IX Wydziałowe Obchody Europejskiego Dnia Logopedy na UWM Olsztyn

6 marca 2024

Studenci i pracownicy olsztyńskiej logopedii pod pieczą koordynatora kierunku dr Magdaleny  Osowickiej-Kondratowicz od lat corocznie włączają się do obchodów Europejskiego Dnia Logopedy organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Terapii Mowy i Języka ESLA (European Speech and Language Therapy Association). Podobnie jak w ubiegłych latach, i w tym roku program był bogaty i różnorodny. Rozpoczęliśmy świętowanie od drzwi otwartych w gabinecie logopedycznym z licznymi niespodziankami  oraz darmowymi konsultacjami zorganizowanych przez Studencką Poradnię Logopedyczną UWM pod kierunkiem mgr Weroniki Głodkowskiej. W tym samym czasie II rok logopedii pod opieką mgr Beaty Mikitiuk  przeprowadził warsztaty dla dwóch grup przedszkolaków „Czarowanie i bajannie”. Następnie obchody przeniosły się do auli teatralnej, w której zgromadzeni goście, w tym obie grupy przedszkolaków,  studenci i wykładowcy mieli okazję obejrzeć dwa przedstawienia wystawione przez studentów I roku logopedii pod kierunkiem mgr Anny Banasiak „Szewczyk Dratewka” oraz „Calineczka”, do których przygotowano oprawę muzyczną na żywo, a także wspaniałe kostiumy i dekoracje. Spektakle zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nie zabrakło też uroczystego rozstrzygnięcia VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka, które corocznie stanowi jeden z głównych punktów programu Europejskiego Dnia Logopedy na UWM. Jury w składzie: dr Magdalena Zaorska, dr Monika Czerepowicka oraz dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz przedstawiło zwycięzców i wręczyło nagrody, a studentki Wiktoria Sękiel oraz Weronika Lipińska  z koła naukowego Salve Verbum brawurowo odczytały wybrane nagrodzone skrętacze i lingwołamki. Zainteresowanych wynikami rywalizacji odsyłamy do odrębnego artykułu poświęconego zwycięzcom. Stałym, kulminacyjnym elementem obchodów naszego święta jest również organizacja  wykładu, poświęconego tematyce logopedycznej lub z zakresu dyscyplin, z których dorobku korzysta logopedia. Tym razem wykład poprowadziła mgr Klaudia Dubicka, absolwentka naszego kierunku: "Postępowanie logopedyczne w leczeniu układu stomatognatycznego”.

Dokumentacja fotograficzna imprezy dostępna jest na FB Logopedia UWM – Logosfera.

Wszystkim przyszłym, obecnym i emerytowanym logopedom życzymy wszystkiego, co najlepsze, zadowolenia z pracy, sukcesów diagnostycznych i terapeutycznych oraz spełnienia w pozazawodowych sferach życia.

Zapraszamy na kolejne obchodu Europejskiego Dnia Logopedy na UWM 2025!

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej