Konkurs recytatorski „Polska poezja XX i XXI wieku”

17 lutego, w piątek, już po raz ósmy w wydziałowej Auli Teatralnej spotkali się na konkursie recytatorskim  „Polska poezja XX i XXI wieku” uczniowie aż kilkunastu szkół. Do naszej Alma Mater przybyli młodzi artyści z  Biskupca,  Elbląga, Górowa Iławeckiego, Kętrzyna, Lidzbarka, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Morąga, Nowego Miasta, Olsztyna, Ornety, Szczytna i Węgorzewa.

Jury w profesjonalnym składzie – dr Milena Gauer, aktorka olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, przewodnicząca, dr Magdalena Zaorska (UWM), specjalistka od emisji głosu i warsztatu teatralnego i Barbara Raduszkiewicz, olsztyńska pieśniarka – wysłuchało aż 32 prezentacji w dwóch kategoriach: recytacje i poezja śpiewana. W repertuarze mówionym nie przypadkowo przeważały wiersze Wisławy Szymborskiej, która jest patronką roku 2023. Były m.in. także prezentacje utworów Kazimiery Iłlakowiczówny, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Śpiewano utwory z repertuaru Kaliny Jędrusik, Michała Bajora, Przemysława Gintrowskiego do słów Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej.

Zwycięzcami w kategorii recytacje zostali:

I miejsce: Martyna Pawelska, uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku;

II miejsce: Katarzyna Doktór, uczennica klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen M. Zaruskiego w Węgorzewie;

III miejsce: Adrianna Wasilewska, uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Biskupcu.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Anna Holovin, uczennica klasy II Liceum Plastycznego im Mendelsohna w Olsztynie;

Jakub Banaś, uczeń klasy IV Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie;

Amelia Cupiał, wychowanka Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie.

W kategorii poezja śpiewana układ miejsc był następujący:

I miejsce: Olga Kowal, uczennica klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen M. Zaruskiego w Węgorzewie;

II miejsce: Lidia Cytacka, uczennica klasy IV I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza słowackiego w Elblągu;

III miejsce: Agnieszka Droma, uczennica klasy IV Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście.

Wyróżniono Julię Babiasz, uczennicę klasy III Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. M. G. Dietrichów w Olsztynie.

Podczas obrad jury publiczność, która po brzegi wypełniła Aulę Teatralną, miała okazję oglądać  występ grupy teatralnej „Faux Pas” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Bożeny Łuszczewskiej-Szafranek i Wiesławy Zielińskiej.

Warto dodać, że konkurs jest organizowany przez Katedrę Literatury Polskiej od 2015 roku, przy współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Konkurs poprowadziła Hanna Banasiak, aktorka Teatru Lalek w Olsztynie.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej