Home Forum Aktualności gratis Kontakt
   

 Stanowisko w sprawie premii...  
 
Stanowisko NSZZ „Solidarność” UWM w Olsztynie w sprawie premii
pracowników nie będących nauczycielami akademickimi
 
 W wyniku dyskusji na posiedzeniu Prezydium KZ w dn. 12 marca br. wywołanej informacją kolegów Zbigniewa Korejwy oraz Wojciecha Korsaka ze spotkania z Prorektorem ds. kadr prof. Gabrielem Fordońskim w dn. 9 bm. przyjęto następujące stanowisko negocjacyjne w sprawie poszukiwania sposobów poprawy sytuacji finansowej Uczelni.
                  Przedstawiciele Związku zobowiązani są do kierowania się w  trakcie prac nad planem oszczędnościowym jako podstawową dyrektywą ZASADĄ SOLIDARNOŚCI. W tym konkretnym przypadku oznacza ona dążenie do równomiernego obciążenia wszystkich grup pracowniczych kosztami działań oszczędnościowych; tak, aby nie dotykały one w pierwszym rzędzie osób najsłabiej uposażonych.         
         1. Realizacja programu naprawy finansów Uczelni powinna rozpocząć się  od rozwiązania umów o pracę z osobami posiadającymi źródło utrzymania w postaci renty lub emerytury. W kategorii nauczycieli oraz nienauczycieli akademickich dotyczy to kilkudziesięciu osób. Oszczędności z tego tytułu, wg naszych szacunków, pokrywają kwotę niedoborów w funduszu płac, o których informował pan Rektor stronę związkową.
         2. Związek nie wyraża zgody na obniżenie premii pracownikom nie będącym nauczycielami akademickimi. Kosztami wychodzenia z zapaści finansowej proponujemy natomiast obciążyć osoby pobierające dodatki funkcyjne z kilku tytułów ( dla przykładu: kierownik zakładu – kierownik katedry – dyrektor instytutu) oraz nauczycieli pracujących poza Uczelnią i korzystających zarazem z obniżki pensum.
3. Przestrzegać należy zasady, iż osobami pobierającymi podwyższone uposażenie [z tytułu długoletniego zatrudnienia i nabycia praw emerytalno –rentowych w perspektywie 2 lat] w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego powinien być rozwiązany stosunek pracy.
4.Proponujemy weryfikację przyznawanych dodatków funkcyjnych pod kątem zmniejszenia ich ilości do niezbędnego minimum. Wskazane jest dokonanie przeglądu zasadności i wysokości dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
         5. Oszczędności poszukiwać należy w sferze pozapłacowej – duże rezerwy tkwią w racjonalizacji eksploatacji i organizacji pracy Uczelni, np. ograniczeniu zużycia energii i materiałów, przydziału środków czystości, zasadności bieżących remontów, zleceniach prac remontowo – budowlanych na zewnątrz itp.
          6. Związek oczekuje od władz Uczelni pełnej informacji o jej sytuacji finansowej, co przyczyni się do odpowiedzialnego udziału Związku w nego-cjacjach dotyczących programu niezbędnych oszczędności w działalności Uniwersytetu.   
                                                Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność”
    dr Zbigniew Korejwo
 
 
 



 

© NSZZ Solidarność UWM w Olsztynie  2004