Ogólnopolska konferencja naukowa Seriale w kontekście kulturowym. W poszukiwaniu ideału i straconego czasu, Olsztyn, 7-9 kwietnia 2014

Odpowiedzią na ogromny wzrost zainteresowania serialem jako jednym z kluczowych gatunków telewizyjnych, stała się ogólnopolska konferencja naukowa Seriale w kontekście kulturowym. W poszukiwaniu ideału i straconego czasu. Organizatorami tego interdyscyplinarnego spotkania byli Instytut Filologii Polskiej oraz Katedra Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obrady odbyły się w dniach 7-9 kwietnia 2014 roku na Wydziale Humanistycznym i zgromadziły około 100 referentów, gotowych podjąć dyskusję o fenomenie najnowszych seriali.

Analizując wystąpienia referentów konferencji, można stwierdzić, że dzisiaj współwystępują różne produkcje telewizyjne, które odpowiadają na niezwykle odmienne potrzeby odbiorców. Poszukiwanie serialowego ideału – także w kontekście badań naukowych – nie jest czasem straconym, bo to właśnie seriale, jak powiedział Michał R. Wiśniewski, „są jedynym wspólnym dobrem kulturowym”.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej