Zakres nauczania

Zakres nauczania teologii moralnej na WT UWM w Olsztynie

Jako dzieło rozumu oświeconego przez wiarę teologia moralna jest nauką teologiczną, która rozpatruje ludzkie działanie w świetle Ewangelii. Zadaniem dociekań teologiczno-moralnych jest sformułowanie zasad odpowiedzialnego kształtowania życia osobistego i społecznego w świetle chrześcijańskiej antropologii, a także analiza współczesnych wydarzeń i trendów społecznych w kontekście Ewangelii. Teologia moralna stara się ukazać osobiste i społeczne reperkusje Dzieła Odkupienia, podkreślając zarówno darmowe działanie Bożej łaski, jak też moralny imperatyw płynący z powołania każdego człowieka do osiągnięcia ostatecznego szczęścia.

Specyfiką teologii moralnej jako nauki teologicznej jest to, iż swoje dociekania prowadzi w powiązaniu nie tylko z pozostałymi dyscyplinami teologicznymi (egzegeza, teologia dogmatyczna) oraz filozoficznymi (etyka), ale także korzysta z dociekań nauk empirycznych, zajmujących się różnymi aspektami ludzkiej egzystencji (psychologia, socjologia, medycyna, kulturoznawstwo). Jej zadaniem jest bowiem wyrażenie niezmiennego imperatywu moralnego Ewangelii w zmieniającym się kontekście społeczno-kulturowym, dostosowując język i sposób argumentacji do potrzeb i mentalności każdorazowego odbiorcy.

Na Wydziale Teologii UWM wykład kursoryczny teologii moralnej prowadzony jest począwszy od trzeciego roku studiów w ramach cyklu A (klerycy) oraz cyklu B (studenci świeccy), jak też studiów zaocznych. W drugim roku studiów dziennych studenci zapoznają się z kluczowymi zagadnieniami bioetycznymi. W ramach studiów licencjacko-doktoranckich istnieje możliwość pogłębionego studium zagadnień teologiczno-moralnych.