Prof. Teresa Majewska z Katedry Drobiarstwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt otrzymała nominację w kategorii TWÓRCA w konkursie Eko-Lider Warmii i Mazur 2014.
Rozstrzygnięcie konkursu, którego organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie odbyło się 27 października.
– Województwo warmińsko-mazurskie przoduje w produkcji drobiarskiej w Polsce, a żadna produkcja zwierzęca nie jest tak zintensyfikowana jak produkcja drobiarska. Od ponad 20 lat, w czasach ogólnoświatowej presji stosowania antybiotyków, aminokwasów, enzymów, przeciwutleniaczy, kokcydiostyków, detoksykantów itp., głównym kierunkiem moich badań i szeroko prowadzonej działalności dydaktycznej i publicystycznej jest stosowanie pro-ekologii
w intensywnej produkcji drobiarskiej, aby uczynić ją bardziej zgodną z naturą – wyjaśnia prof. Teresa Majewska.
Pierwszym pomysłem pro-ekologicznym prof. Teresy Majewskiej było w 1992 r. zastosowanie w żywieniu indyków rzeźnych całego ziarna pszenicy, obok mieszanki wysokobiałkowej. Umożliwiało to żywienie indyków zgodnie z ich fizjologią i indywidualnym zapotrzebowaniem. Hodowcom dało ogromne oszczędności – o koszt śrutowania pszenicy i granulowania paszy.
– Bardzo efektywne i możliwe do zastosowania w intensywnej produkcji drobiu okazały się dodatki czosnku, cebuli, anyżu i imbiru (z powodu wrażliwości układu oddechowego drobiu), łuski z nasion kakaowca i śruty owsianej w żywieniu indyków (w zastępstwie chityny owadów) i wiele innych. Rewelacyjnym dodatkiem okazał się dodatek węgla drzewnego. Obecnie trwa procedura opatentowania węgla z drzewa wierzbowego. Jego powszechne zastosowanie
w intensywnej produkcji zwierzęcej byłoby wielkim atutem polskiej żywności. Nadawałoby jej produktom cechy proekologiczne – mówi prof. Teresa Majewska.
Jak twierdzi prof. Majewska dziełem jej życia jest książka Drobiarstwo niekonwencjonalnie, której motto brzmi: „może nie dowiecie się więcej, ale więcej zrozumiecie”.
– Zainspirowała ona wielu producentów pasz, producentów dodatków paszowych i hodowców drobiu, ale także innych zwierząt, bowiem wszystkie moje pomysły proekologiczne zostały wdrożone. Moim studentom zawsze powtarzam, że w dzisiejszych czasach muszą być Einsteinami, ale żeby mieć pomysł, być innowacyjnym trzeba rozumieć problem, fizjologię i behawior poszczególnych gatunków ptaków. Nie wygrałam tego konkursu, otrzymałam tylko nominację, ale i tak jestem bardzo szczęśliwa, bo jest to moja pierwsza w życiu nagroda indywidualna – dodaje prof. Teresa Majewska.
opr.syla
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Zarządy Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie i absolwenckiej
Fundacji im. M. Oczapowskiego