Sprawozdanie z V edycji konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku”

Piąta edycja konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku” odbyła się 15 lutego na Wydziale Humanistycznym. Jak co roku przedsięwzięcie zorganizował Instytut Polonistyki i Logopedii, przy współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich. W konkursie wzięło udział dwudziestu czterech uczniów szkół ponadpodstawowych z Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego: z Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego, Morąga, Mrągowa, Ostródy, Szczytna i Węgorzewa.

Recytacjom i występom wokalnym przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie: przewodnicząca – Milena Gauer,  doktor sztuk teatralnych i aktorka olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, kierowniczka Studium Aktorskiego im Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie;  dr Magdalena Zaorska – wykładowca w Instytucie Polonistyki i Logopedii i Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej, specjalistka od emisji głosu i warsztatu teatralnego oraz Mateusz Mirczyński – aktor i reżyser, absolwent krakowskiej szkoły Lart Studio, prezes Stowarzyszenia KloszArt, laureat konkursu „Superhuman” 2017.

Po wysłuchaniu prezentacji wszystkich uczestników, gdy jury udało się na naradę, nastąpił występ grupy teatralnej „Faux Pas” z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Młodzi aktorzy stworzyli scenki rodzajowe na motywach dialogów Stefanii Grodzieńskiej.

Po przerwie przedstawiono wyniki konkursu. Jury wyłoniło następujących laureatów:

W kategorii „recytacja”:

I miejsce – Monika Orłowska, Zespół Szkół Chemicznych w Olsztynie

II miejsce – Alicja Stachulska,  I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Olsztynie

III miejsce - Julia Pudełek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Bartoszycach

W kategorii „poezja śpiewana”

I miejsce – Julia Matylda Świerczyńska, I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie

II miejsce – Patrycja Wyszomirska, Gimnazjum nr 4 przy IV LO w Olsztynie