dr Karol Kisiel
Ukończył studia w zakresie dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Musikhochschule w Lubece i Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie. W 2013 roku na uczelni estońskiej uzyskał tytuł doktora sztuki, a z rąk prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa otrzymał wyróżnienie dla jednego z najlepszych absolwentów uczelni wyższych w kraju. Stypendysta Miasta Gdynia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji w Estonii za osiągnięcia artystyczne.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Arthura Sjögrena, Jana Yngwe i Risto Joosta (chóralistyka) oraz Colina Mettersa, Nikolaia Alexeeva i Manuela Hernándeza-Silvy (dyrygentura symfoniczna). Współpracował z wieloma chórami i orkiestrami: Cappellą Gedanensis, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, Chórem Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chórem Musikhochschule Lübeck, Chórem Kameralnym Voces Musicales (Estonia), Chórem Kameralnym Noored Eesti Hääled (Estonia), Chórem Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Chórem Politechniki w Tallinie, Chórem Ziemelmeita (Finlandia), Chórem Akademii Muzycznej w Göteborgu, Orkiestrą Symfoniczną Berlin Sinfonietta, Orkiestrą Symfoniczną Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Elche (Hiszpania), Litewską Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie, Orkiestrą Kameralną ArtOrchEesti (Estonia).
Założyciel i kierownik artystyczny estońskiego zespołu Repertorio Vocale, z którym zdobył 3. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie w 2011 roku, w kategorii zespołów wokalnych, a także poprowadził wiele koncertów w repertuarze muzyki dawnej i współczesnej. Założyciel i dyrektor artystyczny Zespołu Wokalnego Simultaneo, z którym zdobył Złoty Dyplom i 1. miejsce w kategorii Zespoły kameralne na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi w 2015 roku i Złoty Dyplom w kategorii Chóry kameralne oraz Wyróżnienie dla dyrygenta na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Gdańsku w roku 2016.
Karol Kisiel wspiera współcześnie żyjących kompozytorów dokonując prawykonań ich utworów. Do artystów, których kompozycje miały swoją premierę pod jego dyrekcją należą: Farzad Goodarzi, Łukasz Michalski, Elis Vesik, Evelin Seppar, Pall Ragnar Palsson, Paweł Łukaszewski (estońska premiera cyklu Antiphonae), Jorge Rodríguez-Caballero czy Tõnu Kõrvits.
Karol Kisiel intensywnie angażuje się w działalność pedagogiczną. Od 2013 roku wykłada przedmioty dyrygentura chóralna i czytanie partytur w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a od 2018 roku jest adiunktem w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Prowadził również zajęcia na zaproszenie Uniwersytetu Pedagogicznego w Heidelbergu (w 2012 i 2016 roku). Zainicjował współpracę międzyuczelnianą Akademii Muzycznej w Gdańsku z Uniwersytetem Pedagogicznym w Heidelbergu oraz z Estońską Akademią Muzyki i Teatru w Tallinie.
Laureat stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury za pomysł na realizację pierwszej edycji Muzycznego Szlaku Rowerowego w 2018 roku.
Inicjator i koordynator licznych warsztatów, kursów mistrzowskich, wydarzeń dydaktycznych i kulturalnych. Pomysłodawca cyklu Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni, na których gościli tacy artyści, jak Jaan-Eik Tulve i zespół Vox Clamantis z Estonii (laureaci nagrody Grammy), czy Daniel Reuss z Holandii (dyrektor artystyczny Cappelli Amsterdam i Ensemble Vocal Lausanne, wcześniej dyrektor artystyczny RIAS Kammerchor Berlin i Estońskiego Filharmonicznego Chóru Kameralnego).
Pomysłodawca i organizator kursów dyrygenckich, które poprowadzili: Risto Joost (dyrektor artystyczny MDR Rundfunkchor i Tallińskiej Orkiestry Kameralnej), Daniel Reuss, Kaspars Putniņš (dyrektor artystyczny Ars Nova Kopenhagen i Łotewskiego Chóru Radiowego), Jaan-Eik Tulve (dyrektor artystyczny Vox Clamantis, ceniony w Europie i na świecie znawca tematyki wykonawczej chorału gregoriańskiego), prof. Toomas Kapten (były dyrektor artystyczny Estońskiego Chóru Radiowego, profesor Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie).