Aktualności Wydziału Nauk Medycznych
PDF Drukuj Email

W dniach 12-13 września odbędzie się Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów Oddziału Kujawsko-Pomorskiego.

Książka streszczeń i program sympozjum do pobrania.

 
Dni Nauki i Sztuki PDF Drukuj Email
Dni Nauki i Sztuki 
Organizator: Wydział Nauk Medycznych
Panel: sposoby radzenia sobie ze stresem.
 
Program i pozostałe informacje XII Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki:
 
Pierwsze absolutorium studentów Wydziału Nauk Medycznych na kierunku lekarskim PDF Drukuj Email
absolutorium_pajak W salach kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie 26 czerwca zabrzmiały słowa przysięgi lekarskiej. To tu pierwsi studenci kierunku lekarskiego odebrali karty absolutoryjne.

Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest bardzo młodym wydziałem – powstał w 2007 r. W październiku 2008 roku studia na kierunku lekarskim rozpoczęło 77 osób. W tym roku, po sześciu latach ciężkiej nauki, mury uczelni opuści 49 absolwentów.

Uroczystość rozpoczął prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych, który podczas krótkiego wykładu - "Od Rydygiera do współczesności - 96 lat rozwoju kształcenia lekarzy w II Rzeczpospolitej, PRL i III Rzeczpospolitej" przypomniał rozwój medycyny na uczelniach wyższych w Polsce. W swoim wystąpieniu mówił o próbach utworzenia kierunku lekarskiego w 1919 roku na Uniwersytecie Poznańskim przez Ludwika Rydgiera, który podobnie jak twórcy olsztyńskiej medycyny zmagał się z problemami organizacyjnymi. Zwrócił się także do studentów.

- Bądźcie dobrymi ludźmi, dobrymi lekarzami, pamiętajcie o nauczycielach, doceniając, że byli dla was wymagający, bo to z pożytkiem dla waszych pacjentów – mówił dziekan.
Po tych słowach pierwszy rocznik absolwentów kierunku lekarskiego odebrał z rąk Dziekana i Rektora karty absolutoryjne. Przyszli lekarze złożyli także przyrzeczenie lekarskie

- Jeśli nie możesz zostać królem – zostań lekarzem. Takie przysłowie zacytował 6 lat temu Jerzy Woy-Woyciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego na Wydziale Nauk Medycznych. Te słowa najlepiej oddają rangę zawodu lekarza. Lekarzem był także patron Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i najsławniejszy mieszkaniec olsztyńskiego zamku, w którego murach się dziś znajdujemy – Mikołaj Kopernik. Godnie reprezentujcie naszą uczelnię i bądźcie wierni ideałom humanizmu, jakie uosabia postać patrona Waszego wydziału. Nie ustawajcie w zdobywaniu wiedzy i poszerzaniu umiejętności. Niech Waszym godłem stanie się łacińska sentencja – medicina fructuosior ars nulla – żadna sztuka nie jest płodniejsza od medycyny – mówił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Podziękowania w imieniu pierwszego rocznika absolwentów kierunku lekarskiego wygłosiła także jedna ze studentek.

- Wydaje się, że naukę rozpoczęliśmy wczoraj, a upłynęło już sześć lat. Po dziesiątkach egzaminów, nieprzespanych nocach dziś zbieramy owoce naszej pracy.

Pierwsze absolutorium studentów kierunku lekarskiego poprzedziła Msza Święta absolutoryjna w Archikatedrze Świętego Jakuba w Olsztynie i uroczystość nadania sali wykładowej Wydziału Nauk Medycznych imienia profesora Wojciecha Rowińskiego, wybitnego polskiego lekarza, chirurga i transplantologa.

1 2 3
5 4 6

syla

fot. Janusz Pająk, Szymon Nitkiewicz

 

Media o nas...

TVP OlsztynKurier Olsztyńskiwm.plgazeta.pl

 
Transmisja LIVE z Absolutorium PDF Drukuj Email

Zapraszamy do obejrzenia transmisji live z Pierwszego Absolutorium Studentów Kierunku Lekarskiego w dniu 26.06.0214 o godz. 13.35.

 

Obejrzyj transmisję!

 
Pierwsze absolutorium studentów kierunku lekarskiego PDF Drukuj Email

 

DSC 4373m

J.M. Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie

oraz

Dziekan i Rada Wydziału Nauk Medycznych

mają zaszczyt zaprosić wszystkich pracowników, studentów oraz sympatyków wydziału

  na pierwsze absolutorium studentów kierunku lekarskiego

oraz na Uroczystość nadania sali wykładowej Wydziału Nauk Medycznych

imienia Profesora Wojciecha Rowińskiego,

która odbędzie się 26 czerwca 2014 roku

 

 

Program Uroczystości:

10:00 – Msza Święta absolutoryjna w Katedrze Św. Jakuba

12:00 – uroczystość  nadania imienia sali wykładowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
w Olsztynie

13:15 – przemarsz orszaku z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego do Zamku Kapituły Warmińskiej

13:45 – Pierwsze Absolutorium studentów kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych UWM
w Olsztynie

 
Profesor Wojciech Maksymowicz otrzymał Medal Benemerenti Universitati Nostrae - jedno z najwyższych honorowych wyróżnień Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego PDF Drukuj Email

fot. Janusz Pająk

Medal Benemerenti Universitati Nostrae to jedno z najwyższych honorowych wyróżnień Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. O przyznaniu takiego medalu aż dwóm naukowcom - byłemu Rektorowi UWM prof. Józefowi Górniewiczowi oraz Dziekanowi Wydziału Nauk Medycznych prof. Wojciechowi Maksymowiczowi zdecydowano  na ostatnim posiedzeniu senatu uczelni w tajnym głosowaniu. 

Zgodnie z uchwałą senatu Dziekan Wydziału Nauk Medycznych otrzymał medal w uznaniu za zasługi w procesie tworzenia wyższego kształcenia medycznego na Warmii i Mazurach oraz za pełnienie funkcji pierwszego Dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM.

Medal został wręczony podczas uroczystości 15-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


 
Złota Łopatka dla Nicolasa Senatore-Carrasco PDF Drukuj Email

scapula2014Dnia 30.05.2014 roku w Katowicach odbył się Międzyuczelniany Konkurs Wiedzy Anatomicznej Scapula Aurea i Golden Scapula 2014, zorganizowany przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Studenci brali udział w dwóch etapach konkursu: praktycznym obejmującym rozpoznanie i prawidłowe nazwanie 50 struktur anatomicznych oraz teoretycznym składającym się z 50 pytań testowych. Konkurs został rozegrany w kategorii indywidualnej oraz drużynowej. Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej spośród studentów anglojęzycznych zajął reprezentant naszego wydziału Nicolas Senatore-Carrasco. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów.

 
Ceremonia Białego Fartucha 2014, fotoreportaż PDF Drukuj Email

Galeria zdjęć z Ceremonii Białego Fartucha, 10.05.2014.