Jak co roku, 21 lutego odbyły się kilkugodzinne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM. Uroczystość otworzyły przemowy Dziekana WH, prof. Mariusza Rutkowskiego, oraz kierowniczek Katedry Języka Polskiego i Logopedii, a także Katedry Literatury Polskiej - prof. Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej i dr. hab.  Iwony Maciejewskiej, prof. UWM.

W trakcie święta wręczono wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe napisane w ubiegłym roku akademickim oraz podziękowania za działania promocyjne.

Przeprowadzone zostało również dyktando, które stworzyła (i w trakcie święta odczytała) dr. hab. Mariola Wołk, prof. UWM. W tym roku najlepszą znajomością ortografii wykazały się:

- pani Karolina Polak (I miejsce)

- pani Urszula Kowalczyk (II miejsce)

- pani Julia Majek (III miejsce).

Serdecznie gratulujemy!

Jury (w składzie: prof. Zbigniew Chojnowski, prof. Beata Tarnowska, dr  Sabina Kowalczyk, dr Piotr Przytuła) rozstrzygnęło XII Konkurs Literacki o Trzcinę Kortowa. Wyniki zaprezentował i nagrody wręczył przewodniczący jury, prof. Chojnowski. Wszyscy nagrodzeni odczytali swoje teksty przed zgromadzoną publicznością.

Wydarzenie uświetniło spotkanie z absolwentem olsztyńskiej polonistyki, panem Michałem Ostrowskim, który rozwinął swój literacki talent i opublikował niedawno znakomitą biografię  „Młynarski. Światowe życie". Rozmowę z nim przeprowadziła dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM.

Uroczystość zwieńczył bogaty w wiedzę o wszelkich zawiłościach rodzimego języka, pasjonujący wykład dr. Sebastiana Przybyszewskiego zatytułowany „O »reszty nie trzeba«, »tu mi kaktus wyrośnie« i wyrażeniach uwikłanych sytuacyjnie".

Aula nr 37 była wypełniona po brzegi. W obchodach uczestniczyli zarówno pracownicy uczelni i studenci, jak również uczniowie i nauczyciele ze szkół województwa warmińsko-mazurskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z wydarzenia na stronie uniwersytetu: → link oraz radia UWM FM: → link

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej