Zakuwanie na Humanie

Dnia 18 marca br. Pracownicy Instytutu Polonistyki i Logopedii wzięli udział w projekcie „Zakuwanie na Humanie”, zorganizowanym przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Chcąc wspomóc działania nauczycieli polonistów, zaoferowaliśmy uczniom szkół ponadgimnazjalnych specjalnie przygotowane dla tegorocznych maturzystów warsztaty z analizy dzieł literackich poszczególnych epok. Ponadto uczniowie klas maturalnych mogli wziąć udział w warsztatach wyposażających ich w odpowiednie kompetencje językowe.

Warsztaty z literatury i nauki o języku przygotowali:

Dr hab. Iwona Maciejewska: Tren XIX albo Sen Jana Kochanowskiego – o próbie przezwyciężenia kryzysu (analiza i interpretacja);

Dr Kamila Bialik: Teatralne eksperymenty z tekstem – przykład Dziadów Adama Mickiewicza;

Dr Magdalena Dziugieł-Łaguna: O zabawie lalkami, czyli o poziomach semantycznych tytułu powieści B. Prusa;

Dr hab. Beata Tarnowska, prof. UWM: Program I Awangardy. Analiza wiersza Juliana Przybosia Wieczór;

Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski: Analiza Trenu Fortynbrasa17 IX Zbigniewa Herberta;

Dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM: Dziennik Witolda Gombrowicza jako przykład autokreacji;

Dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM: Techniki wywierania wpływu;

Dr Iza Matusiak-Kempa: Najczęstsze błędy językowe;

Dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM: Językowy wymiar autoprezentacji.

Uczniowie szkół ogólnokształcących z Olsztyna (LO I, II, III, XI), Iławy i Nidzicy tłumnie uczestniczyli w warsztatach. Spotkanie cieszyło się niezwykłą popularnością i było satysfakcjonujące dla obu stron. Dowiedzieliśmy się, co sprawia maturzystom największy kłopot w zmaganiach z literaturą i językiem polskim. Oni zaś uzupełnili wiedzę i wyjaśnili swoje wątpliwości z tego zakresu.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej