W dniu 10 marca 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji zorganizowana została ogólnopolska konferencja naukowa „Ochrona dóbr kultury. Zabytki sakralne”. Stanowiła ona już trzecie spotkanie z serii konferencji poświęconych aktualnym wyzwaniom i problemom związanym z ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce. Przypomnieć należy, iż w 2013 r. odbyła się konferencja „Archiwa-prawo-Kościół”, a w 2014 r. konferencja „Ochrona dóbr kultury. Aktualne problemy”.
W roku 2016 obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski i takąż samą rocznicę powstania państwa polskiego. Ponieważ kościoły w Polsce są właścicielami największej liczby obiektów zabytkowych, tematyka obecnej konferencji skupiona została na ochronie dóbr kultury, które znajdują się w posiadaniu, lub których właścicielem są kościoły i inne związki wyznaniowe w Polsce. Zamierzeniem organizatorów było podjecie dyskusji naukowej na temat norm prawnych, problemów i aktualnych wyzwań jakie stają przed tymi podmiotami, tak aby będące w ich władaniu dobra kultury były właściwie zabezpieczone i służyły nie tylko wyznawcom, ale wszystkim świadcząc o drodze dziejowej naszej Ojczyzny.
Organizatorzy (Katedra Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego WPiA UWM, Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyznaniowego Fides) zaprosili do wspólnej debaty: prawników, administratywistów, specjalistów nauki o bezpieczeństwie, archiwistów, muzealników, historyków, historyków sztuki i kulturoznawców.
W konferencji wzięli udział również pracownicy, współpracownicy i doktoranci Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Kierownik Katedry – prof. Wiesław Pływaczewski był członkiem Komitetu Naukowego oraz pełnił obowiązki przewodniczącego jednego z paneli konferencyjnych. Liczne wystąpienia merytoryczne zaprezentowali natomiast młodzi adepci nauki reprezentujący KKiPK. Zagadnienie „Karnoprawnej ochrony zabytkowego przedmiotu czci religijnej” przedstawił dr Bartłomiej Gadecki. Problematykę „Wandalizmu zabytków sakralnych motywowanego ideologicznie” podjęli w swoim wystąpieniu dr Maciej Duda i dr Joanna Narodowska. Referat „Grabież i niszczenie zabytkowych cmentarzy. Wybrane zagadnienia” zaprezentowała mgr Natalia Elwira Kałędek. Kwestię „Ochrony zbytków nieruchomych przed dewastacją” poruszyła natomiast mgr Adrianna Tymieniecka.