Home
Forum
Aktualności
Kontakt
Decyzja nr 72/2001
Decyzja Prezydium KK nr 72/2001
ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS
o zmianie ustawy - Kodeks pracy
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zgłasza następujące uwagi do projektu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z marca 2001 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw
:
Art. 17
1
(zmiana 1) - propozycja rodzi następujące pytania:
czy nowy art. 17
1
k.p. nie pozostaje w sprzeczności z art. 9 k.p., który zalicza do prawa pracy także akty nietypowe (zestawienie przy sobie przepisów prawa pracy oraz układów zbiorowych pracy i innych aktów nietypowych rodzi wątpliwości, czy akty te są przepisami prawa pracy, co zdaje się przesądzono w art. 9)?
czy dodawany przepis może unieważnić niezgodne z jego treścią przepisy aktów prawnych rangi ustawowej. Kodeks pracy na moc ustawy zwykłej, stąd nie wydaje się możliwe, by mógł unieważnić inne ustawy?
w jaki sposób stosować przewidzianą w tym przepisie sankcję nieważności. Np. jeśli układ zbiorowy pracy przyznaje pracownicom uprawnienia wyższe niż pracownikom - to które z tych postanowień staje się nieważne?
Art. 67
1
§ 3 (zmiana 4) - proponujemy pozostawić wyjątek odnoszący się tylko do § 2 pkt 2.
Art. 175
1
§ 3 (zmiana 8) - przepis wprowadza konstrukcję przerzucenia ciężaru dowodu na osobę, przeciwko której wszczęto postępowanie sądowe. Jest to odstępstwo od zasad postępowania cywilnego, dlatego też jego wprowadzenie budzi wątpliwości.
Art. 200
2
§ 2 (zmiana 14) - ze względu na zapis "praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego" uważamy, że wykaz lekkich prac powinien być określony rozporządzeniem Ministra Pracy.
Art. 298
3
§ 1 (zmiana 18) - zapis wprowadza nową instytucję "agencję pracy tymczasowej". Brak jest zapisu (w ustawie lub rozporządzeniu) określającego status, zadania i obowiązki powyższej instytucji.
Prezydium KK wnosi o uwzględnienie powyższych uwag.
©
NSZZ Solidarność UWM w Olsztynie 2004