Początki działalności Studenckiego Koła Naukowego Ochrony Praw Konsumenta sięgają semestru zimowego w roku akademickim 2009-2010. Inicjatorem utworzenia Koła była Pani dr Beata Pachuca-Smulska, która zachęciła kilka osób uczęszczających na wykład specjalizacyjny do bliższego zainteresowania i zaangażowania się w problematykę ochrony praw konsumenta.
Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez studentów V roku prawa, którzy w okresie od listopada 2010 do grudnia 2010r. przygotowali statut i niezbędne dokumenty konieczne dla podjęcia działalności przez Koło naukowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Formalnie Studenckie Koło Naukowe Ochrony Praw Konsumenta zostało powołane decyzją Pani Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Jadwigi Wyszkowskiej w dniu 14 stycznia 2011 roku i rozpoczęło swoją działalność na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Założycielkami Koła i pierwszymi członkami były: Joanna Czebatul– Prezes, Paulina Agata Czerepińska – Wiceprezes, Monika Joanna Cholewa –Sekretarz oraz Justyna Szydlik, Marta Jabłońska, Alicja Hildebrandt, Magdalena Szymańska.
Przedmiotem działalności Koła od początku jego funkcjonowania jest szeroko rozumiana problematyka ochrony konsumenta oraz popularyzacja wiedzy z zakresu praw konsumenta. Już w 2011r. 11 maja Koło po raz pierwszy zorganizowało Konferencję naukową, na którą zaproszono Panią Rzecznik Jadwigę Urbańską, która od tego momentu nieprzerwanie współpracuje z Kołem naukowym oraz Panią Naczelnik Wydziału Kontroli Produktów Żywnościowych Marię Gizyńską z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Olsztynie. Tematem wiodącym spotkania był: „Konsument czyli każdy z nas, poznaj swoje prawa”.
Pierwsza inicjatywa uzyskała patronat wydawnictwa Wolters Kluwer, które przekazało pięć książek dla losowo wybranych uczestników konferencji. W 2011r. nastąpiła zmiana we władzach Koła naukowego Ochrony Praw Konsumenta. Stanowisko prezesa Koła objęła Alicja Śniegocka, rolę zastępcy prezesa pełni Justyna Jurczyk, natomiast funkcję sekretarza sprawuje Justyna Horobiowska.
W 2012r. zostały zorganizowane dwie studenckie konferencje naukowe. 15 marca Koło zorganizowało Konferencję naukową z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta. Tematem wiodącym była “Skuteczna reklamacja towaru i usług” w konferencji wzięli udział zaproszeni goście.
Sprawozdanie z Konferencji 15 marca 2012 r.
16 maja 2012r. zorganizowano Międzynarodową Konferencję studencką „Ochrona Konsumenta w UE” tematem wiodącym konferencji były obowiązujące w wybranych krajach UE regulacje prawne.
Sprawozdanie z Konferencji 16 maja 2012 r.
13 marca 2013 roku Koło Naukowe Ochrony Praw Konsumenta zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Konsument w świecie reklamy. Była ona kontynuacją corocznych spotkań naukowych organizowanych z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta. Prelegenci reprezentowali 14 ośrodków naukowych z całej Polski, odnieśli się w swoich referatach do aktualnych problemów dotyczących ochrony konsumentów w szczególności na: rynku żywności, usług finansowych, turystycznych, rynku farmaceutycznym oraz w handlu elektronicznym.
Rezultatem prac konferencji są publikacje. Należy do nich monografia wieloautorska: Ochrona konsumenta w prawie polskim i Unii Europejskiej pod redakcją naukową M.Królikowskiej-Olczak i B. Pachucy–Smulskiej a także artykuły opublikowane
w KPP w nr 1 z 2014 r.
Sprawozdanie z Konferencji 13 marca 2013 r.
W roku akademickim 2013/2014 grono członków Koła Naukowego Ochrony Praw Konsumenta zostało zasilone przez nowych studentów. Członkami Koła zostali: Marta Piętka – sekretarz, Magdalena Podlińska, Jakub Hajduk, Marta Jarzynka oraz Marcelina Hramitko. Zmienił się także zarząd koła. Prezesem Koła został Przemysław Pielak, natomiast Monika Pierzchała objęła funkcję Wiceprezesa. Administratorem strony internetowej został Michał Butkiewicz.
W dniu 12 marca 2014 r. na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie, w Auli Błękitnej Centrum Konferencyjnego, odbyła się konferencja naukowa pt. Ochrona konsumenta we współczesnym świecie mediów. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem środowiska naukowego.
W konferencji uczestniczyli prelegenci z ośmiu ośrodków naukowych z całej Polski m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, WPiA w Łodzi, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedmiotem naukowej dyskusji były aktualne problemy dotyczące konsumentów i ich ochrony na szeroko rozumianym rynku mediów.
Sprawozdanie z Konferencji 12 marca 2014 r.
7 maja 2014 roku zorganizowano seminarium naukowe poświęcone Instytucji Skargi Pauliańskiej. Organizatorami wydarzenia była Katedra Prawa Gospodarczego wspólnie z Kołem Naukowym Ochrony Praw Konsumenta oraz Kołem Naukowym Prawa Handlowego. Wykład wygłosiła pani Maria Jasińska, radca prawny, autorka książki pt. Skarga paulińska. Ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika.
Wątpliwości rodzące się na tle omawianej instytucji przedstawiła w referacie mgr Ewa Lewandowska, która podjęła problem Pozorności czynności prawnych w skardze paulińskiej. Seminarium zostało objęte patronatem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, Wydawnictwa CH. Beck, Dziekana WPiA oraz Rektora UWM.
Ostatnią inicjatywą Koło Naukowego Ochrony Praw Konsumenta w roku akademickim 2013/2014 było zorganizowanie konferencję pt. Consumer protection in selected UE countries – current issues. Odbyła się ona 21 maja 2014 r. w Auli Cytrynowej CK. Dotyczyła aktualnych problemów ochrony konsumentów w wybranych państwach członkowskich w szczególności na rynku żywności, usług finansowych, turystycznych oraz w handlu elektronicznym.
W konferencji wzięli udział studenci Wydziału Prawa i Administracji z Olsztyna a także studenci Erasmusa goszczący na naszym Uniwersytecie reprezentujący następujące ośrodki naukowe: Uniwersytet w Trieście we Włoszech, Uniwersytet Alcala de Henares w Hiszpanii oraz Uniwersytet Uludag w Turcji.
W dniu 22 stycznia 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Studencka zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Ochrony Praw Konsumenta wraz z Katedrą Prawa Gospodarczego, we współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów Panią Jadwigą Urbańską oraz Biurem ds. Współpracy Międzynarodowej UWM. Przewodnim tematem konferencji była Implementacja Dyrektywy 2011/83/UE w krajowych porządkach prawnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem konferencji była wymiana poglądów na temat zmian, które przyniosła do krajowych porządków prawnych wybranych państw Unii Europejskiej Dyrektywy 2011/83/UE.
Sprawozdanie z Konferencji 22 stycznia 2015 r.
Mimo swojego krótkiego istnienia mamy już wiele osiągnięć, wśród nich należy wymienić działalność w wolontariacie studenckim „Projektor” poszerzającą świadomość z zakresu praw i ochrony konsumenta wśród dzieci i młodzieży, a także wielu projektów o charakterze charytatywnym. Członkowie koła angażują się także w działalność niezwiązana ściśle z ochroną praw konsumenta o charakterze społecznym m.in. w akcje „Szlachetna Paczka” w 2012r.
Funkcję Opiekuna Koła od samego początku jego istnienia sprawuje dr Beata Pachuca-Smulska.