UCHWAŁA Nr 99
Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 30 listopada 2012 roku
w sprawie zaopiniowania zawarcia przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Umowy Sieci Naukowej „Polska sieć badawcza – Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli”
Działając na podstawie § 14 ust. 3 pkt 1 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stanowi się, co następuje:
§ 1
1. Senat pozytywnie opiniuje zawarcie przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Umowy Sieci Naukowej „Polska sieć badawcza – Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli”.
2. Celem Umowy, o której mowa w pkt. 1, jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, a w szczególności działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa państwa i obywateli.
3. Tekst Umowy, o której mowa w pkt. 1, stanowi załącznik do niniejszej Uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
Przewodniczący Senatu
Rektor
prof. dr hab. Ryszard J. GÓRECKI
Załącznik do Uchwały Nr 99
z dnia 30 listopada 2012 roku
Umowa Sieci Naukowej
„Polska sieć badawcza – Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli”
(akronim BPO‑PL)
zawarta w dniu ……………………….. w Białymstoku pomiędzy:
1. Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zwanym dalej „UWM Olsztyn”, ul. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn, reprezentowanym przez Rektora prof. dr. hab. Ryszarda J. Góreckiego,
2. Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, zwaną dalej „WSPol w Szczytnie”, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 111, 12-100 Szczytno, reprezentowaną przez Komendanta-Rektora, insp. dr Piotra Bogdalskiego,
3. Uniwersytetem w Białymstoku, zwanym dalej „UwB”, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14, 15-097 Białystok, reprezentowanym przez Rektora prof. dr. hab. Leonarda Etela,
zwanymi dalej Członkami Sieci.
I. Postanowienia Ogólne
§ 1.
Członkowie Sieci tworzą sieć naukową o nazwie „Polska sieć badawcza – Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli” – akronim BPO‑PL, zwaną dalej „Siecią”.
§ 2.
Sieć powołuje się w oparciu o inicjatywę Forum Naukowego „Podlasie – Warmia i Mazury”, które powstało w 2009 r. w celu stworzenia instytucjonalnej płaszczyzny współpracy naukowej pomiędzy głównymi ośrodkami uniwersyteckimi w Polsce północno-wschodniej – Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Dotychczas w ramach Forum odbyły się 3 konferencje. I Forum Naukowe „Podlasie – Warmia i Mazury”, zatytułowane „Współczesne zagrożenia przestępczością i innymi zjawiskami patologicznymi a prawo karne i kryminologia”, odbyło się w dniach 20–22 maja 2009 r. w Rynie. II Forum Naukowe „Podlasie – Warmia i Mazury” zatytułowane „Przestępczość zorganizowana i terroryzm XXI wieku. Przyczyny – przejawy – przeciwdziałanie” odbyło się w dniach 16–19 maja 2010 r. w Białowieży. III Forum Naukowe „Podlasie – Warmia i Mazury”, zatytułowane „Nauki penalne i kryminologiczne wobec nowych form i technik przestępczych”, odbyło się w dniach 9–10 maja 2011 r. w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Pokłosiem tych inicjatyw są liczne publikacje naukowe pracowników naukowych Członków Sieci.
§ 3.
Współpraca naukowo–badawcza w ramach Sieci obejmuje przede wszystkim szeroko rozumiane dyscypliny z zakresu nauk penalnych, głównie: prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki.
§ 4.
Sieć nie posiadając osobowości prawnej korzysta z osobowości prawnej swoich członków.
§ 5.
Koordynatorem Sieci jest Uniwersytet w Białymstoku.
§ 6.
Siedzibą Sieci jest siedziba członka będącego Koordynatorem Sieci.
§ 7.
Członkowie Sieci zachowują pełną niezależność w swojej działalności niezwiązanej z celami Sieci.
§ 8.
1. Odpowiedzialność Członków Sieci za wspólnie podjęte zobowiązania jest solidarna.
2. Jeżeli którykolwiek z Członków Sieci spowoduje swoim wyłącznym działaniem wystąpienie osoby trzeciej z roszczeniem w stosunku do Sieci, to jest on zobowiązany do zwrotu kosztów, jakie poniosą inni członkowie Sieci w związku z zaspokojeniem tego roszczenia.
II. Przedmiot działania Sieci, cele Sieci i sposoby ich realizacji.
§ 9.
Przedmiotem działania Sieci są badania naukowe i prace rozwojowe z zakresu bezpieczeństwa państwa i obywateli. Sieć służyć będzie integracji i aktywizacji społeczności lokalnych w celu poprawy bezpieczeństwa w Polsce, głównie w województwie warmińsko–mazurskim i podlaskim.
§ 10.
Aktywność Sieci ukierunkowana jest na integrację środowisk naukowych Członków Sieci, wymianę doświadczeń i konkretne działania realizowane głównie na rzecz regionu podlaskiego i warmińsko–mazurskiego. Środkiem realizacji założonych celów będą podejmowane badania w zakresie prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki, w tym badania empiryczne obejmujące rozpoznawanie i ustalanie zagrożeń przestępczością i związanych z nią zjawisk patologii społecznej oraz ustalanie czynników kryminogennych.
§ 11.
Celami Sieci są:
1. konsolidacja i wzmocnienie potencjału naukowo-badawczego jednostek naukowych dla prowadzenia wspólnych badań naukowych lub prac rozwojowych uzupełniających w stosunku do zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej jednostek tworzących Sieć;
2. promocja i koordynacja projektów badawczych z wykorzystaniem doświadczenia Członków Sieci;
3. podejmowanie wspólnych przedsięwzięć i ułatwianie Członkom Sieci korzystania z funduszy przeznaczonych na badania naukowe, rozwój i wdrożenie oraz przystępowanie do międzynarodowych programów badawczych;
4. wzajemna informacja i wymiana wyników badań w zakresie działania Sieci;
5. wymiana usług badawczych i wdrożeniowych oraz korzystanie z infrastruktury i aparatury w ramach wspólnych przedsięwzięć Członków Sieci;
6. tworzenie i upowszechnianie informacji w zakresie działania Sieci oraz działalność edukacyjna w obszarze zainteresowań Sieci;
7. formułowanie wniosków de lege lata i de lege ferenda m.in. w zakresie regulacji prawnokarnych, przepisów proceduralnych odnoszących się do sfery zapobiegania i zwalczania przestępczości, poprawy bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania patologiom społecznym.
§ 12.
Cele programowe Sieci wpisują się w takie obszary działalności, jak: wspomaganie wspólnot i społeczności lokalnych, działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, wspomaganie rozwoju demokracji oraz inicjatywy na rzecz ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Podejmowane inicjatywy realizowane będą we współpracy z odpowiednimi instytucjami państwowymi i samorządowymi działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ograniczania lub eliminowania zjawisk kryminogennych oraz przeciwdziałania niszczeniu środowiska naturalnego.
§ 13.
Sieć realizuje swoje cele poprzez:
1. aktywne uczestnictwo w przygotowaniu i realizacji wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych;
2. wspólne przedsięwzięcia Sieci, którymi są w szczególności:
a) przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry badawczej,
b) prowadzenie wspólnych prac badawczych i rozwojowych,
c) wymiana informacji i doświadczeń Członków Sieci w zakresie realizowanych przez nich prac naukowo-badawczych,
d) wymiana naukowa i osobowa, szkolenie i staż,
e) wspieranie transferu i komercjalizacji nowych technologii,
f) prowadzenie bazy danych o realizowanych pracach i projektach naukowo‑badawczych i wdrożeniowych w zakresie merytorycznym Sieci,
g) organizowanie cyklicznych naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu objętego przedmiotem działania Sieci.
3. Wykonywanie konkretnych działań przez Sieć odbywać się będzie na podstawie odrębnych umów określających zakres zadań realizowanych przez każdego z Członków Sieci.
III. Finansowanie Sieci.
§ 14.
1. W każdym projekcie, który będzie realizowała Sieć zostanie określony procentowy udział finansowy każdego z członków realizujących dany projekt, dotyczący podziału finansowania bieżącego realizacji projektu.
2. Uczestnicy projektu Sieci wykorzystują swój majątek w szczególności w postaci sprzętu komputerowego, niezbędny do wykonania projektu.
IV. Rozwiązywanie sporów.
§ 15.
Sprawy sporne pomiędzy Członkami będą rozpatrywane w drodze poddania się jurysdykcji sądów powszechnych.
V. Przepisy przejściowe i końcowe.
§ 16.
1. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania przez Członków Sieci i zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2. Każdy z Członków może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 6 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
3. Strony mogą rozwiązać umowę w każdym czasie za porozumieniem stron.
4. Wszystkie zmiany postanowień umowy wymagają zgody wszystkich stron umowy wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
5. W sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 ze zm) i aktów wykonawczych do tej ustawy.
6. Umowę sporządzono w 3 jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.