Współpraca z zagranicą
W latach siedemdziesiątych Zakład Pszczelnictwa, współpracował z naukowymi ośrodkami pszczelarskimi w Norwegii. Efektem współpracy były kilkakrotne wyjazdy prof. dr hab. J. Bobrzeckiego na staże naukowe. W latach osiemdziesiątych prof. dr hab. J. Bobrzecki prowadził również cykl szkoleń pszczelarzy w Salwadorze z ramienia FAO. Pod koniec lat siedemdziesiątych podjęto także współpracę z Instytutem Pszczelnictwa w Oberursel (Niemcy). Współpraca ta rozwinęła się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy prof. J. Wilde przebywał przez 2 lata na prestiżowym stypendium Fundacji Humboldta. Z ośrodkiem tym współpracujemy nadal w badaniach zmierzających do wyhodowania pszczół odpornych na warrozę (z prof. Nikolausem Koenigerem) oraz w badaniach określających wpływ strony ojcowskiej na wybrane cechy rodziny pszczelej (z doc. Stefanem Fuksem).
Od 1996 roku uczestniczymy w europejskim programie badawczym finansowanym z funduszy Unii Europejskiej EU Project COPERNICUS „Mapis: Mapping disease resistance genes with quantitative trait loci (QTL) in honeybees (Apis mellifera)” – zmierzającym do opracowania mapy genowej pszczoły miodnej. W ramach tego programu hodujemy pszczoły o zróżnicowanym okresie czerwiu zasklepionego i podatności na zakażenie Bacillus larve. Wyhodowany przez nas materiał biologiczny służy do dalszych prac badawczych ośrodkom naukowym w Niemczech i Austrii.
Współpraca prowadzona z niemieckimi i austriackimi pszczelarzami umożliwiła organizowanie studentom studiującym pszczelarstwo odbywanie praktyk poza granicami kraju.
Od 1998 roku z przerwami do 2000 roku prof. J. Wilde przebywał w Nepalu jako Dyrektor Centrum Pszczelarskiego, gdzie od podstaw, wg jego koncepcji utworzył Centrum Pszczelarskie, zajmujące się badaniami naukowymi i szkoleniami z zakresu pszczelarstwa oraz hodowlą pszczół i wychowem matek pszczelich.
W 2000 roku prof. J. Wilde przez 2 tygodnie przebywał na stażu w pasiece C.F.n Koehnen & Sons Inc. w Kalifornii, w USA (3131 Highway 45 Glenn, California 95943) (największy na świecie producent unasienionych matek pszczelich, jeden z największych producentów pakietów w USA) oraz zapoznał się z badaniami i organizacją Entomology Department Davis University in California, gdize spotkał się z 2 profesorami, wybitnymi światowymi apidologami: Robertem Page (dyrektor Entomology Department) i Christiną Peng.
W grudniu 2000 roku prof. J. Wilde przebywał we Francji, gdzie wygłosił wykłady:
- SELECTION OF APIS MELLIFERA CARNICA FOR HIGH COLLECTING OF POLLEN. Pollen congress Agian (France) by ANERCEA (syndicate of beekeeping formation) and Pollenergie.
- POSSIBILITIES OF HONEYBEE BREEDING WITH USE OF INSTRUMENTAL INSEMINATION OF QUEENS. Lecture in Honeybee Queen Breeding Station, Rucher d’Oc 49, rue Jonas, 31200 Toulouse
oraz odbył 7 dniowy staż w Honeybee Queen Breeding Station.
W lutym 2001 roku prof. J. Wilde przebywał w Chile, gdzie przez 1 miesiąc uczestniczył w projekcie naukowym i nawiązał współpracę z firmą PACIFIC QUEENS i KLASSEN COMPANY, CHILE.