Szanowni Absolwenci!

Serdecznie witam Was na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Znajdziecie tu informacje na temat bieżących wydarzeń z życia Stowarzyszenia, sylwetki naszych kolegów z czasu studiów oraz wiele interesujących artykułów związanych z naszym niezapomnianym Kortowem.

Serdecznie zapraszam do lektury naszej strony internetowej.

Prezes Zarządu
prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzej Faruga

Najnowsze artykuły

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Z Kortowa na siatkarski Olimp

Rybaczewski, Nalazek, Urbanowicz, Szyszko, Gruszka, Zagumny, Kadziewicz, Możdżonek, Śliwka i Kochanowski – to tylko niektórzy z bohaterów książki „Olsztyn na Olimpie. Igrzyska siatkarzy AZS”.

Akademicki Związek Sportowy w Olsztynie liczy już ponad 70 lat i tyle czasu siatkarze tego klubu walczą o laury na krajowych i zagranicznych arenach. Podwaliny pod ich sukcesy położył trener Leszek Dorosz, a umacniał je Andrzej Grygołowicz. Zawodnicy związani z uczelnią rolniczą w Kortowie (WSR< ART i UWM), dzielnicy akademickiej Olsztyna, pięć razy zdobyli mistrzostwo Polski: w 1973, 1976, 1978, 1991 i 1991 roku, a także medale srebrne i brązowe. Pierwszym siatkarzem z Olsztyna na igrzyskach olimpijskich był Stanisław Zduńczyk (Meksyk’68), a osiem lat później Zbigniew Lubiejewski i Mirosław Rybaczewski z drużyną Huberta Wagnera zdobyli złoty medal olimpijski w Montrealu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Akcja „Burza”. Rozważania w 80. rocznicę

W 2024 r. obchodzimy 80. Rocznicę akcji „Burza”. Zazwyczaj kojarzona z Powstaniem Warszawskim, stanowiła ogromne przedsięwzięcie militarne o celach politycznych, trwające przez cały rok i na bieżąco korygowane zależnie od zmieniających się okoliczności na froncie wschodnim. Właśnie skutkiem takich modyfikacji było rozpoczęcie walk o Warszawę 1 sierpnia 1944r. Ale przedtem był Wołyń, Wilno, Lwów, Stanisławów czy Lublin.

„Skutki przedwcześnie wywołanego powstania”

Na jesieni 1939r., od pierwszych dni niemiecko –sowieckiej okupacji na ziemiach polskich powstawały liczne struktury konspiracyjne. Wśród nich podziemna armia podległa Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźctwie, ewoluująca do Służby Zwycięstwu Polski, przez Związek Walki Zbrojnej do Armii Krajowej utworzonej 14 lutego 1942r. Jej cel to nie tylko werbunek, zbieranie broni czy inicjowanie walki bieżącej przeciw siłom okupacyjnym. To budowanie organizacyjnych i kadrowych podstaw, aby w sprzyjającym momencie przeprowadzić zbrojne wystąpienie. Mówi się o nim, jako o powstaniu powszechnym. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Śladami Marii Zientary-Malewskiej

W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 14 listopada 2024 r., odbyło się niezwykłe wydarzenie artystyczno-publicystyczno-wspomnieniowe, w którym uczestniczyło około 60 zaproszonych osób. Było to spotkanie podsumowujące cykl imprez zorganizowanych w ramach Roku Marii Zientary-Malewskiej. Poprzednie zarządy klubów SA organizowały spotkania wg własnych koncepcji. Jednak po jednym ze spotkań Forum Organizacji Pozarządowych, w którym uczestniczył prezes SA UWM dr Bolesław Pilarek wraz z koleżankami Marią Bentkowską, sekretarzem  i Agnieszką Szulich, skarbnikiem Stowarzyszenia i i księgową Fundacji im. M. Oczapowskiego po konsultacjach z Departamentem Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, postanowiono także wziąć udział w jednym z konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

W DOTYKACH PAMIĘCI…

- Marii Zientarze-Malewskiej

W dotykach pamięci jesteś z nami Mario

Wspomnieniem powracasz na warmińską ziemię

W poezji bezczasie od słów Twoich gwarno

Jawisz się legenda , wzór bierzemy z Ciebie

Wszędzie Twoje słowa – w każdej roku porze

W świergocie skowronka w pracy prostych ludzi

W serdecznej modlitwie przy kapliczce Bożej

w paciorkach różańca słowem miłość budzisz…

I wciąż nas dotykasz mocą słów niezmienną Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Złoty Jubileusz już za nami

W dniach 13-14 września 2024 roku, absolwenci Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie – rocznik 1969-1974 – świętowali uroczyście w Kortowie, jubileusz 50-lecia ukończenia studiów.

Przypomnę kilka faktów z naszej „historii”. Rozpoczęliśmy studia w 1969 roku na Wydziale Rolniczym, jeszcze w Wyższej Szkole Rolniczej w liczbie 304 osób. Ukończyliśmy je już w Akademii Rolniczo-Technicznej. Z naszego grona studia z dyplomem inżyniera rolnictwa opuściło 106 osób, natomiast z dyplomem magistra inżyniera rolnictwa 169 osób.

Ten jubileuszowy Złoty Zjazd był już IX naszym spotkaniem. Pierwsze, zorganizowaliśmy po 10 latach od ukończenia studiów a kolejne odbywaliśmy co 5 lat. Na każdy zjazd przybywaliśmy z wielką radością, nie tylko z powodu spotkania z koleżankami i kolegami, ale także z naszymi nauczycielami, władzami Uczelni i Wydziału. Chcieliśmy także poznać zmiany, jakie zachodzą w Kortowie, odwiedzić znajome osoby i miejsca, które były i są nam drogie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Klub Zootechników z wizytą w Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie

W  listopadzie 2024 roku, Klub Zootechników Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie zorganizował spotkanie w Terenowym Oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie. W spotkaniu wzięła udział także grupa studentów ostatniego roku wydziału zootechniki.

Ze strony Oddziału udział wzięli : – Pan Adam Krzyśków, zastępca dyrektora, Pan Andrzej Szczapa ,kierownik Wydziału – Rozwoju Rynków Rolnych, Panie  Małgorzata Świder i Agnieszka Górska  z Wydziału Kształtowania Ustroju   Rolnego i Gospodarowania Zasobem , Pani Monika Senkowska z  Wydziału  Organizacyjno – Prawnego.

Podczas spotkania zapoznaliśmy się ze statusem, organizacją oraz celami i zadaniami Oddziału. Szczególnie interesowały nas kwestie gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Profesor Stanisław Marcin Benedycki nie żyje

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr hab. inż. Stanisława Benedyckiego, człowieka prawego, życzliwego, chętnie niosącego pomoc potrzebującym, wzorowego męża, ojca i dziadka. Znakomitego naukowca i pedagoga, który przez sześćdziesiąt lat swojego życia związany był z olsztyńską Uczelnią – WSR/ART/UWM. Swoje zawodowe życie poświęcił dydaktyce i pracy naukowej. Jego pasja i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju intelektualnego niezliczonej liczby studentów olsztyńskiej i łomżyńskiej uczelni, inspirując ich do samodzielnego myślenia, wzbogacania umiejętności oraz twórczej działalności na rzecz rozwoju naszej gospodarki.

Stanisław Benedycki urodził się 3 sierpnia 1943 roku, w środku wojny, w Radzyniu Podlaskim w rodzinie biednej, ale z tradycjami. Jego dziadek, Mieczysław Benedycki, studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym w Puławach w latach 1878-9. Zarządzał stadniną koni dla carskiego wojska w majątku Branickich koło Białej Cerkwi. Rewolucja i wojna rozproszyły rodzinę. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

zaprasza

26 listopada 2024 r. (wtorek) o godz. 17.00

na drugą część spotkania „Śladami Marii Zientary-Malewskiej”

w Baccarium ul. Prawocheńskiego 4

W programie:

- poszerzona Fotorelacja Marzeny Baniel i Leszka Kuryłowicza

- materiały źródłowe do reportażu Jerzego Olaka

 

Brak komentarzy