×

Zakład Grafiki

Kierownik: dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

Podczas zajęć w Zakładzie Grafiki studenci mają pełną swobodę i możliwości rozwinięcia swoich zdolności artystycznych i warsztatowych, inspirowani i ukierunkowywani przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Uczestnicząc w zajęciach z projektowania graficznego, grafiki warsztatowej, fotografii artystycznej i użytkowej, intermediów, multimediów, struktur wizualnych, czy technologii informatycznej, nabywają umiejętności posługiwania się tradycyjnym warsztatem grafika, wykorzystywania nowych technologii (np. grafika komputerowa, film i fotografia cyfrowa) dla potrzeb artystycznych i użytkowych. W poszczególnych pracowniach wykonują takie prace, jak: projektowanie plakatu, okładki książki, kalendarza, folderu itp. Uczą się typografii, liternictwa i grafiki komputerowej. Realizują swoje prace w linorycie, drzeworycie, litografii na kamieniu, metalu, suchą igłą, akwaforcie, akwatincie...

W dwóch doskonale wyposażonych studiach fotograficznych uczą się fotografii cyfrowej, tradycyjnych technik fotografii, oświetlania obiektów oraz podstaw fotografii użytkowej. Kreują własne wizje w fotografii artystycznej. Realizują filmy animowane, eksperymentalne i instalacje multimedialne. Zdobywają podstawową wiedzę z zakresu wykorzystania oprogramowania graficznego, obsługi komputera i urządzeń peryferyjnych. Ćwiczenia przygotowują studentów do wykorzystania oprogramowania graficznego w projektowaniu graficznym. Założeniem działań pracowni struktur wizualnych jest kształtowanie indywidualnej wrażliwości i kreatywności poprzez rozwój sposobu odczuwania i postrzegania materii. Pracownia intermediów, stosując techniki medialne służące kreacji i rejestracji rozwija twórcze dyspozycje studenta w obszarze działań intermedialnych.

Szerokie spektrum tematyczne zajęć praktycznych, ujęte w ramy programów nauczania, umożliwia studentom zdobycie zarówno wiedzy technicznej, jak i rozwinięcie artystycznej świadomości w obszarach ich interesujących. Istotnym uzupełnieniem tych umiejętności jest wiedza przekazywana na wykładach z historii sztuki, ikonosfery, historii sztuki współczesnej, współczesnej krytyki artystycznej. Istnieje też możliwość poznania wielokulturowego dziedzictwa Warmii i Mazur. Twórcze dokonania studentów i pedagogów zakładu prezentowane są na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Prace wystawiane były m.in. w Grecji, Niemczech, Francji, Szwecji, Włoszech, Ukrainie, Rosji, Meksyku.

Absolwenci, którzy wyspecjalizowali się w jednej z dyscyplin nauczonych w Zakładzie mogą poszukiwać pracy w agencjach reklamowych jako projektanci graficzni, fotograficy, autorzy filmów reklamowych; w studiach i laboratoriach fotograficznych, czy też prowadzić własną działalność, w której będą wykorzystywane technologie multimedialne, lub tworzyć własną sztukę.