w dydaktyce innowacyjnych metod nauczania. Nauka przez zabawę stanowi jeden z najlepszych sposobów przyswajania nowych wiadomości i utrwalania tych już nabytych. Gra uliczna jest również interesującym narzędziem promocyjnym. Inicjatywa miała na celu zwiększenie świadomości prawnej uczestników, poszerzenie wiedzy z zakresu kryminologii i prawa karnego, zaprezentowanie obszarów naukowych, którymi na co dzień zajmuje się Katedra oraz zapoznanie z campusem uniwersyteckim. Prawidłowe rozwiązanie przygotowanych w ramach projektów zadań wymagało od uczestników, poza umiejętnościami logicznego myślenia, kojarzenia faktów, rozumowania dedukcyjnego i indukcyjnego oraz czytania ze zrozumieniem, także informacji z zakresu wiedzy o społeczeństwie i historii. Zakładanym celem działania była również promocja WPiA wśród potencjalnych kandydatów na studia oraz zainteresowanie młodzieży problematyką badawczą wchodzącą w obszar kryminologii, prawa karnego i kryminalistyki.
Zadanie uczestników konkursu polegało na odnajdywaniu kolejnych ukrytych na Wydziale (Centrum Konferencyjne, Centrum Humanistyczne, Inkubator) zagadek związanych z kryminologią, prawem karnym i kryminalistyką, zadań powiązanych przedmiotowo z zakresem badań kryminologicznych, prawnokarnych, kryminalistycznych oraz historią i teraźniejszością wydziału i uczelni. Uczestnicy przemieszczali się pomiędzy kolejnymi stacjami, udzielając odpowiedzi na pytania oraz dzięki otrzymanym wskazówkom poszukiwali kolejnych zagadek. Na każdym przygotowanym przez organizatorów stanowisku pieczę nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowali przedstawiciele Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium”. Na kolejnych etapach odpowiedzi na pytania weryfikowali studenci z SKNK „Vestigium”. Przyznawali oni uczestnikom punkty za prawidłową odpowiedź oraz przekazywali wskazówkę do odnalezienia kolejnej zagadki.
Uczestnicy mieli za zadanie m. in. rozwiązać rebus kryminologiczny, rozpoznać mundury pracowników polskich służb, organów i instytucji, wytłumaczyć zwroty pochodzące z grypsery więziennej, rozwiązać zagadkę kryminalną, wykonać badanie daktyloskopowe, wskazać miejsca uczestników postępowania karnego na sali rozpraw, rozpoznać togi przedstawicieli zawodów prawniczych, obliczyć poziom alkoholu u sprawcy wypadku.
Zwycięzcą konkursu czyli osobą, która w najkrótszym czasie odnalazła wszystkie stacje z ukrytymi zagadkami i odpowiedziała prawidłowo na największa ilość pytań (6/8 pkt) okazał się Adrian Dunia. Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie Alicja Maj oraz Bartosz Polakowski (5/8 pkt). Na trzecim miejscu uplasowała się Monika Muszak (4/8 pkt). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek wydanych przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Konkurs zakończyło pamiątkowe zdjęcie uczestników z organizatorami.
Efektem projektu, w założeniu organizatorów, było zainteresowanie potencjalnych kandydatów na studia ofertą dydaktyczną oraz badaniami prowadzonymi na Wydziale, w szczególności przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Uczestnicy mieli również okazję poznać walory campusu uniwersyteckiego, w szczególności Wydziału Prawa i Administracji.