Tematyką tegorocznego, VII Konkursu Wiedzy z Kryminologii były „Zagrożenia w sektorze bankowym. Analiza kryminalna zjawiska oraz możliwości przeciwdziałania”. Podobnie, jak w latach poprzednich konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy etap – eliminacje odbyły się 19 grudnia 2013 r., a udział w nich wzięła rekordowa liczba 330 studentów. Zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 26 pytań z zakresu kryminologii, wiktymologii i polityki kryminalnej. Zgodnie z postanowieniami regulaminu przeprowadzania konkursów wiedzy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponad połowa studentów, za otrzymana liczbę punktów, otrzymała gratyfikację w postaci zaliczenia egzaminu z kryminologii. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 12 osób, jednakże tylko 8 z nich zdecydowało się do niego przystąpić.
Drugi etap konkursu odbył się 9 stycznia 2014 r. i połączony był z seminarium naukowym z udziałem przedstawicieli praktyki prawniczej. Tematem przewodnim były zagrożenia sektora bankowego. Oficjalnego otwarcia Finału dokonał Kierownik Katedry – prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski. Zebrani na Auli Karmazynowej studenci mieli okazję spotkać się, wysłuchać, a także podyskutować z zaproszonymi przez Katedrę gośćmi. Głos zabrali: dr Bartłomiej Gadecki – Zastępca Prokuratora Rejonowego w Biskupcu, mł. insp. Piotr Zabuski – Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, dr Piotr Chlebowicz – adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej, dr Grażyna Kędzierska – specjalista z zakresu kryminologii i kryminalistyki z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku, a także Anna Karpiak-Olszewska – przedstawiciel Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie. Prelegenci przybliżyli słuchaczom problematykę współczesnych zagrożeń w sektorze bankowym z perspektywy działalności organów ścigania oraz instytucji bankowych. Redaktor naukowy najnowszej publikacji Katedry – dr Piotr Chlebowicz zaprezentował obecnym na sali studentom monografię „Zagrożenia w sektorze bankowym. Analiza kryminalna zjawiska oraz możliwości przeciwdziałania”, której poszczególne rozdziały opracowali pracownicy, doktoranci i współpracowników Katedry oraz zaproszeni przedstawiciele praktyki. Przybliżył ponadto budzące duże zainteresowanie studentów zagadnienie analizy kryminalnej.
Podczas wystąpień prelegentów finaliści przygotowywali się do odpowiedzi na wylosowane wcześniej pytania z listy przygotowanej przez organizatorów. Następnie rozpoczęła się najważniejsza część finału – ustne wystąpienia finalistów. W skład komisji konkursowej, obok wymienionych wcześniej gości, weszli także – prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski, dr Waldemar Jaroch oraz dr Piotr Chlebowicz. Koordynatorem i prowadzącym konkurs była mgr Agata Lewkowicz.
Pierwsze miejsce w finale, otrzymując największą liczbę punktów, zdobył Mateusz Mickiewicz, który omówił problematykę prawnych aspektów zwalczania oszustw kredytowych, miejsce drugie zajęła Paulina Ponurek odpowiadając na pytanie o formalne, prawne i praktyczne aspekty eksploracji danych w sektorze bankowym, na trzecim miejscu uplasowała się Judyta Barszczewska, która omówiła system zabezpieczeń banknotów polskich jako metodę przeciwdziałania przestępczości fałszerskiej.
Wszyscy laureaci, a także pozostali uczestnicy finału nagrodzeni zostali książkami o tematyce prawniczej oraz związanej z sektorem bankowym. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyła zwycięzcom Prodziekan ds. Współpracy Zagranicznej i Rozwoju – prof. dr hab. Mariola Lemonnier. Spotkanie zostało uwiecznione pamiątkowym zdjęciem uczestników, jury i organizatorów.
Konkurs Wiedzy z Kryminologii stanowi formę sprawdzenia wiedzy uczestników, okazję do zaprezentowania dorobku Katedry, szanse na przybliżenie studentom praktyki stosowania prawa oraz funkcjonowania służb i organów ścigania. Odnotowania wymaga również tegoroczna, rekordowa frekwencja uczestników Konkursu. Organizatorzy podkreślają również wysoki poziom wiedzy i przygotowania uczestników, którzy musieli zmierzyć się ze skomplikowanymi zagadnieniami przestępczości gospodarczej, ekonomicznej i finansowej.