dr Anna Jarmuszkiewicz, adiunkt

Zainteresowania badawcze ogniskują się wokół:

• historii i teorii recepcji literackiej;
  • zagadnień pamięci kulturowej i literatury światowej;
  • związków literatury ze sztukami wizualnymi, a zwłaszcza z fotografią;
  • badań utworów osieroconych w archiwalnym dorobku polonistów.

Wykształcenie

Stopień naukowy doktora uzyskała w 2016 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (wyróżnienie). Praca doktorska, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Nycza, dotyczyła recepcji twórczości Marcela Prousta w polskiej literaturze po 1945 r.

Absolwentka filologii polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza (magisterium 2009) oraz zarządzania własnością intelektualną Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium 2013).

Dorobek publikacyjny

Autorka dwóch książek: Tropy Prousta. Problemy recepcji literackiej w literaturze polskiej po 1945 r., Wyd. Universitas (Kraków 2019) – seria „Modernizm w Polsce” oraz (wraz A. Smywińską-Pohl), Odkrywanie niedostępnego. Utwory osierocone w dorobku studentów pochodzenia żydowskiego z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyd. Libron (Kraków 2018)

oraz ok. 40 artykułów naukowych opublikowanych w języku polskim, angielskim i francuskim w tomach zbiorowych oraz czasopismach naukowych, m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Tematach i Kontekstach”, „Poznańskich Studiach Polonistycznych. Seria Literacka”, „Scripta Judaica Cracoviensia”, „Le Bulletin Marcel Proust” i innych.

Doświadczenie w projektach badawczych

1. Jako kierownik projektu realizowała temat pt. Tropy Prousta. Problemy recepcji literackiej w literaturze polskiej po 1945 r.,
  • Miejsce realizacji: Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2012-2015)
  • Grant uzyskany w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki
  1. Jako jeden z wiodących wykonawców w projekcie realizowała temat pt. Problem utworów osieroconych wobec pamięci kulturowej na przykładzie piśmiennictwa wybranych żydowskich filozofów i filologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1918-1939)
  • Miejsce realizacji: Polska Akademia Umiejętności w Krakowie (2015-2018),
  • Grant uzyskany w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki

Doświadczenie zawodowe

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy redakcyjnej w redakcjach czasopism specjalistycznych, gdzie pełniła / pełni funkcje m.in. redaktora naczelnego, zastępcy red. nacz. i inne.

pok. 363
anna.jarmuszkiewicz@uwm.edu.pl