Wykład dr. hab. Adriana Glenia

Dnia 15 kwietnia 2015 roku w Instytucie Filologii Polskiej UWM o godz. 11.30, odbył się wykład dr. hab. Adriana Glenia, na temat: Czy śmierć krytyki? Słowo o stanie i prognozach dotyczących dyskursu krytycznoliterackiego w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy i studenci filologii polskiej.

Profesor Adrian Gleń jest teoretykiem i historykiem literatury polskiej XX wieku, krytykiem literackim, adiunktem w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. W latach 1998–2001 był redaktorem naczelnym pisma „Przez czerń”, w latach 2009–2012 redaktorem działu literackiego w piśmie „Strony”. Jest redaktorem kilku tomów zbiorowych i autorem 7. monografii. Publikował m.in. w: „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Ruchu Filozoficznym” i „Sztuce i Filozofii”.

Ostatnio zredagował antologię tekstów krytycznych poświęconych pisarstwu Juliana Kornhausera Było nie minęło (Opole 2011) oraz monografię „Marzenie, które czyni poetą…”. Autentyczność i empatia w dziele literackim Juliana Kornhausera (Kraków 2013). Jest stałym współpracownikiem „Toposu” i „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego”. Stypendysta FNP (za rok 2005). Członek Akademii Młodych Uczonych PAN oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Czułość (Sopot 2014) jest trzecią w jego dorobku książką krytycznoliteracką.

Profesor Gleń przedstawił charakterystyczne cechy życia literackiego po 1989 roku: wskazał na rolę czasopism literackich i ich redaktorów, wpływ festiwali literackich i działalność ruchu wydawniczego. Zajął się także miejscem krytyki i krytyka w komunikacji między pisarzem i czytelnikiem. Ukazał procesy decydujące o rynku książki po 1989 roku. Jego konstatacje zmierzały do stwierdzenia kryzysu i „śmierci” dyskursu krytycznoliterackiego, który coraz częściej ustępuje miejsca marketingowemu slangowi i nie wpływa na proces tworzenia literatury pięknej.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej