W minioną środę (26 października 2022 roku), z inicjatywy dr Iwony Grzesiak z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM, na naszym uniwersytecie odbyło się seminarium naukowe poświęcone tematowi zespołu Downa. Termin seminarium nie był przypadkowy, gdyż październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej o tymże zespole. W przedsięwzięciu wzięli udział zarówno studenci logopedii (będąc jednocześnie współorganizatorami i słuchaczami), jak i dzieci i nastolatkowie z zespołem Downa ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” wraz z rodzicami i terapeutami.

Podczas spotkania, przyszli (i młodzi) logopedzi mieli okazję poznać potrzeby i możliwości osób z zespołem Downa, o których bardzo dokładnie opowiedziała prezeska Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” i mama nastolatka z tymże zespołem – Ewa Kowerzanow-Luto. Kolejnym elementem seminarium było omówienie wyników ankiet badających poziom zadowolenia rodziców dzieci z zespołem Downa z opieki logopedycznej, stomatologicznej i ortodontycznej na terenie naszego województwa. Dzięki temu, studenci mogli dowiedzieć się między innymi tego, czego (zdaniem rodziców) brakuje w terapii logopedycznej prowadzonej w różnych placówkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a z czego są oni zadowoleni. Podczas spotkania zostały przedstawione również wyniki ankiet przeprowadzonych wśród studentów logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, których celem było poznanie poziomu ich wiedzy o zespole Downa. Analiza odpowiedzi przyszłych (i obecnych) logopedów pokazała, że istnieje potrzeba rozszerzania wiedzy, doświadczenia i świadomości na temat zespołu Downa, a spotkania takiej, jak to, mogą mieć bardzo duży wpływ na zmianę myślenia o tym zespole, mogą uwrażliwiać na problemy osób z zespołem Downa oraz uświadomić o ich potrzebach i możliwościach. Przedostatnim punktem programu był panel dyskusyjny i prezentacje studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, podczas których mówili oni o swoich odczuciach i doświadczeniach w pracy z osobami z zespołem Downa. Zwieńczeniem seminarium był spacer naszych gości ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” wraz ze studentami po Wydziale Humanistycznym oraz Bibliotece Uniwersyteckiej, podczas którego mieli oni okazję m. in. odwiedzić Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz zapoznać się z wyglądem sal wykładowych.

Przedsięwzięcie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Studenci z zaciekawieniem słuchali przemówień i wystąpień. Na pewno nie jest to ostatnie takie seminarium na naszym uniwersytecie.

Zuzanna Piotrowska

studentka studiów magisterskich na kierunku logopedia

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej